تحقیق قیمت گذاری چیست؟ تحقیق قیمت گذاری 0 تا 100


به طور معمول، به عنوان یک مشتری، می دانید چقدر حاضرید برای برخی محصولات یا خدمات هزینه کنید، اما به عنوان یک شرکت؟ مهم است که درک مشتریان خود را هنگام تعیین قیمت بدانیم. امروز در مورد تحقیقات قیمت گذاری صحبت می کنیم.

فرآیند تصمیم گیری برای قیمت گذاری ظرفیت بازار را با توجه به تمایل مشتریان به خرید در نظر می گیرد. پس بیایید از خود بپرسیم: چگونه می توانیم تحقیقات قیمت گذاری را به درستی انجام دهیم؟ به خواندن ادامه دهید، متوجه خواهیم شد.

تحقیق قیمت گذاری چیست؟

تحقیق قیمت گذاری یک روش تحقیقی است که برای ارزیابی قیمت محصول/خدمت استفاده می شود. تغییرات عرضه و تقاضا در بازار را مطالعه می کند. تحقیقات قیمت گذاری برای درک انتخاب های ما در مورد رقابت مهم است. این یک ابزار عالی برای شناسایی پیشرفت هایی است که می توانیم برای سبقت گرفتن از آنها انجام دهیم.

همانطور که می بینیم هدف اصلی افزایش سودآوری با مشاهده و تحلیل قیمت گذاری رفتاری است. این رویکرد به ما امکان می دهد تا یاد بگیریم که چگونه قیمت ها بر رشد و توسعه تجارت و در نهایت فروش تأثیر می گذارد.

ما از تحقیقات قیمت گذاری برای افزایش درآمد و کاهش هزینه ها استفاده می کنیم. این نتایج را می توان با بهینه سازی قیمت محصولات یا خدمات ما در بازار به دست آورد. با این حال، منصفانه است که به یاد داشته باشیم که تحقیقات قیمت گذاری از نظر منشأ کمی است. این واقعیت به این معنی است که ما روی تعداد معینی از افراد تمرکز می کنیم و در واقع داده های کمی از آنها جمع آوری می کنیم.

به یاد داشته باشید، تحقیقات قیمت گذاری به طور منظم برای ارزیابی توسعه استراتژی قیمت گذاری شما اعمال می شود. در واقع برای تلاش‌های بازاریابی هنگام ارزیابی ایده‌های جدید، راه‌اندازی محصولات یا خدمات جدید و ایجاد تنظیمات اساسی در استراتژی فروش ما استفاده می‌شود.

تحقیقات قیمت گذاری نوسانات تقاضا برای یک محصول یا خدمات را بر روی تغییرات قیمتی مختلف اندازه گیری می کند و سطح بهینه قیمت را برای محصولات جدید به منظور به حداکثر رساندن درآمد فروش نشان می دهد. داده‌های جمع‌آوری‌شده از تحقیقات قیمت‌گذاری به کسب‌وکارها کمک می‌کند تا درباره استراتژی‌های قیمت‌گذاری، مانند اثرات افزایش قیمت بر سود، تصمیم‌گیری آگاهانه بگیرند.

تحقیق قیمت گذاری

چرا تحقیق قیمت گذاری ضروری است؟

اول از همه، تحقیقات قیمت‌گذاری به شما یک ابتکار استراتژیک و یک چارچوب مرجع برای راه‌اندازی یک محصول/خدمت یا افزودن ویژگی‌های جدید می‌دهد. این یک صدا خفه کن در قایق شماست. البته می توانید بر اساس تجربه و احساس درونی خود قایقرانی کنید اما در این صورت. می دانید که در آب به صورت دایره ای حرکت خواهید کرد.

دوم، می توان گفت که تحقیقات قیمت گذاری یک تمرین ضروری برای افق های جدید، بازارها، استارت آپ ها و رقابت موفق است. با گرفتن اعداد مطلق از آنها، اطلاعات مربوط به انتظارات مصرف کننده و کشش تقاضا را روشن می کنید. این امر شانس وفاداری مشتری را افزایش می دهد.

هنگام انجام تحقیقات قیمت، محدودیت‌های محدوده قیمتی را درک می‌کنید که به شما امکان می‌دهد به سمت حداکثر کردن سود حرکت کنید. نکته مهم دیگر: تحقیقات قیمت به شما این ایده را می دهد که 1-2٪ تغییرات قیمت می تواند 10-20٪ سود به همراه داشته باشد.

روش های تحقیق قیمت گذاری

تعاریف زیادی از روش های تحقیق موجود، به ویژه نسخه های “برند” همان روش توسط فروشندگان مختلف وجود دارد. مطمئناً می تواند گیج کننده باشد.

بنابراین، بهتر است از دروازه بان شروع کنید. اهداف اصلی با توجه به هر روش به شرح زیر است:

  • ون وستندورپ: این روش قیمت‌های روان‌شناختی زیربنایی را با بررسی مصرف‌کنندگان و درک اینکه چقدر می‌خواهند برای یک محصول بر اساس پاسخ‌هایشان بپردازند، شناسایی می‌کند. در نتیجه، ما را قادر می‌سازد تا طیفی از قیمت‌ها را ببینیم که ممکن است مناسب باشند و کاهش علاقه مصرف‌کننده را که با افزایش قیمت‌ها رخ می‌دهد، ببینیم.
  • تجزیه و تحلیل مشترک: ما در مورد یک روش تحقیق نظرسنجی مبتنی بر بازار صحبت می کنیم که به ما امکان می دهد فرآیندهای افراد را در حین تصمیم گیری های پیچیده مطالعه کنیم. حتی تصمیماتی مانند انتخاب یک جفت کفش یا یافتن یک رستوران منعکس کننده مطالعات ذهنی رایجی است که ما را به انتخاب هایمان راهنمایی می کند.
  • تست مونادیک: مجموعه ای از سوالات است که نظرات پاسخ دهندگان را در مورد یک مفهوم می پرسد و ویژگی ها و ویژگی های دقیقی را می پرسد که آنها دوست دارند یا دوست ندارند. مخاطبان به چند گروه تقسیم می شوند، یکی از مفاهیم ارائه می شود و در مورد آن سؤالاتی مطرح می شود.
  • گابور-گرنجر: یک سوال قیمت گذاری که در تحقیقات پیمایشی برای تعیین کشش قیمت محصولات و خدمات استفاده می شود. قیمت گذاری یک محصول یا خدمات یک مرحله ضروری و یکی از حیاتی ترین تصمیمات برای هر سازمانی است.

بیایید بدانیم که همه محصولات دارای قیمت هستند. تا همین اواخر، هزینه ها به عنوان واحدهای مالی شرکت ها در نظر گرفته می شد و بر اساس مکانیسم های کمی مستقل از سایر متغیرهای بازاریابی تعیین می شد.

قیمت گذاری در واقع، بسیار ساده است: مشتریان به معنای واقعی کلمه یک پنی بیشتر از ارزش واقعی محصول پرداخت نخواهند کرد. – ران جانسون

مهمترین روش های قیمت گذاری

گابور گرنجر

گابور گرنجر یک تکنیک قیمت‌گذاری رایج است که از یک پیشنهاد دهنده برای بیان اینکه چقدر احتمال دارد یک محصول یا خدمات را با قیمت اعلام شده خریداری کند، استفاده می‌کند. بهتر است از حداکثر 8 تا 9 قیمت تست استفاده شود که باید به صورت تصادفی ارائه شود تا از جانبداری جلوگیری شود. اساساً به شرکت کنندگان مفهومی از یک محصول با قیمتی خاص داده می شود و سپس از آنها سؤال می شود که آیا احتمال خرید دارند یا خیر. یا نه.

سپس قیمت تغییر می کند و دوباره از مشتری بالقوه سوال می شود که آیا خرید می کند یا خیر. این به طور سیستماتیک ادامه می یابد تا زمانی که شرکت کنندگان نشان دهند که مفهوم محصول را نمی خرند. تجزیه و تحلیل یافته ها به ایجاد پیش بینی بازار برای تقاضای محصول در نقاط قیمت کمک می کند. منحنی تقاضایی که مشاهده خواهید کرد می تواند برای تخمین درآمد پیش بینی شده و شناسایی سودآوری در نقاط قیمت انتخاب شده برای دستیابی به قیمت بهینه کلی استفاده شود.

سوالات مورد استفاده برای گابور گرنجر ساده است و این روش را می توان در نمونه های کوچک حداقل 50 به بالا استفاده کرد. با این حال، محدودیت هایی وجود دارد که هنگام استفاده از گابور گرنجر باید از آنها آگاه باشید. اگر نیازی به یادگیری پیشینه رقابتی ندارید، به جای مقایسه گزینه های جایگزین، از این روش با یک محصول واحد استفاده کنید.

از Westendorp

سنج حساسیت قیمت که با نام ون وستندورپ نیز شناخته می شود، چهار سوال مرتبط با قیمت می پرسد که سپس به عنوان یک سری از چهار توزیع کلی، یک توزیع برای هر سوال، ارزیابی می شود. بودن. قالب‌های سؤال می‌تواند متفاوت باشد، اما معمولاً به شرح زیر است:

به چه قیمتی محصول را آنقدر گران می دانید که به فکر خرید آن نیستید؟ (بیش از حد گران)

به نظر شما محصول با چه قیمتی آنقدر پایین است که احساس می کنید کیفیت نمی تواند خیلی خوب باشد؟ (خیلی ارزان)

به نظر شما محصول با چه قیمتی شروع به گران شدن می کند تا دور از ذهن نباشد اما برای خرید آن باید کمی فکر کنید؟ (گران/ بالا)

با چه قیمتی محصول را یک خرید خوب در نظر می گیرید – خریدی عالی برای پول؟ (ارزان / ارزش خوب)

فرکانس‌های تجمعی رسم می‌شوند و سنج حساسیت قیمت (PSM) این ادعا را تأیید می‌کند که برای هر تقاطع فرکانس‌های تجمعی برای هر یک از چهار دسته قیمت، کیفیت‌هایی مانند نقطه ارزان، نقطه بالا حاشیه یا نقطه قیمت بی‌تفاوت وجود دارد. همانطور که در شکل زیر نشان داده شده است توجه داشته باشید که روش استاندارد مستلزم آن است که دو فرکانس از چهار فرکانس تجمعی باید معکوس شوند تا چهار نقطه متقاطع وجود داشته باشد. تمرین منظم فرکانس های تجمعی را برای “بسیار ارزان” و “ارزان” معکوس می کند.

توضیح کلی ارقام تجمعی متفاوت است. بنابراین اساساً بین نقاطی که کالایی بسیار ارزان تلقی می‌شود و ممکن است نگران کیفیت آن باشد تا جایی که محصول را خیلی گران بدانند، قیمت بهینه‌ای را خواهید یافت که این دو نقطه خاص (بسیار ارزان و بسیار گران) با هم تلاقی می‌کنند. .

تجزیه و تحلیل Van Westendorp معمولاً برای محصولات جدید یا اگر تغییر قابل توجهی در محصولاتی که قیمت گذاری مقایسه ای وجود ندارد استفاده می شود. این تکنیک شما را قادر می سازد تا محدوده قیمتی بهینه را پیدا کنید، جایی که می توانید درآمد و فروش هر واحد فروخته شده را به حداکثر برسانید.

نمونه هایی از تحقیقات قیمت گذاری

آیا تا به حال به این فکر کرده اید که “چگونه از فروش محصولات و خدمات با آن قیمت سود ببریم؟”

استر لاول اولین بار در اولین شغل دبیرستان خود، فروش کلوچه در یک مرکز خرید، این موضوع را زیر سوال برد. فروشگاه برای هر کوکی 1.50 دلار و برای نوشیدنی 1.29 دلار دریافت می کرد. حدود 25 مشتری داشت. اگر ماشین حساب ندارید، تا 70 دلار در ساعت است: نه خیلی زیاد. وقتی هزینه های سربار و نیروی کار را در نظر بگیرید، فروشگاهی دارید که در سال اول از کار افتاده است.

این داستان اهمیت قیمت گذاری مناسب را نشان می دهد، زیرا می تواند به معنای اخراج کارمندان باشد. قیمت گذاری مناسب سخت است، قیمت گذاری بیش از حد می تواند مشتریان را بکشد و قیمت های پایین می تواند محصول شما را ارزان به نظر برساند. نیازی به گفتن نیست که باید قیمت رقبا و حقوق کارکنان را در نظر بگیرید. این لیستی از متغیرهای گیج کننده است که ظاهراً بی پایان بر حساسیت قیمت تأثیر می گذارد.

تحقیقات قیمت گذاری می تواند در این مرحله مفید باشد. به عنوان مثال، درک اینکه چه ویژگی هایی در محصولات و خدمات برای مخاطبان هدف شما مهم است و تمایل آنها به پرداخت برای اقلام ارزشمند است. این دانش به کسب و کارها اجازه می دهد تا روی نقاط قوت محصول تمرکز کنند، زیرا این امر مدل قیمت گذاری مناسب را دیکته می کند.

به عنوان مثال اپل را در نظر بگیرید. چرا بسیاری از مردم حاضرند برای آیفون پول بپردازند؟ آنها در مطالعه کاربران سطح بالای خود کار بسیار خوبی انجام دادند و بر روی ویژگی های اصلی تمرکز کردند: عکاسی، بازی، توسعه اپلیکیشن و موسیقی. کاربران سطح بالا مایل به پرداخت حق بیمه برای بهترین تکنولوژی و تجربه در این زمینه هستند.

این اقدام اپل را بر آن داشت تا سرمایه گذاری هنگفتی را در این زمینه های فناوری انجام دهد. کاربران و استفاده از آنها منجر به محصولات بهتر می شود. اکنون مردم برای پرداخت بیش از 1000 دلار کف می زنند.

قیمت گذاری ارزش درک شده چیست؟

قیمت گذاری ارزش درک شده یک تکنیک قیمت گذاری پایه است که در آن ارزش گذاری یک محصول یا خدمات به جای هزینه های تحویل و تولید بر اساس مبلغی که شرکت کنندگان مایل به پرداخت آن هستند تعیین می شود. اگرچه استفاده از تکنیک‌های قیمت‌گذاری ارزش درک شده ممکن است ضروری باشد، اما می‌تواند کمک زیادی به بازاریابی موثر یک محصول کند، زیرا قیمت محصول را با توجه به ارزش درک شده توسط خریداران بالقوه تعیین می‌کند. این به کسب و کارها اجازه می دهد تا محصولات خاصی را از محصولات دیگر مانند اپل متمایز کنند.

تحقیق قیمت گذاری

تجزیه و تحلیل مشترک در تحقیقات قیمت گذاری

در مقایسه با روش‌های قبلی که قبلاً ذکر شد، تحلیل مشترک تکنیک بسیار پیشرفته‌تری برای تحقیقات قیمت‌گذاری و مؤثرترین روش در تعیین نقطه قیمت بهینه است. تجزیه و تحلیل متقابل تکنیکی است که برای ارزیابی اهمیت نسبی افراد برای ویژگی های مختلف یک محصول معین، از جمله قیمت، استفاده می شود. یک مطالعه مشترک معمولاً شامل نشان دادن مجموعه‌ای از ویژگی‌ها به شرکت‌کنندگان و درخواست از آنها برای نشان دادن علاقه یا ترجیح به ویژگی‌های مختلف آن ویژگی است. برای یادگیری اینکه چگونه تغییرات قیمت بر تقاضا برای محصولات یا خدمات تاثیر می گذارد و همچنین برای اندازه گیری اولویت ها برای ویژگی های محصول و پیش بینی پذیرش احتمالی یک محصول در صورت عرضه به بازار استفاده می شود.

توجه داشته باشید که این تکنیک نه تنها برای توسعه یک شبیه ساز در مرحله تجزیه و تحلیل برای مشاهده اثرات تغییرات قیمت های مختلف، بلکه در مرحله نظرسنجی، هم برای گنجاندن آن در نظرسنجی و هم برای افزایش زمان برای شرکت کنندگان، زمان بیشتری می برد.

نتیجه

اکنون می دانید تحقیق قیمت چیست و چه کاری می تواند برای شرکت شما انجام دهد. بنابراین، ما شما را به کشف فرصت های جدید، توسعه استراتژی ها و ملاقات با مشتریان خود دعوت می کنیم. همه این اقدامات برای هر شرکتی ضروری و هیجان انگیز هستند.

اگر به دنبال انجام تحقیق در مورد قیمت‌گذاری هستید، باید دریابید که کدام روش برای شما مناسب است، زیرا این بخش مهمی از استراتژی قیمت‌گذاری شما برای دستیابی به اهداف کسب‌وکارتان است، خواه برای یک محصول جدید باشد یا به‌روزرسانی یک پیشنهاد موجود. البته هر روش تحقیقی برای یک پروژه مفید است. یکی از آنها تحقیقات قیمت گذاری است. همانطور که امروز آموختیم، تحقیقات قیمت، زمانی که به درستی مورد استفاده قرار گیرد، کیفیت کلی و موقعیت بازار را با پایه علمی محکم بهبود می بخشد.