طرز فکر رشد چیست؟ چگونه ذهنیت را رشد دهیم؟


وقتی به افراد موفق، ماهر یا باهوش فکر می کنید، فکر می کنید چگونه به این هدف دست یافته اند؟ آیا آنها این ویژگی ها را کسب کرده اند؟ آیا آنها فقط خوش شانس بودند یا با استعداد ذاتی خود به جایی که هستند رسیدند؟ آیا این ویژگی ها را نتیجه کار سخت، پشتکار و یادگیری مداوم از شکست می دانید؟ یا معتقدید که مهارت، هوش و موفقیت کاملاً ژنتیکی است و برخی افراد ذاتاً در برخی زمینه ها استعداد دارند و برخی دیگر استعداد ندارند؟ این دیدگاه های مختلف به عنوان ذهنیت ها و رشد ثابت شناخته می شوند.

آیا شما علاقه مندید که بدانید کدام یک به چه دلیل و چرا؟

بیا یک نگاهی بیندازیم:

 • داشتن ذهنیت رشد به چه معناست؟
  ذهنیت رشد چیست و چه نیست
  چگونه یک ذهنیت رشد با یک ذهنیت ثابت متفاوت است
  چند قدم برای ایجاد ذهنیت رشد و نشان دادن موفقیت شما

داشتن ذهنیت رشد به چه معناست؟

طرز فکر رشد چیست؟ مفهوم ذهنیت رشد برای اولین بار توسط کارول دوک روانشناس استنفورد توسعه یافت. او این ایده را به افراد در ذهنیت معرفی کرد: روانشناسی جدید موفقیت. در این کتاب، دوک نشان می دهد که چگونه می توان افراد (به ویژه دانش آموزان) را به دو گروه تقسیم کرد. کسانی هستند که ذهنیت رو به رشدی دارند و کسانی که ذهنیت ثابتی دارند.

تعریف ذهنیت رشد:

افراد دارای ذهنیت رشدی معتقدند که مهارت و هوش چیزی است که افراد می توانند آن را توسعه دهند. آنها بر این باورند که در حالی که افراد دارای ویژگی ها و ویژگی های ذاتی هستند، موفقیت از رشد شخصی دائمی ناشی می شود.

تعریف ذهنیت ثابت:

در مقابل، کسانی که ذهنیت ثابتی دارند معتقدند استعداد و هوش چیزی است که شما دارید یا ندارید.

این بدان معناست که برخی افراد در برخی فعالیت ها خوب هستند و برخی دیگر در زمینه های مختلف برتر هستند. آنها معتقد نیستند که تمرین، شکست و توسعه یک استراتژی کلید رشد استعداد یا هوش است. چیزی که دوک در مورد آن بحث می کند این است که کسانی که استعدادهای بالایی را پرورش می دهند اغلب افرادی با ذهنیت در حال رشد هستند. جالب توجه است، کسانی که ذهنیت در حال رشد دارند، موفقیت و توسعه مهارت بیشتری را تجربه می کنند. به هر دو صورت کار می کند.

ذهنیت رشد در مقابل ذهنیت ثابت

ما بحث کرده ایم که طرز فکر رشد چیست. اما تفاوت با یک طرز فکر ثابت چیست؟ در اینجا تفاوت بین این دو وجود دارد:

طرز فکر رشد ذهنیت ثابت
چالش ها را می پذیرد از چالش ها دوری می کند
با وجود شکست دوام می آورد وقتی با ناملایمات مواجه می شوند تسلیم می شوند
معتقد است که افراد می توانند هوش یا مهارت های خود را افزایش دهند او معتقد است که هوش و مهارت چیزی است که شما با آن متولد شده اید و نمی توانید آن را توسعه دهید
با الهام و انگیزه از موفقیت دیگران موفقیت دیگران را تهدید می کند
میخواهد یاد بگیرد او معتقد است که آنها از قبل همه چیز را می دانند
انتقاد را می پذیرد و می پذیرد انتقاد را نادیده می گیرد یا رد می کند

چگونه یک ذهنیت رشد ایجاد کنیم: 7 نکته

طرز فکر رشد

اکنون که مزایای ذهنیت رشد را مورد بحث قرار دادیم، بیایید به نکاتی در مورد چگونگی توسعه آن نگاهی بیندازیم. ابتدا، در مورد کارهایی که در حال حاضر می توانید انجام دهید، و سپس اقداماتی که باید در درازمدت انجام دهید، صحبت خواهیم کرد.

برای ایجاد یک ذهنیت رشد آماده باشید

در اینجا هفت مرحله وجود دارد که می توانید برای شروع فرآیند آماده سازی برای میانجیگری انجام دهید:

1. صندلی خود را مشخص کنید

آیا کم و بیش خود را در رده رشد می بینید و به دنبال این هستید که مطمئن شوید در این راه باقی خواهید ماند؟ یا خودتان را یک ذهنیت ثابت توصیف می کنید؟ دانستن اینکه از کجا شروع کنید اولین قدم است. اگر نمی دانید کجا هستید، نمی توانید بگویید کجا بروید.

بررسی کنید که چرا می خواهید یک ذهنیت رشد ایجاد کنید

انگیزه رشد شما در ذهنیت تغییر چیست؟ فکر می کنید یک طرز فکر رشد چه مزایایی برای زندگی شما به همراه خواهد داشت؟ درک این موضوع در مراحل دشوار توسعه این جهان بینی به شما یک هدف می دهد.

3. نمونه هایی از افراد دیگری را بیابید که ذهنیت رشد را توسعه داده اند

با دوستان، خانواده و همکاران خود در مورد ذهنیت های در حال رشد صحبت کنید. ببینید آیا کسی که می شناسید روی توسعه آن کار کرده است یا خیر. آنها ممکن است بتوانند بینش های ارزشمندی را ارائه دهند.

4. دیدگاه خود را نسبت به شکست تغییر دهید

شروع به شکست کنید نه به عنوان نشانه ای از ناتوانی، بلکه به عنوان بخشی از فرآیند یادگیری. هیچ کس شروع به تلاش برای نمونه کامل یک هدف نمی کند. حتی بزرگترین ورزشکاران، هنرمندان و بزرگان تجارت جهان از کودکی با استعداد یا تخصص کمی شروع کردند.

5. محدودیت های خود را درک کنید

بدانید که برخی چیزها فراتر از آن چیزی است که می توانید به دست آورید. این به شما کمک می کند تا اهداف واقعی را تعیین کنید. این به شما کمک می کند تا درک کنید که برخی از تلاش ها (مانند تلاش هایی که ساختار ژنتیکی شما مناسب نیست) به تلاش بیشتری نیاز دارد.

6. به نحوه صحبت و رفتار خود توجه کنید

توجه کنید که چگونه در مورد استعداد و مهارت صحبت می کنید. آیا متوجه می شوید که جملاتی مانند “من در این کار خوب نیستم” یا “او ذاتاً با استعداد است” می گویید؟ این عبارات را با “من هنوز در این کار عالی نیستم” جایگزین کنید. او به وضوح برای تبدیل شدن به چنین استعدادی سخت کار کرده است. به نحوه صحبت و رفتار اطرافیان خود توجه کنید و سپس به دنبال افرادی باشید که ذهنیت رو به رشدی دارند و روابط خود را با آنها تقویت کنید.

7. در مورد انعطاف پذیری مغز بیاموزید

اگر شما از آن دسته افرادی هستید که دوست دارند در مورد نحوه عملکرد مغز انسان بیاموزند، پس به فکر غوطه ور شدن در دنیای نوروپلاستیسیته باشید. این به شما یک دیدگاه فیزیولوژیکی منظم در مورد نحوه عملکرد واقعی ذهن می دهد.

شروع به پرورش و توسعه یک ذهنیت رو به رشد کنید

پس از تسلط بر هفت مرحله فوق، وقت آن است که این اقدامات ذهنیت رشد را به مجموعه خود اضافه کنید.

1. به چالش های خود به عنوان فرصت نگاه کنید

زندگی همیشه راهی برای پرتاب چیزهای سخت به سمت شما پیدا خواهد کرد. سعی کنید به این چالش ها به عنوان موانع یا شکست هایی فکر نکنید که از آنها می ترسید. در عوض، سعی کنید مثبت تر به آنها نگاه کنید. سعی کنید آنها را به عنوان فرصت هایی برای غلبه بر چیزی دشوار و در نتیجه رشد ببینید. هر چه چالش دشوارتر باشد، فرصت یادگیری و رشد بیشتر است.

2. هر روز به آنچه شکست خوردید (و از آن آموختید) فکر کنید.

بسیاری از ما در پایان روز زمانی را صرف فکر کردن به موفقیت های خود می کنیم. در حالی که این یک عادت ارزشمند است، سعی کنید برای چند دقیقه فکر کنید که اوضاع خوب پیش نمی رود. از آن تجربه چه آموختید؟ هدف ماندن یا شکست دادن خود نیست، بلکه یادگیری و حبس کردن در یادگیری است.

3. به دنبال تایید دیگران نباشید

وقتی به دنبال تایید دیگران هستیم، هدف اشتباهی را دنبال می کنیم. به جای یادگیری و رشد، شروع به تمرکز بر درست بودن می کنیم. از تفاوت آگاه باشید. مکث کنید تا متوجه شوید به جای رشد به دنبال تایید هستید و با مهربانی به خود یادآوری کنید که به دنبال تایید نباشید. متوجه خواهید شد که با شکست های روزانه ناشی از کشش راحت تر خواهید بود.

4. فرصت هایی را برای جشن گرفتن موفقیت دیگران شناسایی کنید

وقتی اطرافیانتان موفق شدند جشن بگیرید! علاوه بر این، کنجکاو باشید که چه چیزی باعث موفقیت آنها شده است. حتی بهتر است از آنها بپرسید. با دیگران ارتباط برقرار کنید تا دریابید که آنها چه کاری انجام دادند و چگونه برای رسیدن به آن چالش مواجه شدند.

5. بر اقدامات پاداش دهنده تمرکز کنید، نه ویژگی ها

شما می توانید با تمجید از تلاش ها و اقدامات آنها به جای ویژگی های ذاتی آنها به دیگران کمک کنید تا ذهنیت خود را توسعه دهند. به عنوان مثال، اگر فرزند شما در یک مسابقه پاپ نتیجه خیره کننده ای را به خانه بیاورد، تشویق به گوش می رسد: “وای، تو خیلی خوب کار کردی، حتما برای مطالعه تلاش زیادی کرده ای”، نه. “وای، تو انجام دادی.” خب باید خیلی باهوش باشی “

6. از کلمه “هنوز” بیشتر استفاده کنید

این یکی ساده است. هر زمان که فکر می کنید “من در این کار خیلی خوب نیستم” این کلمه را اضافه کنید: من هنوز در آن خیلی خوب نیستم.

7. در مورد انعطاف پذیری مغز بیاموزید

اگر شما از آن دسته افرادی هستید که دوست دارند در مورد نحوه عملکرد مغز انسان بیاموزند، به آن فکر کنید به دنیای نوروپلاستیسیته بروید . این به شما یک دیدگاه فیزیولوژیکی منظم در مورد نحوه عملکرد واقعی ذهن می دهد.

نوروپلاستیسیتی – یا پلاستیسیته مغز – توانایی مغز برای ترمیم اتصالات یا سیم کشی مجدد است. بدون این توانایی، هیچ مغزی، نه فقط مغز انسان، نمی تواند از دوران نوزادی تا بزرگسالی رشد کند یا از آسیب مغزی بهبود یابد. چیزی که مغز را خاص می کند این است که برخلاف کامپیوتر، سیگنال های حسی و حرکتی را به صورت موازی پردازش می کند. مسیرهای عصبی زیادی دارد که می توانند عملکرد دیگری را تکرار کنند، به طوری که خطاهای کوچک در توسعه یا از دست دادن موقت عملکرد در اثر آسیب را می توان به راحتی با هدایت سیگنال ها در جهتی دیگر اصلاح کرد.

آیا ذهنیتی پایدار یا رو به رشد دارید؟

طرز فکر رشد

اکنون که با ذهنیت های رشد و ذهنیت های ثابت آشنا شدید، فکر می کنید به کجا تعلق دارید؟ اگر با مفهوم ذهنیت رشد همذات پنداری کنید عالی است! شما در راه شکوفایی استعدادهای خود هستید. با این حال، کمی وقت بگذارید و در مورد زمینه هایی فکر کنید که ممکن است طرز فکر شما سازگارتر باشد، زیرا اکثر ما ترکیبی از این دو هستیم. اگر احساس می کنید بیشتر فردی ثابت قدم هستید، سوال بعدی که باید از خود بپرسید این است: “آیا این چیزی است که من می خواهم تغییر دهم؟”

4 واقعیت ذهنیت در حال رشد

اکنون که برخی از افسانه های رایج را کنار زده ایم، بیایید به چهار واقعیت در مورد طرز فکر رشد نگاه کنیم.

1. بیشتر مردم جایی در این بین هستند

وقتی پروفسور کارول دوک ذهنیت دانشجویان را تجزیه و تحلیل کرد، یک نتیجه کاملا دوتایی را تشخیص نداد. اگرچه اکثر دانش آموزان در کلاس درس به شدت به یک طرف یا طرف دیگر تمایل دارند، اما مشخص شده است که بیشتر دانش آموزان در میانه طرز فکر جای دارند. به عنوان مثال، آنها ممکن است بر این باور باشند که توانایی آنها برای پیشرفت در ریاضیات به استراتژی های تدریس آنها و تعهد آنها به فرآیند یادگیری مرتبط است. اما ممکن است باور داشته باشند که توانایی خواندن و نوشتن آنها ذاتی است. همین مشاهدات را می توان در کار انجام داد.

2. ذهنیت رشد بیش از تلاش است

دوک دریافته است که از آنجایی که رهبران و مربیان به طور یکسان از طرز فکر رشد استقبال می کنند، به نظر می رسد بسیاری معتقدند که همه چیز به تلاش برمی گردد. دوک اشاره می کند که به نظر می رسد برخی از معلمان معتقدند که می توانند پیشرفت دانش آموزان را با گفتن اینکه سخت تر کار می کنند، بهبود بخشند. او این را “ذهن رشد اشتباه” می نامد. تلاش مهم است. اما مهمتر نگرش دانش آموز نسبت به یادگیری چیزهای جدید و دیدگاه آنها نسبت به شکست به عنوان بخشی از فرآیند یادگیری است.

3. همه نمی توانند به همه چیز دست یابند

همه افراد دارای محدودیت هایی هستند که مداخله ذهنیت رشد ممکن است به مبارزه با آنها کمک کند، اما نمی توانند به طور کامل بر آنها غلبه کنند. مثلا یک جوان 22 ساله که قد کوتاهی دارد نمی تواند والیبالیست شود.

4. نتایج مثبت ناشی از ذهنیت رشد و تلاش برای رسیدن به هدف است

دانش آموزان و کارکنان ذهنیت رو به رشد افرادی هستند که می دانند بهبود مثبت امکان پذیر است. آنها معتقدند که برای رسیدن به اهداف خود باید:

 • به شکست به عنوان بخشی از یادگیری نگاه کنید
 • راحت باش
 • چالش را در آغوش بگیرید
 • برای غلبه بر هر چالش استراتژی های جدیدی را توسعه دهید

برای رسیدن به هدف کار کنید بدون این دیدگاه ها، بعید به نظر می رسد که نتایج مثبتی داشته باشد. ایجاد یک طرز فکر رشد بدون زمان و تلاش لازم برای توسعه یک مهارت جدید کار زیادی انجام نمی دهد.