تماس چشمی چیست؟ بیا با هم بررسی کنیم


تماس چشمی یا تماس چشمی یک رفتار طبیعی انسان است که بر پردازش شناختی همزمان یا بعدی تأثیر می گذارد. به طور خاص، پیشنهاد شده است که تماس چشمی باعث خودآگاهی می شود، اگرچه این هرگز به طور رسمی ثابت نشده است. در اینجا، ما نشان می‌دهیم که درک صورت با نگاه مستقیم (که باعث تماس چشمی می‌شود) شرکت‌کنندگان بزرگسال را وادار کرد تا شدت واکنش‌های فیزیولوژیکی خود را نسبت به چهره‌هایی با نگاه معکوس یا ثابت ارزیابی کنند.

با تصاویر احساسی داده‌های ما از این دیدگاه حمایت می‌کنند که وقتی فرد در معرض نگاه دیگری قرار می‌گیرد، خودآگاهی بدنی حادتر می‌شود. توجه به این نکته ضروری است که این اثر به دلیل درک تماس چشمی به حالت خاصی از برانگیختگی مربوط نمی شود. با رد فرضیه برانگیختگی، ما پیشنهاد می کنیم که تماس چشمی با افزایش توجه متمرکز بر خود در انسان، فرآیند خودآگاهی را تحریک می کند. در مورد پیامدهای این پیشنهاد بیشتر بحث خواهیم کرد.

برقراری تماس چشمی همیشه آسان نیست. گاهی اوقات ممکن است احساس ناخوشایندی داشته باشید، به خصوص زمانی که هنوز با طرف مقابل خود ارتباط برقرار نکرده اید. اما چرا ارتباط چشمی در وهله اول مهم است؟ بیایید بررسی کنیم که چرا ارتباط چشمی مهم است و چه کاری می توانید برای بهبود مهارت های تماس چشمی خود انجام دهید.

قدرت تماس چشمی

ارتباط چشمی

برقراری تماس چشمی در طول مکالمه یک مهارت اجتماعی مهم است. این می تواند بر نحوه درک شما از سوی دیگران چه در روابط شخصی و چه در روابط حرفه ای تأثیر بگذارد. در واقع، محققان فواید بی‌شماری حفظ تماس چشمی در طول مکالمه را کشف کرده‌اند، از جمله:

 • بیشتر مردم چهره شما را به یاد خواهند آورد.
 • بیشتر مردم بعد از مکالمه صحبت های شما را به خاطر خواهند آورد.
 • مردم بیشتر به آنچه شما می گویید باور می کنند.
 • مردم می دانند که شما اعتماد به نفس و باهوش تر هستید.
 • مردم بهتر می توانند نشانه های غیرکلامی دیگر را بخوانند و در مورد آنها فکر کنند.

چرا مردم از تماس چشمی اجتناب می کنند؟

افراد به دلایل زیادی اضطراب تماس چشمی دارند. برای کسانی که بیماری روانی در آنها تشخیص داده نشده است، می توان از تماس چشمی اجتناب کرد خجالتی بودن یا عدم اعتماد به نفس مرتبط. برای کسانی که تمرین زیادی در مکالمه ندارند یا ترجیح می‌دهند در کانون توجه نباشند، نگاه کردن به چشم‌های کسی در حین صحبت کردن، ناراحت کننده است.

اهمیت ارتباط چشمی در ارتباطات

تماس چشمی بخش مهمی از ارتباطات است. اما برای درک دلیل، ابتدا باید به یک سوال مهم پاسخ دهیم: تماس چشمی به چه معناست؟ تماس چشمی زمانی اتفاق می افتد که دو نفر به طور همزمان به چشمان یکدیگر نگاه کنند. این نوعی ارتباط غیرکلامی است که انسان ها از آن برای برقراری ارتباط با بسیاری از اشکال احساسات استفاده می کنند. بر خلاف دیگر پستانداران، به دلیل مقدار سفیدی که عنبیه ما را احاطه کرده است، ما به راحتی می توانیم ببینیم که انسان ها به کجا نگاه می کنند.

در نتیجه، ما می دانیم که فرد به کجا نگاه می کند، حتی زمانی که سرش حرکت نمی کند. به همین دلیل است که تماس چشمی نقش زیادی در ارتباطات دارد. بیایید چهار دلیل مهم بودن تماس چشمی را بررسی کنیم:

1. با دیگران ارتباط برقرار کنید

تحقیقات نشان داده است که تماس چشمی سیستم آینه لیمبیک را فعال می کند. این بدان معناست که همان نورون هایی که به مغز کسی شلیک می کنند، زمانی که با آنها تماس چشمی برقرار می کنید، به مغز شما شلیک می شود.

بنابراین، اگر چشمان آنها با شادی ارتباط برقرار کند، نورون های انتهایی شما نیز برای احساس شادی آتش می گیرند. این به اشتراک گذاری حالات عاطفی می تواند به شما کمک کند با دیگران ارتباط برقرار کنید و همدلی بین افراد را افزایش دهید.

2. صداقت خود را نشان دهید

تماس چشمی خوب نشان دهنده صداقت در طول مکالمه است. چشم ها بخش مرکزی ارتباط غیرکلامی هستند. آنها طیفی از احساسات را نشان می دهند که کلمات همیشه بیان نمی کنند. صداقت می تواند به دو نفر در ایجاد اعتماد کمک کند.

3. مقاومت خود را در برابر متقاعدسازی افزایش دهید

تحقیقات نشان داده است که تماس مستقیم چشمی می‌تواند شما را در برابر تاکتیک‌های متقاعدکننده و مؤثر انعطاف‌پذیرتر کند. می توانید از این نشانه غیرکلامی برای آگاهی بیشتر از تأثیر دیگران بر خود استفاده کنید.

4. بهبود تفاهم بین مردم

سوء تفاهم آسان است، حتی زمانی که دو نفر معتقدند که هر دو با دقت گوش می دهند. تماس چشمی به هر دو نفر کمک می کند تا روی مکالمه تمرکز کنند و حالات چهره را بخوانند. این می تواند درک را بهبود بخشد و بهبود درک می تواند به طور قابل توجهی ارتباط بین دو نفر را بهبود بخشد.

5. ایجاد احترام

در نهایت، تماس چشمی برقرار کنید و احترام بگذارید. البته، پرورش احترام در یک رابطه به چیزی بیش از تماس چشمی به تنهایی نیاز دارد. اما نقش مهمی دارد. نگاه کردن به چشمان کسی به او نشان می دهد که فکر می کنید مهم است.

3 نکته که همه باید درباره تماس چشمی بدانند

تماس چشمی به دلایلی که در بالا ذکر شد مفید است، اما حقایق دیگری وجود دارد که آن را به مفهومی جالب و مهم تبدیل می کند. بیایید به سه مورد از آنها نگاه کنیم:

1. تماس چشمی به دیگران کمک می کند تا آنچه شما گفتید را به خاطر بسپارند

وقتی در حین مکالمه ارتباط چشمی را به اشتراک می گذارید، چیزهایی که طرف مقابل می گوید را بیشتر به خاطر خواهید آورد. مخالفش هم درست است. دیگران بیشتر از آنچه شما گفتید نگه خواهند داشت. تحقیقات نشان داده است که در طول یک تماس ویدیویی، شرکت کنندگان اطلاعات تماس بیشتری را زمانی که تماس چشمی بیشتری وجود داشت حفظ می کردند. و مردم حتی برای دریافت این مزیت نیازی به تماس چشمی زیادی ندارند. محققان دریافتند که نگاهی مستقیم به 30 درصد از تعامل، تمام چیزی است که شرکت کنندگان برای تقویت قابل توجه آنچه از تماس به یاد می آورند، نیاز داشتند.

2. تماس چشمی می تواند به خودآگاهی کمک کند

خودآگاه بودن این بدان معنی است که شما از آنچه در حال حاضر با بدن شما می گذرد آگاه هستید. طبق تحقیقات دانشگاه پاریس، تماس چشمی می تواند کمک کننده باشد. تحقیقات آنها نشان می دهد که افراد هنگام برقراری تماس چشمی موثر نسبت به زمانی که از تماس چشمی اجتناب می کنند، خودآگاهی بیشتری دارند. محققان این نظریه را مطرح می کنند که وقتی دیگران به ما نگاه می کنند، بیشتر روی بدن و رفتار خود تمرکز می کنیم.

3. تماس چشمی جذابیت ایجاد می کند

جلب تماس چشمی یک چیز واقعی است. تحقیقات نشان می دهد که انسان ها آنها هنگام برقراری تماس چشمی دیگران را جذاب تر می کنند. لبخند زدن همچنین می تواند به ایجاد جذابیت کمک کند. در حالی که این برای روابط شخصی مهم است، در محل کار نیز مهم است. وقتی به چشمان آنها نگاه می کنید، همکاران و رهبران تمایل بیشتری به ایجاد روابط با شما خواهند داشت. از سوی دیگر، هیچ تماس چشمی نمی تواند نشان دهنده عدم اعتماد به نفس باشد.

نکاتی برای برقراری تماس چشمی

اگر متوجه شدید که چشمانتان در حین تعاملات اجتماعی از چشمان طرف مقابل دور می شود یا اگر اضطراب اجتماعی دارید، در اینجا پنج نکته وجود دارد که می توانید برای بهبود و ایجاد تماس چشمی بیشتر از آنها استفاده کنید. همچنین یاد خواهید گرفت که چگونه ارتباط چشمی را در طول مکالمه حفظ کنید.

1. قبل از شروع صحبت، تماس چشمی برقرار کنید

قبل از گفتن اولین کلمه خود تماس چشمی برقرار کنید. وقتی تماس برقرار شد، می‌توانید یک مکالمه رو در رو شروع کنید.

2. نگاه خود را هر بار 4 تا 5 ثانیه نگه دارید

مطمئن نیستید چه مدت باید چشم شخص دیگری را نگه دارید یا چقدر باید تماس چشمی برقرار کنید؟ سعی کنید هر بار چهار تا پنج ثانیه به چشمان افراد نگاه کنید. به جای اینکه هنگام تماس چشمی به پایین نگاه کنید، به پهلو نگاه کنید. سپس، می توانید تماس چشمی را از سر بگیرید.

3. از ژست ها استفاده کنید

آیا تا به حال احساس ناراحتی می کنید و می خواهید تماس چشمی خود را قطع کنید؟ به جای نگاه کردن به دور، سعی کنید از زبان بدن و حرکات بدن استفاده کنید. می توانید سر خود را تکان دهید، از دستان خود استفاده کنید یا از سایر حرکاتی که به طور معمول در طول مکالمه انجام می دهید استفاده کنید. طبیعی تر است که به دور نگاه کنیم.

4. چشمان خود را به آرامی حرکت دهید

هنگام برقراری تماس چشمی از تند نگاه کردن خودداری کنید. این می تواند شما را عصبی به نظر برساند. در عوض، به آرامی به دور نگاه کنید.

5. در 50 درصد مواقع تماس چشمی را حفظ کنید

وقتی با کسی بحث می کنید از قانون 50/70 استفاده کنید. این بدان معناست که شما باید بین 50 تا 70 درصد مواقع تماس چشمی داشته باشید. این میزان تماس چشمی را هم در حین صحبت و هم در حین گوش دادن حفظ کنید.

6. از تکنیک مثلث استفاده کنید.

به جای نگاه کردن به دور یا پایین (چون نشان دهنده عدم اعتماد به نفس است)، می توانید به قسمت دیگری از صورت آنها نگاه کنید. مثلثی معکوس را تصور کنید که چشم و دهان را به هم متصل می کند. هر پنج ثانیه یک بار بچرخانید به کدام نقطه از مثلث نگاه می کنید.

7. به آرامی به دور نگاه کنید

وقتی به دور نگاه می کنید، این کار را به آرامی انجام دهید. نگاه خیلی دور (تیراندازی به چشمان شما) می تواند شما را عصبی یا خجالتی کند.

از نزدیک به چشم ها نگاه کنید

اگر مستقیم به چشمان کسی نگاه کردن بسیار استرس زا است، به جای آن به نقطه ای روی بینی، دهان یا چانه او نگاه کنید.

مهارت های تماس چشمی را بهبود بخشید

اگر با شخصی به صورت جداگانه صحبت می کنید (یا به افراد در یک گروه نگاه می کنید)، نقطه ای را مستقیماً بین یا درست بالای چشمان شنونده انتخاب کنید. اگر احساس راحتی نمی‌کنید، سعی کنید چشم‌هایتان را کمی از فوکوس خارج کنید که این مزیت اضافه‌ای دارد که شما را نرم و آرام نگه می‌دارد.

شما می توانید و باید هر از گاهی به دور نگاه کنید. خیره شدن بیش از حد می تواند مردم را ناراحت کند. استفاده از این دو استراتژی برای بهبود تماس چشمی باعث می شود شنوندگان شما احساس ارتباط بیشتری با شما داشته باشند و این احتمال را افزایش می دهد که شما احساس راحتی بیشتری در صحبت کردن داشته باشید، چه با یک گروه یا یک فرد.

چند راه ساده برای برقراری تماس چشمی

 • شانه ها و سر خود را به سمت طرف دیگر بچرخانید. باز کردن بدن خود به طرف مقابل به آنها می گوید که گوش می دهید، درگیر هستید و آماده برقراری ارتباط هستید. همچنین تماس چشمی را آسان تر و طبیعی تر می کند. خود را چند فوت دورتر از طرف مقابل قرار دهید.
 • یک نقطه کانونی نزدیک چشم انتخاب کنید. این معمولاً یکی از چشم های دیگری است، اما اگر ناراحت هستید، می توانید بین چشمان او، درست زیر یا بالای چشم یا لاله گوش نگاه کنید. نگاه کردن به افراد در حین صحبت با آنها راهی عالی برای نشان دادن صداقت است.

 • تماس چشمی ملایم برقرار کنید. به این فکر کنید که چگونه به یک نقاشی یا منظره عالی نگاه می کنید. شما روی چشمان آنها تمرکز نمی کنید، به آرامی به آنها نگاه می کنید. چشمان خود را در این حالت نگه دارید و از برخورد آنها به اطراف خودداری کنید. با نفس کشیدن در حین برقراری تماس چشمی و تکان دادن سر در حین گوش دادن، نگاه خود را آرام کنید.

 • هر 5 تا 15 ثانیه تماس چشمی را قطع کنید. تماس چشمی بیش از حد می تواند به همان اندازه آزاردهنده باشد. در حالی که نیازی به شمارش ثانیه ندارید، باید هر از گاهی به خود نگاه کنید تا مکالمه را سبک و آسان نگه دارید، اما فقط برای چند ثانیه. برخی از راه های رایج برای انجام این کار عبارتند از:
  • خندیدن، تکان دادن سر و تصدیق طرف مقابل.
  • نگاه به آسمان / هوا.
  • نگاهی به کناری می اندازد، انگار چیزی را به یاد می آورد.
  • دستان خود را از میان موهای خود رد کنید.
 • تلاش آگاهانه ای برای شروع تماس چشمی به آرامی انجام دهید. اگر احساس ناراحتی می کنید، سعی نکنید خود را مجبور کنید که چشمان هر کسی را که می بینید بگیرید. به آرامی شروع کنید و به خود یادآوری کنید که با هر مکالمه تماس چشمی برقرار کنید.

  • تمرین در حین گوش دادن به یک نفر آسان تر از زمانی است که دارید صحبت می کنید.
 • برای طبیعی تر کردن چشمان خود، “تمام چهره” را برقرار کنید. در طول مکالمه لبخند بزنید و سر خود را تکان دهید و از هر دو چشم، بینی و دهان نگاه کنید. هنگام صحبت کردن، احساس اجبار نکنید که همیشه تماس چشمی برقرار کنید – حالت خود را تغییر دهید یا نگاهتان را به سمت دیگری برگردانید تا طرف مقابل را علاقه مند نگه دارید.

 • با تلویزیون، وب کم یا آینه تمرین کنید. اگر با افراد واقعی مبارزه می کنید، می توانید با صفحه نمایش یا آینه تمرین کنید. سعی کنید با هر شخصیتی که می توانید در وبلاگ های تلویزیونی یا ویدیویی ارتباط چشمی برقرار کنید. کانال های خبری، جایی که مجری مستقیماً به دوربین نگاه می کند، راهی عالی برای تمرین راحت در خانه شما است.
 • بدانید چه زمانی تماس چشمی خوب ضروری است. برقراری تماس چشمی نشانه اعتماد، قابلیت اطمینان و صراحت است و در موقعیت های مختلف اجتماعی کمک می کند. با این حال، برخی تنظیمات وجود دارد که برای موفقیت بسیار مهم هستند:
  • مصاحبه های شغلی: ارتباط چشمی خوب به رئیس می گوید که می تواند به شما اعتماد کند. هنگام صحبت کردن، حتما به چشمان آنها نگاه کنید، زیرا به آنها اطمینان می دهد که می دانید در مورد چه چیزی صحبت می کنید.
  • تاریخ: تماس چشمی می تواند به شما در برقراری ارتباط صمیمانه کمک کند، اما نگاه کردن به آن در یک محیط انفرادی می تواند دشوار باشد. نگاه خود را بالاتر از حد معمول نگه دارید تا جذابیت خود را نشان دهید.
  • بحث و جدل: تماس چشمی قوی نشانه اراده و قدرت است. نگاه طرف مقابل را برای مدت طولانی تری نگه دارید تا ضعیف و مطمئن به نظر نرسید.