مهندس نرم افزار کیست و چه کار می کند؟


مهندسان نرم افزار سیستم ها و نرم افزارهایی را برای مشاغل توسعه می دهند. این محصولات از برنامه ها و بازی های تجاری گرفته تا سیستم های کنترل شبکه و سیستم عامل ها را شامل می شود. مسئولیت های یک مهندس نرم افزار همچنین ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • برای تعیین نیازهای نرم افزاری کاربران با آنها کار کنید
 • طراحی، توسعه و تست یک سیستم یا برنامه با توجه به مشخصات کاربر
 • نمودارها و مدل هایی را ترسیم کنید که به توسعه دهندگان کمک می کند تا کد مناسب را برای سیستم یا برنامه ایجاد کنند
 • سیستم یا برنامه را با جزئیات مستند کنید تا در آینده به مراقبین کمک کنید
 • نگهداری سیستم یا برنامه همراه با به روز رسانی و رفع اشکال در صورت لزوم
 • ارتقاهای نرم افزاری توصیه شده برای سیستم ها یا برنامه های موجود
 • برای ایجاد نرم افزار با توسعه دهندگان و سایر مهندسان همکاری کنید

درآمد متوسط

به عنوان یک مهندس نرم افزار، حقوق شما بسته به اینکه در حال توسعه برنامه ها یا سیستم ها هستید، متفاوت خواهد بود. مهندسان نرم افزاری که سیستم ها را توسعه می دهند معمولاً دستمزد بیشتری نسبت به کسانی که برنامه ها را توسعه می دهند، دریافت می کنند. عوامل دیگری ممکن است بر حقوق شما تأثیر بگذارد، از جمله مکان شرکت و ماهیت تجارت. مهندسان نرم افزار معمولاً کارمندان تمام وقت یا قراردادی هستند، اگرچه برخی ممکن است مشاغل پاره وقت داشته باشند.

الزامات مهندس نرم افزار

مهندسان نرم افزار معمولاً برای واجد شرایط شدن به ترکیبی از آموزش، آموزش، گواهینامه و مهارت نیاز دارند. ترکیب بستگی به نقش و صنعت دارد.

تحصیلات

اکثر مدیران استخدام انتظار دارند که مهندسان نرم افزار دارای مدرک لیسانس در علوم کامپیوتر، مهندسی نرم افزار، برنامه نویسی کامپیوتر، توسعه نرم افزار، ریاضی یا رشته های مشابه باشند. برخی از مهندسان نرم افزار را می توان با مدرک دیپلم دبیرستان و 10 سال یا بیشتر تجربه مرتبط استخدام کرد. برخی از شرکت ها ممکن است نیاز به مدرک کارشناسی ارشد در علوم کامپیوتر یا موضوعات مرتبط داشته باشند. این سطح از تحصیلات می تواند گزینه های شغلی شما را گسترش دهد و پتانسیل درآمد شما را افزایش دهد. اگر می خواهید در زمینه تحقیق کار کنید، ممکن است نیاز به دکترا داشته باشید.

تحصیلات

مهندسین نرم افزار سطح ورودی می توانند در طول دوره کارآموزی آموزش ببینند. دانشجویان و فارغ التحصیلان اخیر می توانند به دنبال کارآموزی در زمینه انتخابی خود باشند تا در مورد کار در یک محیط تجاری و نحوه به کارگیری تحصیلات خود در محل کار اطلاعات بیشتری کسب کنند.

برنامه نویسی بوت کمپ روش مهم دیگری برای کسب تجربه و مهارت است. آنها به افرادی که تجربه برنامه نویسی کمی دارند، اصول اولیه برنامه نویسی نرم افزار را طی برنامه های کوتاه و فشرده آموزش می دهند. بوت کمپ می تواند از یک تا شش ماه طول بکشد و می تواند بر روی انواع زبان های کدنویسی، چارچوب ها، طرح ها و پایگاه های داده تمرکز کند.

اکثر مهندسان نرم افزار آموزش های حین کار را با کسب و کار خود دریافت می کنند. از آنجا که آنها بیشتر دانش فنی خود را در طول مدرسه می آموزند، آموزش با یک شرکت می تواند شامل یادگیری هر نرم افزار خاص برای کسب و کار، چرخه عمر توسعه نرم افزار و روش مدیریت پروژه مورد استفاده، مانند Agile یا Scrum باشد.

بسیاری از فرصت های آموزشی خارج از کار برای مهندسین نرم افزار در دسترس است. آنها می توانند در سمینارها و کنفرانس ها شرکت کنند تا در مورد نسخه های جدید پایگاه داده ها و چارچوب ها بیاموزند، یا می توانند دوره هایی را به زبان های مختلف کدنویسی بگذرانند. همانطور که صنعت فناوری همچنان در حال تکامل است، برای مهندسان نرم افزار مهم است که دانش فعلی را در زمینه های خود حفظ کنند.

گواهینامه ها

مهندسان نرم افزار دارای گواهینامه های مختلفی هستند، از جمله:

 • Oracle Certified Associate و Oracle Certified Professional (OCA و OCP). گواهینامه های Oracle در صنعت IT بسیار مطلوب است. می توانید گواهینامه های OCA و OCP را در یک محصول یا فناوری خاص Oracle تکمیل کنید. قبل از اینکه بتوانید در آزمون OCP شرکت کنید، باید یک گواهینامه OCA را تکمیل کنید. برای اطمینان از به روز بودن هر نسخه، باید این گواهینامه ها را تمدید کنید.

 • Microsoft Certified Solutions Developer (MCSD): App Builder. گواهینامه MCSD شامل تعدادی آزمون است که شما را در جنبه های مختلف فناوری مایکروسافت آزمایش می کند. قبل از اینکه بتوانید در آزمون گواهینامه MCSD شرکت کنید، باید گواهینامه Microsoft Certified Solutions Associate (MCSA) را دریافت کنید. سپس می توانید MCSD: App Builder را در یکی از چندین حوزه موضوعی آزمایش کنید. این حوزه ها شامل تست نرم افزار با ویژوال استودیو و پلتفرم جهانی ویندوز است. برای به روز ماندن، باید هر دو سال یک بار این گواهی را تمدید کنید.

 • دارای گواهینامه چرخه حیات نرم افزار حرفه ای (CSSLP). گواهینامه CSSLP که توسط کنسرسیوم صدور گواهینامه امنیت سیستم های اطلاعات بین المللی ارائه می شود، بر امنیت برنامه ها، آموزش تکنسین ها برای شناسایی آسیب پذیری ها، خطرات و مسائل مربوط به انطباق نرم افزار تمرکز دارد. هشت حوزه تحت پوشش CSSLP وجود دارد، از جمله مفاهیم نرم افزار امن، طراحی نرم افزار، آموزش نرم افزار امن و زنجیره تامین و کسب نرم افزار. گواهینامه CSSLP به مدت سه سال معتبر است.

مهارت ها

یک مهندس نرم افزار خوب ترکیبی از مهارت های فنی و شخصی دارد، مانند:

 • برنامه نويسي. به عنوان یک مهندس نرم افزار، باید برخی از زبان های برنامه نویسی مانند C ++، Java، Python، C# / .Net و Ruby را بدانید. اکثر دوره های کارشناسی علوم کامپیوتر دانشجویان را با یک یا چند زبان آشنا می کنند. داشتن درک کلی از بسیاری از زبان ها و دانش تخصصی حداقل دو مورد از آنها خوب است. این به شما کمک می کند تا برای بسیاری از مشکلات کدنویسی که ممکن است با آنها روبرو شوید آماده شوید.

 • توجه به جزئیات. چه برنامه نویسی، چه اشکال زدایی یا آزمایش، باید صبور باشید و به جزئیات دقت کنید. شاید لازم باشد ساعت ها خط به خط وقت بگذارید تا مشکل را برطرف کنید. جزئیات محور بودن به شما کمک می کند مشکلات را حل کنید و مطمئن شوید که آنها تکرار نمی شوند.

 • کار گروهی. اعضای تیم با مهارت های مختلف با هم کار می کنند تا یک سیستم را تشکیل دهند. به عنوان یک مهندس نرم افزار، باید بتوانید با سایر مهندسان، توسعه دهندگان و شرکای غیر فنی که از سیستم ها و نرم افزار شما استفاده می کنند، کار کنید. این شامل توانایی برقراری ارتباط خوب با دیگران و تمایل به گوش دادن و یادگیری از همکارانتان است.

 • انطباق. این به انعطاف پذیری و تمایل شما برای یادگیری مهارت های جدید یا کار در محیط های جدید اشاره دارد. تکنولوژی دائما در حال تغییر است و به عنوان یک مهندس نرم افزار، شما دائما با چالش های جدیدی روبرو خواهید شد. توانایی شما در یادگیری مهارت های جدید و سازگاری با تغییرات می تواند نقش مهمی در موفقیت پروژه های شما داشته باشد.

محیط کار مهندس نرم افزار

مهندسان نرم افزار در بیشتر صنایع از جمله پزشکی، صنعت، خودروسازی، دولت و فناوری کار می کنند. آنها معمولاً در یک محیط مشترک با توسعه دهندگان و سایر مهندسان کار می کنند. اکثر آنها هر هفته چند ساعت استاندارد کار می کنند، اگرچه اغلب در صورت بروز مشکل در تماس هستند. این غیر معمول نیست که مهندسان نرم افزار تا دیر وقت و گاهی در تعطیلات آخر هفته کار کنند.

اکثر مهندسان نرم افزار در محیط اداری کار می کنند. آنها باید بتوانند برای مدت طولانی جلوی کامپیوتر بنشینند. از آنجایی که آنها می توانند بیشتر کار خود را بر روی کامپیوتر انجام دهند، برخی از مهندسان بیشتر روز خود را به کار از راه دور می گذرانند.

چگونه مهندس نرم افزار شویم؟

اگر شما علاقه مند به تبدیل شدن به یک مهندس نرم افزار هستید، در اینجا مراحلی وجود دارد که می توانید برای شروع این فرآیند انجام دهید:

 1. مدرک لیسانس بگیرید. فارغ التحصیل دانشگاه با مدرک لیسانس در علوم کامپیوتر، مهندسی نرم افزار، ریاضیات یا موضوعات مرتبط. این یک نیاز اساسی برای یک حرفه ای به عنوان یک مهندس نرم افزار است.

 2. زمانی که در کالج هستید یک دوره کارآموزی بگیرید. این یک راه عالی برای فهمیدن اینکه شغل شامل چه چیزهایی می شود و تجربه زندگی واقعی است. همچنین به شما کمک می کند تا پس از فارغ التحصیلی به دنبال کار بگردید، زیرا با افراد حرفه ای در این زمینه ارتباط برقرار خواهید کرد.

 3. فوق لیسانس بگیرید. برخی از مشاغل نیاز به مدرک کارشناسی ارشد دارند. مدرک کارشناسی ارشد همچنین به شما امکان می دهد دانش بیشتری در زمینه مهندسی نرم افزار کسب کنید.

 4. گواهینامه های مربوطه را دریافت کنید. تعدادی از گواهینامه های حرفه ای در دسترس مهندسان نرم افزار و توسعه دهندگان نرم افزار وجود دارد. در حالی که فقط برخی از شرکت ها نیاز به گواهینامه دارند، دریافت گواهینامه های مرتبط می تواند توانایی و تمایل شما را برای یادگیری و بهبود مهارت های خود نشان دهد.

 5. در کنفرانس ها شرکت کنید. هر ساله کنفرانس های نرم افزاری زیادی در سراسر جهان برگزار می شود. آنها نه تنها به شما کمک می کنند تا از آخرین پیشرفت های فناوری مطلع شوید، بلکه مکان های بسیار خوبی برای ارتباط با سایر متخصصان نرم افزار هستند.