مجازی سازی چیست؟ چه کاربردهایی دارد؟ + آموزش های مرتبط


اگر در زمینه فناوری اطلاعات تجارت می کنید و حتماً فکر کرده اید که مجازی سازی چیست و چه کاربردی دارد و آیا به درد متقاضیان می خورد یا خیر. در این مقاله قصد داریم از سایت برترین آموزش مجازی سازی را برای شما توضیح دهیم و آموزش ها و نکات مربوط به آن را ذکر کنیم.

اگر چیزی در مورد مجازی سازی نمی دانید، مشکلی وجود ندارد. همه را به زبان ساده بیان می کنیم، ابتدا بدانید که به عملیاتی که سرور شما را بهینه می کند مجازی سازی می گویند. توجه داشته باشید که این مقاله مکانیسم هایی برای این موضوع ارائه می دهد و ابتدا این زمینه را دارد که برخی از مسائل پیچیده است و ممکن است در مطالعه اول متوجه آن نشوید اما بدانید که این طبیعی است و با چند بار مطالعه آن موضوع و مکانیسم آن را متوجه خواهید شد. پیشنهاد می کنیم در این مقاله موضوعات بسیار مهم را یادداشت کرده و از عناوین معمولی جدا کرده و اطلاعات بسیار مهمی را از آنها استخراج کنید.

مجازی سازی چیست؟  چگونه کار می کند؟

سرور چیست؟ کاربرد آن چیست؟

ابتدا باید به سوالات کلیدی و اساسی پاسخ دهیم. در زبان فارسی و به زبان ساده به معنای ذخیره سازی محدود اطلاعات است، در صورتی که این ذخیره سازی محدود به شبکه باشد و از آن بیشتر نباشد. سرور شبکه نامیده می شود. اکثر سایت ها و نرم افزارها و … نیز از سرورهای بسیار قدرتمندی استفاده می کنند و دلیل استفاده از آنها می تواند افزایش سرعت باز شدن سایت و … باشد. البته باید بدانید که سرور یک هاست است و می تواند کاربران زیادی را دریافت کند و آنها را به هم متصل کند. مثلا اکثر سایت ها در ایران روی 5 سرور مختلف میزبانی می شوند و ممکن است بسیاری از سایت های دیگر روی 1 سرور مستقر شده باشند و این سوال را ایجاد می کند که آیا کاربران سایت مشکلی دارند؟ آیا سیستم خراب نیست؟ قطعا نه؛ سرور دارای پهنای باند بسیار بالایی است که هیچ یک از کاربران با آن مشکلی نخواهند داشت. (از آنجایی که مشکل کارفرمایان این خواهد بود که آی پی های بسیاری از سایت ها با یکدیگر اشتباه گرفته نمی شوند و فاجعه ای رخ نمی دهد، از نظر کاربران ممکن است روزی به طور قطعی این اتفاق بیفتد، اما توجه داشته باشید که سرورها بسیار قدرتمند هستند و قابلیت خیلی زیاد است که این مشکل برای آن غیرممکن است)

مجازی سازی چیست؟ کاربرد آن چیست؟

خوب است از ابتدا بدانید که مجازی سازی یک سرور یا بهینه سازی شبکه مجازی خواهد بود که می تواند به بسیاری از مشکلات شبکه کمک کند. اما سوال اصلی این خواهد بود که مجازی سازی چگونه انجام می شود؟ این فرآیند به دلیل نرم افزار خاصی امکان پذیر است، اما در این نوع نرم افزارها باید آشنا باشید (این آشنایی را می توانید با تحقیق یاد بگیرید) اما این نرم افزار دارای فضاهایی با مکانیزم خاص خود بین چند کاربر Will است و هر فرد اکنون می تواند به آن دسترسی داشته باشد. اطلاعات جداگانه و مستقل… بدون هیچ تقدم یا تاخیری که آن را آزار دهد. به طور طبیعی روشی که شبکه های موجود را با سایر فعالیت های فیزیکی ترکیب می کند و در نهایت تعدادی ماشین مجازی می سازد که در بسیاری از فعالیت ها به ما کمک می کنند. اما نکته بسیار مهم این خواهد بود که هر خودرو دارای گواهینامه دارای حافظه اختصاصی خود است. CPU، گرافیک و که می توانند فعالیت ها را به صورت ترکیبی انجام دهند.

ممکن است از خود بپرسید وقتی پهنای باند بسیار زیادی ایجاد می کنید چه اتفاقی می افتد؟ باید بدانید که با این کار می توانید نرم افزار مورد نظر خود را مدیریت کنید (توجه داشته باشید که در صورت داشتن نرم افزار می توانید از این عمل استفاده کنید) و سرعت عملکرد و درصد خطاها را کاهش دهید. (نتیجه کلی این کار افزایش تعداد ماشین های مجازی خواهد بود که به جای افزایش سخت افزار موجود که بسیار گران است، برای عملکرد شما بسیار مفید خواهد بود.)

انواع مختلفی از مجازی سازی وجود دارد که عبارتند از: سرور، شبکه، مجازی سازی دسکتاپ، ذخیره سازی صفحات و غیره.

مجازی سازی چیست؟  چگونه کار می کند؟

کاربرد مجازی سازی شبکه: حالا وقت آن است که به سراغ موضوعات اصلی برویم. برای بسیاری از شبکه ها اتفاق افتاده است که در بازه های زمانی مختلف، کاربران زیادی وارد آنها می شوند. قابلیت حمل آن را افزایش دهید و شبکه را بهبود بخشید. بهترین ویژگی برای شبکه ها برای افرادی است که در تجارت هستند، زیرا افراد می توانند تمام اتفاقات پیش رو را پیش بینی کنند و به اصطلاح از آینده آگاه شوند و با آن سازگار شوند.

مجازی سازی شبکه به دو صورت انجام می شود. در حالت اول شبکه های داخلی و در حالت دوم شبکه های خارجی خواهد بود. تفاوت این دو در نوع استفاده از ابزارها است (هر کدام از ابزارهای متفاوتی استفاده می کنند و نتیجه گیری هر کدام با ابزار متفاوت خواهد بود)، در حالت شبکه داخلی ابزارهایی مانند آداپتورها و سوئیچ ها و شبکه هایی که با یکدیگر ترکیب می شوند. (توجه داشته باشید که برای استفاده از این نوع ابزار نیاز به نرم‌افزاری مانند کانتینر است و توجه داشته باشید که این نرم‌افزار روی سرور نیز کار می‌کند؛ البته ویژگی دیگر این خواهد بود که ماشین‌های مجازی دستور غیر ضروری را به سرور)

مجازی سازی خارجی: این نوع شبکه در عین حال بسیار مفید خواهد بود و اینکه افراد با تغییر ساختار فیزیکی شبکه می توانند انواع مختلفی مانند فایروال ها، پورت ها و سوئیچ ها را شبیه سازی کنند و دیگر نیازی به آنها نخواهند داشت. بود .

مزایا و معایب استفاده از مجازی سازی شبکه:

تا اینجا در این مقاله شما به طور کامل با این موضوع آشنا شدید و اینکه تمامی ویژگی های این مکانیزم و فعالیت های مختلف را شرح داده ایم و اکنون زمان آن رسیده است که مزایا و معایب مجازی سازی را برای شما ذکر کنیم (توجه داشته باشید در هر قسمت موارد مهم نکاتی به شما گفته شده و در ضمن پیشنهادات و راهکارهایی ذکر شده است، سعی کنید آنها را مد نظر قرار دهید:

  • درگیری سخت افزاری کم: با فرآیندی که در ابتدای این مقاله توضیح داده شد، می توانید بسیاری از مکانیسم های سخت افزاری را کاهش دهید و به نوعی به آنها اجازه استراحت و توجه بدهید (یعنی پردازنده و گرافیک و کم کمتر درگیر خواهند شد) البته یکی از بیشترین موارد موضوع مهم کم هزینه بودن آن است که دیگر نیازی به نگهدارنده و…
  • انتقال سریع: اگر می خواهید مسیر شغلی خود را تغییر دهید؛ شما می توانید به سرعت ماشین های مجازی خود را به طور مستقل انتقال دهید. اما نکته بسیار مهم پردازش و دریافت اطلاعات خواهد بود به طوری که تمامی این فرآیند پس از چند ساعت به صورت خودکار (البته با تنظیم زمان توسط شما) انجام می شود.
  • دسترسی آسان : مجازی‌سازی دسترسی سریع‌تر به منابع آماده‌سازی سریع‌تر (سخت‌افزار) و کسب‌وکارهای پشتیبانی‌شده را امکان‌پذیر می‌سازد. سرعت برنامه نیز افزایش می یابد.

معایب:

  • هزینه راه اندازی آن بسیار بیشتر از روش های اولیه خواهد بود. (یعنی برای راه اندازی نیاز به مرکز داده و البته نرم افزار مجازی سازی دارید؛ حالا با افزایش قیمت ها این دو مکانیسم هم افزایش پیدا می کند و برای سهولت کار شما بهتر است اول پول پرداخت کنید.)
  • از آنجایی که رشد کسب و کار و بازاریابی نیاز به افزایش دارد، در نظر داشته باشید که به متخصص فناوری اطلاعات نیاز خواهید داشت و البته امروزه این متخصصان کمتر در دسترس هستند، پیشنهاد می کنیم دوره ای مرتبط با آن را دعوت کنید و درس هایی بیاموزید.

مجازی سازی چیست؟  چگونه کار می کند؟

لیست نرم افزارهایی که برای مجازی سازی مورد نیاز خواهند بود:

شرکت های زیادی در این زمینه فعالیت داشته اند که از جمله آنها می توان به شرکت هایی مانند مایکروسافت و Xen اشاره کرد. این شرکت ها مکانیزم های بسیار خوبی دارند و زیرساخت های بسیار خوبی را پیاده سازی کرده اند. پیشنهاد می کنیم اگر با این نوع نرم افزارها راحت نیستید، بهتر است از محصولات VMWare استفاده کنید زیرا ساده و پرطرفدار هستند (با رابط کاربری بسیار ساده که همه می توانند از آن استفاده کنند). یکی از نرم افزارهای پیشنهادی برای شما می تواند VMWare NSX باشد. این نرم افزار در عین حال بسیار کاربردی خواهد بود و می تواند امنیت شبکه را به صورت کاملا تخصصی افزایش دهد و البته این مکانیزم در نتیجه فضای ابری ایجاد می کند. (یکی دیگر از محصولات مایکروسافت Hyper-V توسط مایکروسافت ارائه شده است و امروزه افراد زیادی از این نرم افزار استفاده می کنند و البته این نوع نرم افزار پهنای باند خود را بر روی سیستم عامل های مایکروسافت پیاده سازی کرده است؛ این شرکت اعلام کرد در آینده فضای ابری بسیار بزرگی ایجاد خواهد کرد که مردم می تواند ذخیره کند)

سخنان پایانی:

امیدواریم از این مقاله از سایت دانشجوی برتر نهایت استفاده را ببرید و بتوانید از آن استفاده کنید. در پایان مقاله بهتر است چند نکته بسیار مهم را به شما بگوییم. ابتدا برای نصب نرم افزار تمام تلاش خود را بکنید تا نرم افزار را از سایت اصلی خود دانلود کنید (البته توجه داشته باشید که سایت های ایرانی هم این نرم افزار را دارند اما برای مسائل امنیتی بهتر است از آنها دانلود نکنید) نکته مهم دوم که آگاهی شما از رشته انتخابی برای کارتان مهم خواهد بود و اگر میدانید رشته انتخابی با مجازی سازی بسیار پر رونق است، درنگ نکنید و سریع اقدام کنید (البته توجه داشته باشید که ممکن است هزینه هایی برای شما در نظر گرفته شود اما آن را در نظر بگیرید. ارزشش را خواهد داشت)، نکته آخر انتخاب سرور است، توجه داشته باشید که برای انتخاب سرور مناسب بهتر است سرورهای خارجی معتبر را انتخاب کنید (چون دارای امنیت بسیار بالا و البته پهنای باند زیادی هستند) اما موضوع دیگری که باعث می شود انتخاب سایت مناسب برای انتقال بسیار مهم است که سایت منتخب باید اختیار انجام آن را داشته باشد.