عادت چیست؟ عادت های بد را فراموش کنید و عادت های خوب بسازید


“ما همان چیزی هستیم که مدام تکرار می کنیم. “تعالی یک عمل نیست، بلکه یک عادت است.” – ارسطو

اغلب، وقتی به تغییر عادت فکر می کنیم، به عادات خوب در مقابل عادت های بد فکر می کنیم. سیگار کشیدن در مقابل ترک سیگار ناخن جویدن در مقابل انجام ندادن آن خیره شدن به صفحه نمایش درست قبل از خواب در مقابل تلفن یا رعایت بهداشت خواب. اگرچه تغییر رفتار برای عادات منفی مهم است، تمرکز بر ایجاد عادات خوب نیز به همان اندازه مهم است.

ایجاد عادات خوب می تواند در زندگی شما تغییر ایجاد کند. شکل گیری این نوع عادات مثبت یک فرآیند مداوم است که مستلزم زمان و تعهد است. بیایید نگاهی به عادات خوبی که می توانید ایجاد کنید و قدرت بهبود سلامت جسمی و روانی شما را دارند بیندازیم. همچنین نکاتی را برای ترک عادت های بد به شما ارائه خواهیم داد تا راه را برای عاداتی که منجر به رشد شخصی می شود هموار کنید.

چرا باید فعالانه به عادات فعلی خود فکر کنید؟

قبل از اینکه به قدرت عادت بپردازیم، مهم است که بدانیم عادت ها چیست. عادت ها رفتارها یا اعمالی هستند که شما به طور منظم انجام می دهید. برخی ممکن است عاداتی باشند که در محل کار انجام می دهید، مانند رفتارهای رهبری. برخی دیگر ممکن است فعالیت هایی باشند که صبح هنگام آماده شدن برای روز انجام می دهید. این نوع مراسم به طور خودکار انجام می شود. ما آنها را به طور غریزی و تقریباً بدون فکر انجام می دهیم.

اگرچه ما آنها را ناخودآگاه انجام می دهیم اجازه دهید ، اما شما بر عادات خود کنترل دارید. عادت ها ظاهر نمی شوند. آنها رفتارهایی را یاد گرفته اند که در طول زمان تقریباً مانند یک رفلکس عمل می کنند. این اعمال تکراری توسط یک زمینه خاص یا الگوی فکری خودکار تحریک می شوند.

آموزش وبلاگ نویسی

مثلا مسواک زدن یک عادت روزانه است. بعد از خوردن صبحانه، مغز شما می داند که قدم بعدی رفتن به دستشویی است. هنگامی که خمیر دندان را روی مسواک خود قرار می دهید و شروع به مسواک زدن می کنید، حافظه ماهیچه ای غالب می شود. شما قبلاً کارهای زیادی انجام داده اید، تقریباً در یک زمان روزانه، که به بخشی طبیعی از برنامه روزانه شما تبدیل می شود. این نوع تداوم تکراری عمل تبدیل به عادت شده است.

پس چرا فعالانه به عادات فعلی خود فکر کنید؟ ساده. زیرا عادات بخش بسیار قدرتمندی از زندگی ما هستند. زمانی که به عادات و اعمال روزانه خود توجه بیشتری داشته باشیم، می توانیم در جایی که صلاح بدانیم، پیشرفت هایی را انجام دهیم. سعی کنید ذهن آگاهی و کنجکاوی سالم را در مورد رفتارهای روزانه خود تمرین کنید.

عادات بدی که به طور غریزی انجام می دهید و دوست دارید آنها را تغییر دهید کدامند؟ چه عادت هایی دارید که به آنها افتخار می کنید؟ چگونه بر روی آن عادت های خوب ایجاد می کنید؟ آگاهی از عادات فعلی اولین گام برای تغییر رفتار شما برای بهتر شدن است. شما این قدرت را دارید که زندگی خود را از طریق قدرت عادات متحول کنید.

عادت ها چگونه کار می کنند؟

ایده عادت بسیار ساده است، اما شکل گیری آن علمی است. به دلیل قدرتی که عادات بر زندگی ما دارند، مطالعات زیادی در مورد فرآیندهای عصبی بیولوژیکی مرتبط با عادت وجود دارد. همه عادات به عنوان بخشی از یک الگوی روانشناختی شروع می شوند که حلقه عادت نیز نامیده می شود.

جیمز کلر در کتاب پرفروش خود، عادات اتمی، بر این دایره از عادات تمرکز کرده است. او از علوم اعصاب و روانشناسی برای توضیح چگونگی تشکیل حلقه از چهار جزء مهم استفاده می کند:

 • علامت: علائم چیزی است که مغز ما را برای شروع یک رفتار جدید تحریک می کند. وقتی این علامت را می بینیم، مغزمان پاداشی را پیش بینی می کند. این به طور طبیعی یک ولع ایجاد می کند. شما می توانید بدون اینکه متوجه شوید به نشانه ها پاسخ دهید.
 • میل شدید به: ولع، نیروی محرک پشت عادات ماست. بدون انگیزه یا میل دلیلی برای اقدام نداریم.
 • واکنش: پاسخ این است که شما چه کاری انجام می دهید یا فکر می کنید دارید. در اصل یک عادت است. اینکه آیا این پاسخ اتفاق می افتد بستگی به آن دارد چقدر با انگیزه هستی و آیا توانایی آن را دارید همچنین بستگی به این دارد که آیا آیا موانعی بر سر راه شما وجود دارد یا خیر؟ .
 • جایزه: آخرین مرحله حلقه عادت، پاداش است. این پاداشی است که مغز شما در ابتدا از علامت پیش بینی کرده بود. این هدف نهایی است این هر عادتی است هنگامی که این پاداش را دریافت کردید، مغز شما دوباره ارتباط بین نشانه و پاداش را تأیید می کند. این حلقه حلقه بازخورد را می بندد و چرخه عادت را کامل می کند.

بیایید نوشیدن هر روز صبح قهوه را به عنوان نمونه ای از یک عادت در نظر بگیریم. وقتی وارد آشپزخانه می شوید، ممکن است نشانه ای از قهوه ساز شما باشد. خواه از آن آگاه باشید یا نه، دیدن قهوه سازتان شما را هوس می کند. با دیدن دستگاه قهوه ساز بوی، طعم و حس یک فنجان قهوه داغ را تصور می کنید. این میل منجر به عمل می شود.

پاسخ شما این است که مقداری تفاله قهوه بردارید و دستگاه را برای دم کردن قهوه روشن کنید. در نهایت می توانید پاداش خود را دریافت کنید. یک فنجان قهوه داغ. فردا، ولع دوباره اتفاق می افتد و حلقه بازخورد ادامه می یابد. این فرآیند چهار مرحله‌ای برای چگونگی شکل‌گیری و شکستن عادت‌ها برای درک اینکه چرا کاری را انجام می‌دهیم بسیار مهم است. بدون آگاهی از علائم پشت عادات خود، شانس کمی برای تغییر عادات وجود دارد. این چرخه این قدرت را دارد که کاری را که ما در زندگی روزمره انجام می دهیم تغییر دهد و به نوبه خود کنترل بیشتری بر خود مدیریتی و اقداماتی که انجام می دهیم به ما بدهد.

عادات خوب در مقابل عادات بد

همه عادت ها برای ما خوب نیستند. رمزگشایی بین عادات خوب و عادات بد مهم است. به این ترتیب می توانید روی ایجاد عادت های خوب که نتایج مثبت دارند و ترک عادت های بدی که به شما کمکی نمی کنند کار کنید. عادات خوب اعمال یا رفتارهای تکراری هستند که می خواهید تکرار کنید. آنها پیامدهای مثبت جسمی، عاطفی یا روانی دارند.

آموزش تولید محتوا

عادت های بد اعمالی هستند که تکرار می کنید و پیامدهای منفی دارند. برخی از عادات بد بی ضرر هستند، در حالی که برخی دیگر می توانند تأثیر عمیق تر و طولانی تری داشته باشند. بسیاری از عادت های ما بدون اینکه متوجه باشیم شکل می گیرند. مغز ما به سمت خلبان خودکار می رود. این می تواند تشخیص اینکه کدام یک از عادات ما بد یا بد است را دشوار کند.

برای تشخیص خوب یا بد بودن یک عادت، به اثرات آن عادت فکر کنید. برخی از این سوالات را از خود بپرسید:

 • انجام این عادت چه احساسی در من ایجاد می کند؟
 • اثرات فیزیکی این عادت چیست؟ آیا این عادت بر سلامت جسمانی من تأثیر منفی می گذارد؟
 • این عادت چگونه بر سلامت روان من تأثیر می گذارد؟
 • آیا احساس می کنم بر عادت خود مسلط هستم؟ آیا در حال انجام کاری که نمی خواهم در یک مارپیچ گرفتار شده ام؟
 • آیا این عادت فقط در لحظه احساس خوبی دارد؟ عواقب طولانی مدت این عادت چیست؟

هنگامی که عادات خوب خود را با عادت های بد خود شناسایی کردید، زمان آن رسیده که مغز خود را مجددا تنظیم کنید. در اینجا نحوه ترک این عادات بد آورده شده است.

عادت های بد را ترک کنید

با قاطعیت، انعطاف پذیری و طرز فکر صحیح، می توانید تقریباً هر عادت بدی را ترک کنید. چند نکته برای ترک عادت های بد:

1. محرک های خود را شناسایی کنید

حلقه عادت همیشه با یک نشانه شروع می شود. این محرک همان چیزی است که باعث ایجاد عادت بد می شود. توجه کنید که چه چیزی باعث ایجاد عادت بد شما می شود. هنگامی که متوجه شدید چه چیزی باعث این عادت می شود، می توانید واکنش مناسبی نشان دهید. می توانید یا خود را از این وضعیت خارج کنید، یا می توانید بیشتر مراقب عزم خود برای پایان دادن به یک عادت بد باشید.

برای مثال، قرار گرفتن در کنار سایر افراد سیگاری ممکن است تمایل شما به سیگار کشیدن را تحریک کند. اگر می خواهید عادت سیگار کشیدن خود را ترک کنید، آن را به طور کامل ترک کنید. اگر این امکان پذیر نیست، مراقب هوس های خود باشید و به خود یادآوری کنید که چرا می خواهید سیگار را ترک کنید.

2. ذهن آگاهی را تمرین کنید

ذهن آگاهی ابزاری عالی برای ترک سیگار است. نشان داده شده است که تمرین تمرکز حواس، قشر پیش پیشانی مغز را فعال می کند. این قسمت از مغز در تمرکز، برنامه ریزی و تصمیم گیری نقش دارد. زمانی که نسبت به افکار خود آگاهی بیشتری داشته باشیم، حتی در مواجهه با خواسته ها و وسوسه های ناسالم می توانیم تصمیمات بهتری بگیریم. زمانی که احساس می کنید می خواهید به یک عادت بد بازگردید، افکار و احساسات خود را یادداشت کنید. در لحظه حضور داشته باشید. کنجکاو باشید و از افکار و احساسات بدن خود آگاه باشید.

3. از یادآورها استفاده کنید

از یادآوری استفاده کنید زیرا خودآگاهی در شکستن چرخه عادت بد بسیار مهم است. آنچه را که از این فرآیند آموخته اید یادداشت کنید. این به شما کمک می کند تا قبل از انجام آن اقدام تجدید نظر کنید.

یادگیری فتوشاپ

به عنوان مثال، یادداشت های چسبناک تشویقی را روی یخچال خود قرار دهید تا به خودتان یادآوری کنید که سالم غذا بخورید. این نوع یادآوری بصری می تواند شما را تشویق کند که به جای غذاهای شیرین روی غذاهای سالمی که برای تمرکز مفید هستند تمرکز کنید.به خاطر داشته باشید که مدت زمان ترک سیگار بستگی به عادت دارد.

50 عادت خوب برای ساختن زندگی بهتر

 1. برای ورزش وقت بگذارید. فعالیت بدنی بخش مهمی از زندگی شما است و به سلامت جسمانی شما کمک می کند.
 2. یک روتین صبحگاهی ایجاد کنید. اولین کاری که باید به طور مداوم در یک مراسم انجام داد، تعیین لحن یک روز پربار است.
 3. یک رژیم غذایی سالم داشته باشید. تغذیه سالم یکی از مهمترین جنبه های یک سبک زندگی عالی است.
 4. حداقل هشت ساعت در شب بخوابید و سالم بمانید.
 5. برای استفاده از فناوری و رسانه های اجتماعی حد و مرز تعیین کنید. حداقل دو ساعت قبل از خواب از صفحه نمایش استفاده نکنید.
 6. یوگا را تمرین کنید. با گذشت زمان، یوگا آگاهی بدن شما را عمیق تر می کند و ذهن و بدن شما را به هم متصل می کند.
 7. حداقل هشت لیوان آب در روز بنوشید.
 8. یک بیانیه شخصی بنویسید که هر روز صبح با خود تکرار می کنید.
 9. شروع به نوشتن یک مجله کنید. این تمرین خودمراقبتی می تواند درمانی باشد و به پاکسازی ذهن شما کمک کند.
 10. به دنبال درمان بروید دریافت مشاوره از یک متخصص عادت خوبی برای ایجاد آن است.
 11. یک برنامه زندگی یا یک برنامه 5 ساله بنویسید.
 12. بیانیه ماموریت شخصی بنویسید و مرتب به آن توجه کنید.
 13. کار بدن را انجام دهید. درمان هایی مانند کایروپراکتیک، کشش و رفلکسولوژی استرس فیزیکی و عاطفی را کاهش می دهند.
 14. چیز جدیدی یاد بگیرید. موضوعی را انتخاب کنید که به آن علاقه دارید و درک خود را از آن به روشی سرگرم کننده توسعه دهید. به یک پادکست گوش دهید. کتاب بخوانید. در یک دوره آنلاین شرکت کنید.
 15. در یک زمان روی یک کار تمرکز کنید. تحقیقات نشان داده است که انجام چند کار برای بهره وری و رفاه کلی شما مضر است.
 16. از مسدود کردن زمان برای به حداکثر رساندن روز خود استفاده کنید.
 17. زمانی را برای استراحت اختصاص دهید. یک یادآوری تنظیم کنید تا هر ساعت پنج دقیقه پیاده روی کنید.
 18. از نه گفتن نترسید. شما نمی توانید همه کارها را یکجا انجام دهید، پس مراقب زمان خود باشید.
 19. وظایف خود را اولویت بندی کنید
 20. پیروزی های کوچک را جشن بگیرید.
 21. ساعات کاری خود را محدود کنید. ساعات طولانی کار مداوم می تواند بر بهره وری شما تأثیر منفی بگذارد.
 22. تکنیک های مدیریت زمان را توسعه دهید.
 23. فضای کار و خانه مرتبی داشته باشید. عادت کنید که به طور معمول در اطراف شلوغ شوید. محیط فیزیکی شما تأثیر بسزایی بر رفتار و نحوه کار شما دارد.
 24. روز خود را از شب قبل برنامه ریزی کنید. فهرستی از آنچه می خواهید روز بعد به دست آورید و چگونه آن را انجام می دهید تهیه کنید.
 25. از ماتریس آیزنهاور برای کمک به تصمیم گیری و اولویت بندی وظایف استفاده کنید.
 26. نحوه گذراندن وقت خود را پیگیری کنید. داشتن یک برنامه زمان بندی باعث می شود که شما از زمان صرف شده بیشتر آگاه شوید. از نتایج برای کارایی بیشتر استفاده کنید.
 27. قدردانی را تمرین کنید انجام دادن. یک دفترچه قدردانی تنظیم کنید که در آن پنج چیز را که هر روز بابت آنها سپاسگزار هستید یادداشت کنید.
 28. اطراف خود را با افراد مثبت احاطه کنید.
 29. لبخند زدن را به عادت تبدیل کنید
 30. اهداف شخصی شما شناسایی و انتخاب یک برنامه عملیاتی برای چگونگی دستیابی به آنها.
 31. بخشی از چیزی بزرگتر باشید مثلاً یکی از اعضای یک سازمان فرهنگی.
 32. انعکاس را تمرین کنید انجام دادن. در پایان هر روز به کارهایی که انجام داده اید یا نکرده اید فکر کنید.
 33. مهارت های تنظیم هیجانی را توسعه دهید.
 34. با دیگران ارتباط برقرار کنید. عادت کنید دوستانی پیدا کنید که مدتی است با آنها صحبت نکرده اید.
 35. زمانی را در طبیعت بگذرانید. گذراندن حداقل 120 دقیقه در هفته در طبیعت با سلامتی و تندرستی همراه است.
 36. خودگویی مثبت را تمرین کنید انجام دادن. هر روز صبح در آینه چیزی مثبت بگویید.
 37. دوستان و خانواده خود را در آغوش بگیرید. در آغوش گرفتن هورمون های حس خوب مانند اکسی توسین و دوپامین را افزایش می دهد.
 38. از منطقه امن خود خارج شوید با امتحان کردن یک فعالیت جدید، ماجراجو باشید. این می تواند جسارت فیزیکی یا استرس باشد.
 39. دوست جدید پیدا کن با فردی خارج از تیم خود صحبت کنید. ملاقات با افراد جدید در محل کار باعث ایجاد فرهنگ مثبت در محیط کار و ایجاد روابط کارکنان می شود.
 40. سوال بپرس اگر چیزی را متوجه نشدید، صحبت کنید.
 41. بیشتر گوش دادن را یاد بگیرید.
 42. قدردانی خود را به دیگران ابراز کنید. یک «متشکرم» ساده تأثیر زیادی در ارتباطات دارد.
 43. گاهی اوقات گوشی خود را کنار بگذارید.
 44. مهارت جدید بیاموزید. ارتقاء مهارت های شما این قدرت را دارد که شغل شما را بهبود بخشد.
 45. برای ناهار استراحت خوبی داشته باشید.
 46. با همکاران خود حد و مرز تعیین کنید.
 47. اشتباهات خود را بپذیرید. به تیم یا دوستان خود بگویید کجا اشتباه کردید و از آن موقعیت چه آموختید.
 48. برای حرفه خود اهداف بلند مدت تعیین کنید.
 49. از شایعه پرهیز کنید
 50. وقتی عادت خوبی را در ذهن خود ایجاد می کنید یا کار خوبی انجام می دهید به خود پاداش دهید.