افزایش تمرکز چیست؟ آموزش تمرکز را برای بهره وری بیشتر با 9 نکته موثر افزایش دهید


چگونه می توانیم بیشتر تمرکز کنیم؟ راه حل ها افزایش تمرکز – در این عصر مدرنیته محیط کار ما به خلاقیت و حوصله بسیار بیشتری نیاز دارد. با این حال، حواس پرتی توسط اینترنت و تلفن های ما نیز بسیار ساده تر از انجام کاری است. این ما را از بهره وری در کار باز می دارد. این مقاله 9 روش برای تمرکز و بهره وری فوق العاده در حین کار ارائه می دهد:

1. عوامل حواس پرتی را از بین ببرید

یکی از راه های افزایش تمرکز، جلوگیری از حواس پرتی است.

این شامل وب سایت ها و همکاران حواس پرتی است.

تحقیقات نشان داده است که بعد از یک حواس پرتی خارجی، مانند تلاش یک همکار برای شروع مکالمه یا بررسی اعلان های ایمیل، حدود 25 دقیقه طول می کشد تا بتوانید دوباره با همان عمق کار کنید. فقط باید با کمکی که به دیگران می کنید تبعیض آمیزتر باشید. این یک کلمه واضح است. اما برای رسیدن به آن باید عوامل حواس پرتی را از بین ببرید.

عوامل حواس پرتی می تواند انسان باشد. یعنی دوستت به سرت می زند و در نتیجه حواسش پرت می شود.

یکی دیگر از عوامل حواس پرتی، فناوری است.

فناوری شامل سخت افزار و نرم افزار (شامل برنامه های کاربردی، بازی ها و موارد مشابه) می شود.

یافتن علل حواس پرتی مهم است. زیرا حواس پرت شدن در حین کار بسیار آسان است. اگر تسلیم عوامل حواس پرتی شویم، مدت زمانی را که باید برای انجام وظایف صرف کنیم افزایش می دهد و میزان لذتی که از آن به دست می آوریم را کاهش می دهد.

از بین بردن حواس پرتی، تمرکز روی کارهای دشوار را آسان تر می کند.

در این مقاله پیشگیری از حواس پرتی، تکنیک های ساده ای ذکر شده است که شما را هوشیارتر می کند و از حواس پرتی های بی موقع جلوگیری می کند.

چطور می توانید این کار را انجام دهی؟

 • اعلان های ایمیل را خاموش کنید
 • از همکاران بخواهید (با مهربانی از آنها بخواهید) حواس شما را در حین کار پرت نکنند.
 • به هم ریختگی دیجیتال (صفحه های باز غیر ضروری Word، اسناد ناقص در رایانه شما) را حذف کنید.

2. برای افزایش تمرکز روی یک کار تمرکز کنید

ما نمی توانیم چند کار را به خوبی انجام دهیم. یکی از مهمترین کارهایی که می توانید برای افزایش تمرکز انجام دهید این است که روی یک چیز تمرکز کنید.

بهتر است هر بار روی یک کار تمرکز کنیم، به خصوص اگر وظیفه ما از نظر شناختی دشوار است. ما کارهای بیشتری را در زمان تعیین شده انجام خواهیم داد، بیشتر از آن لذت خواهیم برد. زیرا بیشتر درگیر هستیم و زمان کمتری را برای احساس عصبانیت صرف می کنیم. وقتی سعی می کنیم روی بیش از یک چیز تمرکز کنیم، هر دو را ضعیف انجام می دهیم. منجر به اشتباهات بیشتر می شود و در نتیجه باید خودمان را بیشتر اصلاح کنیم. این کار وقت گیر است و تمرکز را کاهش می دهد.

چطور می توانید این کار را انجام دهی؟

 • عوامل حواس پرتی را از بین ببرید.
 • وظایف را اولویت بندی کنید و همزمان روی مهمترین آنها کار کنید.
 • کارهای کوچکتر را به زمان دیگری از روز منتقل کنید.
 • هنگام انجام فعالیت ها توجه بیشتر را تمرین کنید.

3. تمرکز بر فواصل کوتاه به طور کلی تمرکز را افزایش می دهد

افزایش تمرکز

تمرکز سخت می تواند دشوار باشد. به همین دلیل این کار را در فواصل زمانی کوتاه انجام می دهیم.

به تکنیک پومودورو خوش آمدید. انجام این تکنیک نسبتاً ساده است. ما برای مدت کوتاهی بدون حواس پرتی روی یک کار تمرکز می کنیم و سپس استراحت می کنیم. سپس تکرار کنید تا تمام شود. متوجه می شود که تمرکز روی کارهای دشوار هم کارآمد و هم خسته کننده است.

 1. 25 دقیقه کار کنید.
 2. 5 دقیقه استراحت کنید.
 3. 4 بار تکرار کنید.
 4. بعد از 2 ساعت استراحت بیشتری داشته باشید.
 5. دوباره شروع کن.

با انجام این کار، به جای اینکه بیش از حد خسته و گرفتار کار سخت و بدون بهره وری خوب شویم، انرژی بیشتری برای تمرکز بر آنچه داریم، خواهیم داشت. این بدان معناست که ساعات طولانی کار کنید بدون اینکه ارزش زیادی داشته باشید. در حالی که بسیار کمتر از آنچه می توانید انجام دهید، احساس مشغله و خستگی خواهید کرد.

چطور می توانید این کار را انجام دهی؟

 • تایمر را برای 25 دقیقه تنظیم کنید.
 • عوامل حواس پرتی را از بین ببرید.
 • استراحت های مکرر داشته باشید.

4. ایمیل خود را کمتر چک کنید

ایمیل در منحرف کردن حواس ما با چیزهایی که ممکن است مهم باشند یا نباشند بسیار خوب عمل می کند. باز نگه داشتن ایمیل خود بسیار وسوسه انگیز است زیرا فکر می کنیم همیشه باید با افراد دیگر در تماس باشیم.

ما نیازی به بررسی ایمیل خود نداریم. اگر چیزی آنقدر فوری است که نیاز به توجه فوری شما دارد، برقراری ارتباط از طریق ایمیل انتخاب بدی است. اگر اتفاقی بیفتد، در عوض با شما تماس خواهند گرفت.

چطور می توانید این کار را انجام دهی؟

 • اعلان های ایمیل را غیرفعال کنید.
 • برای چک کردن ایمیل، صبح، درست قبل از ناهار یا وسط بعد از ظهر برنامه ریزی کنید. بقیه وقت شما برای کار است.
 • به ایمیل ها در پنج جمله یا کمتر پاسخ دهید. زمان کمتری را برای ایمیل‌ها و زمان بیشتری را برای کارهای مهم‌تر صرف کنید.

5. یکی از راه های افزایش تمرکز، یافتن مهم ترین فعالیت هاست

این اغلب به عنوان قانون 80/20 در بسیاری از آموزش های بهره وری شناخته می شود. این به سادگی می گوید که 80٪ از نتایج شما از 20٪ از اقدامات شما ناشی می شود. به عنوان مثال، 20٪ از مشتریان پرداخت کننده ممکن است 80٪ از درآمد شما را تامین کنند.

در این مقاله در مورد 15 روش برای افزایش بهره وری صحبت کردیم که در مدت زمان کوتاهی بهره وری ما را افزایش می دهند.

اگر این کار را انجام دهیم، چیزهایی را پیدا می کنیم که می خواهیم به جای انجام کارهایی که نیاز به کار زیاد دارند، وقت خود را روی آنها متمرکز کنیم.

چطور می توانید این کار را انجام دهی؟

 • فهرستی از تمام کارهایی که باید انجام دهید تهیه کنید.
 • بپرسید، اگر فقط می توانستید یک فعالیت را در اینجا انجام دهید، آن چیست؟ به طور خلاصه، شما باید یک فعالیت اصلی در طول روز داشته باشید، که فقط یک فعالیت است که باید انجام دهید. سپس به ترتیب اولویت به سراغ موارد دیگر بروید.
 • هنگامی که لیست کوتاهی از فعالیت ها تهیه کردید، سعی کنید بیشتر انرژی خود را روی آن متمرکز کنید.

6. یک لیست اهمال کاری تهیه کنید

با در نظر گرفتن این موضوع، فهرستی از کارهای کمتر مهمی که می توانید در حین تعلل انجام دهید، تهیه کنید. به این ترتیب، به تعویق انداختن همیشه به معنای جستجوی بی دردسر اینترنتی نیست – هنوز هم می توان تا حدی از آن استفاده کرد.

چطور می توانید این کار را انجام دهی؟

 • فهرستی از کارها تهیه کنید.
 • آنها را در مقیاس یک تا پنج اولویت بندی کنید (این یکی از مهمترین کارهایی است که باید انجام دهید).
 • هنگامی که متوجه شدید که یک کار را به تعویق انداخته اید، دومین کار مهم را در لیست خود انجام دهید. شاید یک کار را با این روش انجام نداده باشید، اما می توانید بقیه وظایف خود را انجام دهید.

7. برای افزایش تمرکز، بیرون بروید و پیاده روی کنید

افزایش تمرکز

ما اغلب هنگام کار در اتاقی می نشینیم که نور مصنوعی زیادی دارد. گذراندن مدتی در خارج از خانه در زمان استراحت بسیار مفید است.

اولاً، تغییر محیط و دریافت هوای تازه راهی عالی برای کاهش استرس است. اگر مشکلی را برایمان سخت می یابیم، یک پیاده روی کوتاه فرصت خوبی به ما می دهد تا به سر کار برگردیم و چالش را با ذهنیتی آرام و روش های جدید مقابله با مشکل انجام دهیم.

دوم، تحقیقات زیادی در مورد خطرات نشستن بیش از حد در حال انجام است. در مطالعه ای که روی نزدیک به یک میلیون نفر انجام شد، مشخص شد که این امر شانس ابتلا به دیابت و مشکلات قلبی عروقی را افزایش می دهد.

سوم، بیشتر ما باید بیشتر ورزش کنیم. یک پیاده روی کوتاه در طول یک استراحت ناهار می تواند نقطه شروع مفیدی برای افزایش سطح انرژی ما در طول روز باشد.

چطور می توانید این کار را انجام دهی؟

 • برای یک استراحت کوتاه و ناهار، از میز خود فاصله بگیرید و به بیرون بروید.
 • ناهار بخور
 • مکان را به طور کامل تغییر دهید و همین کار را در یک پارک، مکان باغ مانند و مواردی از این قبیل انجام دهید. این احتمالا برای کسانی که فریلنسر هستند راحت تر است.

8. با خودتان مهربان باشید

ما قوی ترین منتقدان خود هستیم. نویسنده کتاب راس هریس تله شادی او ادعا می کند که 80 درصد افکار ما به نوعی منفی هستند.

احتمالاً متوجه شده اید که نسبت به چیزهای کوچک بسیار انتقاد می کنید. فراموش کردن پاسخ دادن به یک ایمیل یا تکمیل یک کار، عملکرد ضعیف تست، یا حتی موارد کوچکتر مانند یک اشتباه کلامی در مقابل شخص دیگر.

این چیزها ذهن ما را به خود مشغول می کند و باعث می شود کمتر تلاش کنیم زیرا باور کردنشان بسیار آسان است. اگر با خود مهربان تر باشیم، زمان کمتری را صرف انتقاد از خود به خاطر اشتباهات ساده خواهیم کرد.

به جای اتهامات بیهوده که افکار منفی ما را افزایش می دهد، می توانیم با خود مهربان باشیم.

چطور می توانید این کار را انجام دهی؟

 • به افکار منفی بی فایده برچسب بیهوده بزنید و سعی کنید به محض اینکه به سراغ شما آمدند از شر آنها خلاص شوید. (آنها به ندرت به شما انگیزه می دهند که بیشتر تلاش کنید یا چیز جدیدی را امتحان کنید).
 • به یاد داشته باشید که آنها صرفاً واکنشی نسبت به کاری هستند که در مقابل شما قرار دارد. نه حقایقی که واقعاً وجود دارند. به عنوان مثال، اگر یک بار از کاری غفلت کردید و کاری را انجام ندادید، به این معنی نیست که شما بی مسئولیت یا تنبل هستید. تعلل بخشی از ذات درونی هر انسانی است.
 • با خودتان طوری صحبت کنید که انگار یک دوست هستید.

9. مدیتیشن را تمرین کنید

مدیتیشن یا تمرکز حواس تمرینی است که تمام توجه خود را روی تنفس و محیط اطراف خود متمرکز می کنید.

این به شما کمک می‌کند تا سریع‌تر و پیوسته‌تر با وظایف خود درگیر شوید. در حین مدیتیشن، تمرین می کنید که حواس پرتی را متوجه شوید و با آرامش توجه خود را به خودتان برگردانید. وقتی حواس‌پرتی‌های بیرونی را تجربه می‌کنیم (همکار که وارد می‌شود برای سلام کردن) و حواس‌پرتی‌های درونی (احساس می‌کنم دوباره اینترنت را مرور کنم)، آرام آرام یاد می‌گیریم که آنها را رها کنیم و به سر کار خود برگردیم.

در مقاله فواید مدیتیشن در مورد فواید انجام مدیتیشن ساده برای ذهن و بدن انسان صحبت کردیم.

اگر تمرکز شما کافی نیست، مدیتیشن بسیار آرامش بخش است. استرس کلی ما کاهش می یابد، ما بیشتر در لحظه غوطه ور می شویم و از کار خود برای بهره وری بیشتر و ایجاد ارزش های حرفه ای بیشتر لذت می بریم.

چطور می توانید این کار را انجام دهی؟

 • در یک موقعیت راحت اما هوشیار بنشینید (یا دراز بکشید).
 • تایمر را برای 2 دقیقه تنظیم کنید.
 • روی تنفس خود تمرکز کنید.

در ابتدا دشوار خواهد بود. افکار در سر شما پرواز می کنند و تمرکز بر تنفس دشوار خواهد بود. با تمرین، بهتر می توانید توجه خود را به تنفس خود بازگردانید.

بهره وری زمانی لذت بخش تر است که تمرکز بیشتر، حواس پرتی کمتر و درگیری بیشتر با وظایف خود را تجربه کنیم.

نتیجه گیری و پایان

یکی از مهمترین دغدغه های هر فردی تمرکز بیشتر است. تمرکز بیشتر باعث می‌شود کارها را سریع‌تر و آسان‌تر انجام دهیم. در عین حال باعث افزایش کیفیت کار می شود. با تمرکز بیشتر بر روی وظایف، می توانید به چالش ها راحت تر پاسخ دهید. وقتی متمرکز کار می کنید، وظایف زودتر تکمیل می شوند. این باعث می شود در مدیریت زمان موفق تر شوید.

مدیریت زمان مجموعه‌ای از وظایف است که ما را قادر می‌سازد تا با مدیریت بخش‌های مختلف جدول زمانی، از آن به طور مؤثرتری استفاده کنیم. در این مقاله در مورد روش های مختلف مدیریت زمان صحبت خواهیم کرد.

اگر تا به حال این مقاله را خوانده باشید، 100% متوجه شده اید که نکات ساده و موثری برای افزایش تمرکز ارائه شده است. اگر نظر یا تجربه ای در مورد روش های توضیح داده شده یا سایر روش های افزایش تمرکز دارید، منتظر تعامل شما در قسمت نظرات هستیم.