ریسپانسیو چیست؟ چرا باید سایت ریسپانسیو طراحی شود؟


در گذشته برای طراحی یک وب سایت، تمام دانش و توانایی خود را صرف می کردید تا سایت خود را روی رایانه های شخصی زیبا کنید. کم کم با پیشرفت تکنولوژی موبایل دست به کار شدند و به ابزاری مهم در وبگردی تبدیل شدند.

اما متاسفانه به دلیل اینکه هیچ یک از سایت ها با اصول نمایش موبایل طراحی نشده بودند، سایت ها به خوبی در گوشی های موبایل نمایش داده نمی شدند. کاربر برای خواندن متن باید زوم می کرد یا تصاویر و متن با هم مخلوط می شدند، نوارهای کناری و منوها به خوبی نمایش داده نمی شد و در کل مشکلات زیادی وجود داشت.

با پیشرفت تکنولوژی، استفاده از تلفن های همراه برای جستجو و استفاده از شبکه افزایش یافت. اینجاست که بحث ریسپانسیو و ریسپانسیو مطرح می شود و طراحان سایت سعی می کنند یک سایت ریسپانسیو طراحی کنند.

نکته مثبت این است که راه حلی برای این نکته وجود دارد و امروزه آنقدر موضوع مهمی شده است که همه کسب و کارها در یک مرحله طراحی سایت به واکنش گرا بودن اهمیت می دهند. یادگیرنده برتر را دنبال کنید تا توضیح دهید چه چیزی پاسخگو است؟ بیایید پرداخت کنیم.

آنچه در این مقاله خواهید آموخت:

  • طراحی ریسپانسیو چیست؟
  • طراحی واکنشگرا چگونه کار می کند؟
  • انواع طرح های دوستانه موبایل
  • آیا استفاده از طراحی واکنش گرا مهم است؟
  • مزایای استفاده از طراحی واکنش گرا چیست؟
  • معایب استفاده از طراحی واکنش گرا چیست؟
  • معرفی ابزارهایی برای تست ریسپانسیو بودن سایت
  • راه های پاسخگویی به صفحات وب

طراحی ریسپانسیو چیست؟

طراحی ریسپانسیو چیست؟

طراحی ریسپانسیو به این معنی است که شما سایت خود را برای انواع دستگاه ها و مدل های تلفن همراه و با رعایت اصول اولیه طراحی می کنید. به زبان ساده تر به این معنی است که کاربر با آیفون 13 وارد سایت شما می شود و همزمان کاربر دیگری با آی پد وارد سایت شما می شود، هر دو در عین حال سایت را کاملا ریسپانسیو و مناسب برای دستگاه های خود می بینند. در نظر گرفتن این موضوع تجربه کاربری خوبی برای جامعه هدف شما ایجاد می کند.

در واقع با طراحی ریسپانسیو به راحتی به فکر کاربران خود هستید و می خواهید رضایت کاربران را جلب کنید.

در طراحی ریسپانسیو، تمامی کدهای CSS با فرمت متفاوتی قرار می گیرند و به محض استفاده از تلفن همراه، این کدهای CSS ویژه اجرا می شوند. در واقع چیدمان عناصر و آیکون ها در طراحی ریسپانسیو با توجه به نوع گوشی انجام می شود.

طراحی واکنشگرا چگونه کار می کند؟

برای طراحی واکنشگرا از شبکه سیال استفاده می کنیم. تفاوت شبکه سیال در این است که در مورد قبلی ابعاد را بر اساس پیکسل بررسی کردیم، اما در این مورد اندازه های نسبی تعیین می شود. به عبارت دیگر در طراحی ستون به جای کار با پیکسل بندی، ابعاد را به صورت نسبی تعیین می کنیم.

انواع طرح های دوستانه موبایل

طراحی تطبیقی

در این نوع طراحی می توانید دو هدف مجزا را برای کاربران موبایل یا دسکتاپ در نظر بگیرید. با کدنویسی یک پوره طراحی کنید تا برخی از عناصر در موبایل نمایش داده نشوند تا سرعت بارگذاری افزایش یابد.

طراحی سیال

همانطور که گفته شد در این طرح تمامی اندازه ها نسبی در نظر گرفته شده و در موبایل به یک نسبت کاهش یافته و در قسمت دسکتاپ به پس زمینه بزرگ شده است.

طراحی تعاملی

این نوع طراحی با مقیاس پذیری انجام می شود. به این معنی که وقتی سایت را روی لپ تاپ باز می کنید، ممکن است منو کاهش یابد، اما در تلفن همراه، منو به دلیل مقیاس پذیر بودن، عمودی می شود.

آیا استفاده از طراحی واکنش گرا مهم است؟

در واقع پاسخ این سوال مثبت است. طراحی ریسپانسیو بسیار مهم است و باید آن را انجام دهید. چرا؟

زیرا حجم زیادی از ورودی های سایت شما کاربرانی هستند که از طریق تلفن همراه وارد سایت شما شده اند و طبق آمار نشان داده شده این عدد به بالای 80 درصد می رسد.

اگر می خواهید از درصد مربوط به استفاده کاربران موبایل خود مطلع شوید، می توانید با ورود به گوگل آنالیتیکس این داده های ارزشمند را دریافت کنید. برای انجام این کار می توانید از استاد وب یا از متخصص بازاریابی دیجیتال خود کمک بگیرید.

با طراحی واکنشگرا شما نیازهای مشتریان خود را برآورده می کنید. اگر برای سئوی خود تلاش زیادی کرده اید اما گزینه واکنش گرا را فراموش کرده اید، متاسفانه عملیات سئوی شما با شکست مواجه می شود. از آنجایی که یکی از فاکتورهای اساسی گوگل برای رتبه بندی سایت ها طراحی ریسپانسیو است، با رعایت نکردن این نکته رتبه گوگل را از دست می دهید. اگر به موضوعات سئو علاقه مند هستید، قطعا پیشنهاد می شود آموزش سئو محسن حبیبی راد را بخوانید.

با طراحی ریسپانسیو فاصله خود را با کاربران و جامعه هدف کاهش می دهید زیرا کاربران با هر دستگاه و دستگاهی می توانند تنها با یک جستجوی ساده در کنار شما باشند.

آیا استفاده از طراحی واکنش گرا مهم است؟
آیا استفاده از طراحی واکنش گرا مهم است؟

مزایای استفاده از طراحی واکنش گرا چیست؟

ما با طراحی ریسپانسیو کاملا آشنا هستیم، در ادامه می خواهیم مزایای این طراحی واکنش گرا را بیان کنیم. پس با ما همراه باشید:

1. طراحی یک تجربه کاربری مناسب

شما با طراحی ریسپانسیو تجربه کاربری خوبی را برای کاربران خود فراهم می کنید، کاربران پس از ورود به سایت احساس رضایت کامل می کنند، با دیدن آیکون ها و تصاویری که در محل قرار دارند کاملا با سایت شما ارتباط برقرار می کنند.

2. نرخ پرش را کاهش می دهد.

یکی از دلایل مهم افزایش نرخ پرش این است که کاربران پس از ورود به سایت در مدت زمان کوتاهی مجبور به ترک سایت به دلیل عدم کارکرد صحیح سایت و قرار نگرفتن عناصر به درستی می شوند. با طراحی ریسپانسیو می توانید کاربران را در سایت خود نگه دارید. اگر با نرخ پرش یا نرخ پرش آشنا نیستید، حتما مقاله را بخوانید نرخ پرش چقدر است؟ خواندن.

3. فروش کسب و کار را افزایش می دهد.

وقتی کاربران وارد سایت شما می شوند، اگر احساس رضایت کنند و با سایت شما تعامل داشته باشند، باعث می شود از شما خرید کنند و به یک مشتری واقعی تبدیل شوند، بنابراین با طراحی ریسپانسیو، به افزایش فروش کسب و کار خود نیز کمک می کنید.

4. در وقت طراح سایت صرفه جویی کنید

طراح وب به جای تلاش مداوم برای رفع نواقص سایت، فقط باید با طراحی ریسپانسیو در زمان و زمان مشتری صرفه جویی کند.

معایب استفاده از طراحی واکنش گرا چیست؟

تا زمانی که راجب در مورد طراحی واکنش گرا صحبت می کرد، شاید فکر نمی کردید که طراحی واکنش گرا دارای اشکالاتی باشد. شرکت های بزرگ زیادی مانند دیجی کالا برای نمونه های داخلی و فیسبوک برای نمونه های خارجی هستند که برای نسخه های موبایل خود اپلیکیشن هایی طراحی کرده اند تا کاربرانی که از موبایل استفاده می کنند بتوانند به بهترین نحو از آن ها استفاده کنند. پس در واقع نمی توان گفت که طراحی ریسپانسیو راه حل اصلی رفع نواقص وب سایت است و اگر می خواهید این کار را به صورت اساسی انجام دهید باید بتوانید نسخه اپلیکیشنی برای سایت خود طراحی کنید.

طراحی ریسپانسیو ممکن است سرعت سایت را کاهش دهد، زیرا طراح وب باید کد اضافی برای طراحی ریسپانسیو وارد کند و سرعت سایت را کاهش دهد، با طراحی اپلیکیشن شما این مشکل را حل می کنید.

متأسفانه، برخی از مرورگرها در نسخه های قدیمی تر از پرسش های رسانه ای پشتیبانی نمی کنند و طراحی واکنش گرا به درستی کار نمی کند. این امر باعث می شود که کاربران در صورت استفاده از مرورگرهای قدیمی نتوانند به سایت شما متصل شوند که بسیار مهم است.

معرفی ابزارهایی برای تست ریسپانسیو بودن سایت

معرفی ابزارهایی برای تست ریسپانسیو بودن سایت

اگر می خواهید سایت خود را از نظر موتور جستجو ریسپانسیو یا نه تست کنید، می توانید از سایت زیر برای این کار استفاده کنید.

ابتدا به سایت https://search.google.com/test/mobile-friendly دیدن.

سپس از شما می خواهد آدرس سایت خود را وارد کنید. این سایت این قابلیت را دارد که یک کد را از نظر پاسخ گویی بررسی کند.

پس از وارد کردن لینک سایت خود، باید چند لحظه صبر کنید تا سایت را بررسی کند.

اگر پیغام Page is mobile friendly را دریافت کردید به این معنی است که سایت شما کاملاً ریسپانسیو طراحی شده است.

سایت تست ریسپانسیو Designmodo

می توانید لینک سایت خود را در این سایت وارد کنید، سپس صفحه اصلی سایت شما نشان داده می شود، سپس می توانید با پیکسل کردن اندازه آن، آن را به صورت ریسپانسیو طراحی کنید. همچنین دارای 3 سایز برای موبایل، تبلت و دسکتاپ می باشد.

آیا سایت واکنش گرا هستم

در این سایت می توانید لینک خود را نیز وارد کنید تا ریسپانسیو بودن سایت خود را بررسی کنید. به عنوان ابزار فوق در سه نسخه موبایل، تبلت، دسکتاپ می توانید سایت خود را بررسی کرده و ظاهر آن را مشاهده کنید. ویژگی مثبت این سایت این است که می توانید سایت های موجود در لوکال هاست را در این ابزار بررسی کنید که این یک ویژگی مهم است.

Responsesignchecker.com

در سایت می توانید با وارد کردن آدرس سایت خود، ریسپانسیو بودن را نیز بررسی کنید.

راه های پاسخگویی به صفحات وب

در این مرحله می خواهیم چند روش پاسخگویی به صفحات را بررسی کنیم. بهتر است از طراح سایت خود یا به صفحه کمک بگیرید آموزش طراحی سایت دیدن.

استفاده كردن بوت استرپ

با یادگیری برنامه نویسی Bootsrap می توانید صفحات سایت خود را مسئولانه طراحی کنید. می توانید کد Bootsrap را در کد html خود وارد کرده و به راحتی از آن استفاده کنید.

استفاده كردن [email protected] در CSS

یکی از کارهایی که برای طراحی ریسپانسیو باید انجام دهید، استفاده از پرس و جوهای رسانه ای در کد CSS است. با Media Query می توانید یک طراحی سفارشی برای صفحات موبایل خود داشته باشید.

استفاده كردن W3.CSS

w3.css یکی از محبوب ترین فریم ورک های CSS است که می توانید از آن برای طراحی ریسپانسیو استفاده کنید.

آخرین کلمه:

در این مقاله ریسپانسیو را با همین ریسپانسیو به طور کامل بررسی کرده ایم و با توجه به اهمیت آن متوجه شدید که حتما باید از ریسپانسیو در سایت های خود استفاده کنید چرا که روز به روز درصد کاربران موبایل در حال افزایش است. اگر پول و بودجه کافی دارید می توانید از طراحی اپلیکیشن نیز کمک بگیرید که کمک زیادی به شما خواهد کرد.

اگر به مباحث دیجیتال مارکتینگ علاقه مند هستید، قطعا پیشنهاد می شود آموزش بازاریابی دیجیتال بهترین ها را بخوانید و اگر تجربه ای در این زمینه دارید حتما در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید. با تشکر از توجه شما به زبان آموز برتر.