ایدز چیست؟ راه های درمان ایدز


از گذشته تا امروز ایدز این یک بیماری خطرناک برای بدن است. به نظر شما منشا این بیماری چیست؟ چگونه می توان از آن پیشگیری کرد یا حتی چگونه می توان ایدز را درمان کرد؟

عجله نکنید زیرا در این مقاله از سایت برتر به شما خواهیم گفت که چگونه از شر این بیماری شوم خلاص شوید و چگونه از بروز آن جلوگیری کنید.

ایدز چیست؟

HIV1 چیست؟

عامل این بیماری ویروسی به نام HIV است. این ویروس با حمله به سیستم ایمنی عمل می کند به طوری که به تدریج فرد را از بین می برد. زمانی که ویروس اچ آی وی به بدن حمله می کند، بدن انسان روز به روز ضعیف تر و ضعیف تر می شود تا جایی که دیگر نمی تواند در برابر انواع بیماری ها و عفونت ها مقاومت کند.

برای تسریع در روند بهبودی کامل باید هر چه سریعتر ویروس را در بدن شناسایی کرد زیرا هر چه ماندگاری آن در بدن بیشتر باشد تمام قسمت های بدن را تحت تاثیر قرار می دهد و درمان آن بسیار سخت خواهد بود.

لازم به ذکر است که در حال حاضر هیچ درمان قطعی برای ایدز وجود ندارد، اما مصرف داروهای مختلف با تجویز پزشک می تواند از شیوع آن جلوگیری کند. همچنین با مصرف داروهای ضد اچ آی وی می توان کیفیت زندگی را نسبت به دوره فعلی افزایش داد. بنابراین توصیه می کنیم که نگران این موضوع نباشید.

آیا می دانید ویروس ایدز چگونه وارد بدن می شود؟ زایمان، انتقال خون آلوده، آمیزش جنسی و… مهمترین راه های انتقال این ویروس ایدز است.

عفونت ایدز شامل سه دسته است که عبارتند از:

  • مرحله تاخیر
  • عفونت حاد
  • سندرم نقص ایمنی

بد نیست بدانید که برای تشخیص ایدز راهی جز انجام آزمایش وجود ندارد. اما در ادامه روش هایی برای پی بردن به وجود این بیماری بدون آزمایش ارائه می دهیم.

معرفی روش های تشخیص ایدز بدون انجام آزمایش

به طور خلاصه، سندرم رتروویروسی حاد پس از ورود ویروس HIV به بدن ایجاد می شود.

بسیاری از افراد مبتلا به ایدز پس از یک تا دو ماه دچار خارش پوست، سردرد، حالت تهوع، خستگی مفرط، تورم غدد لنفاوی و تب می شوند.

اما گاهی اوقات فرد نمی داند که ویروس وارد بدن او شده است. سل یکی از شایع ترین عفونت های مرتبط با ایدز است. سل می تواند بر ریه ها تأثیر بگذارد و منجر به کاهش وزن، سرفه و تب شود. سل همچنین سیستم ایمنی بدن را ضعیف می کند و منجر به ایدز می شود.

تورم کشاله ران و زیر بغل

سایر علائم ایدز شامل تورم غدد کشاله ران و زیر بغل است. لازم به ذکر است که این علامت در همه افراد ظاهر نمی شود، اما یکی از علائم ایدز است.

در واقع وجود ویروس اچ آی وی در بدن باعث تحریک و تورم غدد لنفاوی بدن می شود. به خاطر داشته باشید که تورم غدد زیر گردن بیشتر از جاهای دیگر محسوس خواهد بود.

تبخال زخمی در دهان

یکی دیگر از علائم ایدز، تبخال در دهان است. تبخال در داخل و اطراف دهان بیشتر دیده می شود که با درد همراه است.

بدن در طول روز متوالی عرق می کند

شایع ترین علامت ایدز تعریق زیاد در طول روز است. اگر ایدز وارد بدن شما شود، دمای بدن شما ممکن است به 38.8 درجه سانتیگراد برسد.

حالت تهوع، اسهال و استفراغ

اسهال و استفراغ نیز می تواند از دیگر علل ایدز باشد. 30 تا 60 درصد افراد در ابتدای بیماری دچار مشکلات گوارشی می شوند. به خاطر داشته باشید که فردی که از ایدز رنج می برد، ممکن است در حین مصرف داروهای ضد HIV نیز دچار اسهال یا حالت تهوع شود.

خستگی و بی حالی مفرط

تحقیقات نشان داده است که افراد مبتلا به ایدز مدام احساس خستگی و بی حالی می کنند. خستگی و کبودی نیز از علائم شایع هپاتیت و ایدز هستند. بنابراین ممکن است این دو بیماری را با یکدیگر اشتباه گرفته و تشخیص شما درست نباشد.

اگر هنگام بیدار شدن از خواب بسیار احساس خستگی می کنید و کارهای روزانه خود را با بی حالی و بی حالی انجام می دهید، پیشنهاد می کنیم به پزشک متخصص مراجعه کنید.

احساس سردرد در داخل و اطراف مفاصل

سایر علائم شایع ایدز گلودرد، بدن درد و سردرد است.

ایجاد خارش پوست

جوش و خارش پوست نیز از علائم ایدز است. اما گاهی این التهابات پوستی می تواند نشان دهنده بیماری های دیگر باشد. بهترین راه این است که با یک متخصص مشورت کنید و علت را بیابید.

عفونت های ویروسی

اکثر بیماران مبتلا به ایدز در معرض عفونت های ویروسی مانند التهاب نخاع، ادم، زونا و التهاب مغز قرار دارند.

زونا چیست؟ زونا یک بیماری ویروسی است که منشا آن آبله مرغان است. هنگامی که سیستم ایمنی بدن به دلیل ایدز نقص داشته باشد، عفونت های پوستی به شکل زونا روی پوست ظاهر می شوند.

علائم پیشرفته‌تر ایدز چیست؟

HIV2 چیست؟

کاهش وزن سریع

یکی از علائم پیشرفته ایدز کاهش وزن ناگهانی است. این کاهش به دلیل اسهال متوالی است.

وجود سرفه خشک

یکی دیگر از عوامل شناسایی ویروس HIV وجود سرفه خشک است. سرفه های خشک ناشی از ویروس ایدز حدود یک تا دو سال طول می کشد و با گذشت زمان به طور غیر طبیعی بدتر می شود.

عفونت های خمیری در دهان

تحقیقات نشان داده است که ایدز باعث ایجاد عفونت های خمیری شکل در دهان می شود که بسیار ناراحت کننده هستند.

این عفونت ها به صورت لکه های ریز روی زبان ظاهر می شوند. ضعف در سیستم دفاعی بدن باعث ایجاد عفونت های خمیری می شود.

تغییر شکل در ناخن

به طور کلی تغییر ناخن نشان دهنده یک بیماری عفونی است، بنابراین زمانی که احساس می کنید شکل ناخن هایتان تغییر کرده است، بهتر است با یک متخصص مشورت کنید.

همانطور که می دانید رنگ ناخن ها مایل به زرد است، اما با وجود ویروس ایدز، رنگ آن به قهوه ای تغییر می کند.

ایجاد لکه های رنگارنگ روی پوست

تقریباً می توان گفت که پیدایش لکه های رنگی روی پوست یکی از آخرین نشانه های ایدز است. این خال ها صورتی، قهوه ای و قرمز هستند که با آزمایش های دقیق تری مشخص می شوند.

اختلال تمرکز

HIV3 چیست؟

زوال عقل یکی از شایع ترین علائم ایدز است. لازم به ذکر است که عدم هوشیاری و عدم تمرکز به دلیل ایدز می تواند باعث اختلالات جدی در نوشتن و خواندن شود.

اختلالات قاعدگی

بی نظمی قاعدگی وضعیتی است که فقط خانم ها آن را تجربه می کنند. اگر زنی به ایدز مبتلا شود، سیکل قاعدگی او نامنظم می شود و در نتیجه وزنش کم می شود.

در این مطلب از سایت تاپ سعی کردیم هر آنچه که مربوط به علائم ویروس ایدز است را توضیح دهیم. از اینکه تا پایان همراه ما بودید بسیار سپاسگزاریم.