ترفندهای ایمن سازی سایت + نحوه ورود هکرها به سایت ما


یکی از مسائل روزمره در بین مدیران بزرگترین سایت های دنیا فرار به اصطلاح از هک شدن توسط سایت آنهاست که خسارات مخربی به بار می آورد. و تمام ترفندها و نکات مورد نظر را لیست کنیم.

قبل از هر چیز در مقدمه بهتر است کمی در مورد مکانیسم سایت ها بگوییم، همانطور که می دانید سایت ها به چند صورت ساخته می شوند. ابتدا با برنامه نویسی و کد نویسی و یا با سیستم عامل های جدیدتر مانند وردپرس که خدمات ارزشمندی ارائه می دهند، پیشنهاد می کنیم اگر می خواهید سایتی ایجاد کنید، عملیات خود را روی WordPress Run و در قسمت افزونه ها، بخش های امنیتی بسیار مهم (از البته قبل از اضافه کردن تحقیق کنید و بهترین نوع را انتخاب کنید). با این وجود می توان گفت که با این کار نیمی از راه سودجویان و برخی از آنها حرفه ای هستند و از این فیلتر عبور می کنند، بهتر است برای ادامه راه حل ها همراه ما باشید.

ایمن سازی سایت + تمام ترفندهایی که باید بدانید

چگونه هکرها سیستم عامل ها را هک می کنند؟ آغاز ورودشان کجاست؟

تصور ما از مردم این است که هکرها پشت میز نشسته اند و ساعت ها سعی می کنند وارد شوند، در صورتی که اینطور نیست. افراد سودجو و کلاهبردار در این زمینه می توانند در عرض چند ساعت وارد سایت شما شوند و تنها با نوشتن یک برنامه ساده اطلاعات را استخراج کنند، اما چگونه؟ اکثر هکرها بر اساس مکانیزم اسکریپت های Checker برای بدست آوردن اطلاعات اقدام می کنند، اما این اسکریپت چه کاری انجام می دهد؟ ابتدا افراد این برنامه را کدنویسی می کنند و آن را تست می کنند و از صحت آن پی می برند، اکنون زمان اجرای آن است، وارد سایت شده و با استفاده از این اسکریپت با وارد کردن طیف وسیعی از اطلاعات کاربر (به فرم جعلی) راهی برای ورود نیز پیدا می کنند.

برای درک بهتر این موضوع، بهتر است آن را گسترش دهیم، تمام اطلاعاتی که ما افراد وارد یک سایت می کنیم اغلب تکراری است، اما این اطلاعات رمز عبور شمال نخواهد بود. یعنی سال تولد و که که با وارد کردن اطلاعات صحیح، ضربه ای به ربات وارد می شود و اجازه ورود نیز داده می شود. (توجه داشته باشید که حتی کوچکترین اطلاعات مشابه بین افراد فرصت مهمی برای هکرها خواهد بود و پیشنهاد سازمان امنیت جهانی این است که مکانیزمی را در سایت خود پیاده کنید که اطلاعات تکراری قابل قبول نباشد و در صورت درخواست دسترسی بیش از حد به ربات داده آن حساب نیز مسدود خواهد شد)

چه زمانی هکرها امنیت سایت را زیر سوال می برند؟ (به نوعی آن زمان را یک فرصت می دانند).

هر کاری برای بهترین خروجی باید در یک زمان مشخص انجام شود، هکرها در مواقعی که سیستم امنیتی ضعیف است وارد سایت می شوند و آن زمان ها عبارتند از:

1- لینک های اشتباه: اکثر افرادی که سایت خود را با کمک وردپرس ایجاد کرده اند این مشکل را دارند و یکی از مهم ترین مشکلات این است که افراد یک وب مستر را پیدا کرده و برای آنها نوتیفیکیشن ارسال می کنند که حاوی به روز رسانی سیستم عامل است (اما قابل توجه است که افراد ایجاد می کنند. یک حساب کاربری بسیار شبیه به وب سایت میزبان است و مردم فریب این را می خورند (افراد پس از کلیک وارد یک لینک خاص می شوند و در آنجا اطلاعات چهره استخراج می شود.

2- ترافیک سایت: یکی از مهم ترین و موثرترین مواقعی که به نفع افراد سودجو است، زمانی است که بازدید سایت افزایش می یابد (یعنی تعداد افراد آنلاین در آن سایت زیاد است) به همین دلیل سرعت ربات ها نیز کاهش می یابد (این زیرا بسیاری از افراد دیگر می خواهند فرآیند عضویت را طی کنند و سیستم از کار می افتد (در چنین مواقعی) شما فقط باید پهنای باند سرور بسیار زیادی داشته باشید.

3 – انتخاب میزبان: یکی از کارهایی که افراد اشتباه می کنند این است که هاست را برای دو سایت اعمال می کنند و توجه داشته باشید که این کار 100% اشتباه است و هک سایت شما را تا 70% افزایش می دهد.

توجه: پیشنهاد ما به شما این است که ابتدا وارد قسمت کاربران عضو سایت شوید و برای نظارت بر اسامی مشکوک و فالو کردن و یا حتی حذف آنها در زمان های مشخص، بهتر است از قسمت نظرات خارج شوید. لینک هایی که در آنجا قرار داده شده را بخوانید و حذف کنید. یکی از مهم ترین راه حل هایی که می توان به شما پیشنهاد داد انتخاب چندین ادمین است که به این موضوع توجه ویژه ای دارند.

ایمن سازی سایت + تمام ترفندهایی که باید بدانید

ایمن سازی سایت:

تا اینجا مقاله به طور کامل با موضوع آشنا شد و حالا نوبت به سراغ ترفندهای ایمن سازی سایت می رسد و اینکه در هر قسمت نکات بسیار مهمی به شما گفته می شود که ترجیحا آنها را یادداشت کنید. یا حفظ کردن :

  • نصب افزونه های امن در سایت: اولین چیزی که می توانیم برای ایمن سازی سایت پیشنهاد کنیم نصب افزونه های خاص است. توجه داشته باشید که این بخش برای سایت های وردپرسی خواهد بود. ابتدا به قسمت Plugins رفته و عبارت Bulletproof Security را جستجو کنید و گزینه Add را انتخاب کنید (توجه داشته باشید که این افزونه رایگان خواهد بود و ممکن است پرداخت درون برنامه ای نیز داشته باشد) همانطور که همه می دانیم پلاگین ها تعداد سیستم عامل ها هستند و وجود خواهد داشت مکانیزمی که می تواند امنیت وب سایت ما را چندین برابر کند، اما راه حل های دیگری غیر از این وجود دارد؟ بله سایت هایی مثل SiteLock هستند که می توانید با ورود به این سایت ها و وارد کردن اطلاعات به نقاط ضعف سایت خود وارد شوید.
  • اکوسیستم خود را بررسی کنید: در ترفند دوم برای ایمن سازی سایت، بهتر است تمام مواردی که می گوییم را بررسی کنیم و از شر آنها راحت شویم، ابتدا تاریخچه همه دامنه ها را بررسی کنیم و همچنین DNS آنها را بررسی کنیم، اما مهم ترین قسمت می تواند رمز عبور مدیریت باشد. و کاربران بدانید که باید رمزهای عبور قوی انتخاب کنید (پیشنهاد ما به شما این است که در ابتدای ورود به وردپرس و ساخت سایت ابتدا رمز عبور برای شما نمایش داده شود که در حالت پیشرفته تعریف شده است، بهتر است آن را تغییر ندهید یا کپی نکنید و در مکانی امن ذخیره کنید تا فراموش نکنید، اما این مکانیسم برای مدیران سایت نیز کار می کند)، اعتبارنامه ها نیز می توانند ناامن باشند و به راحتی شما را فریب دهند. فقط با وارد کردن اطلاعات ساده سایت; امنیت سایت خود را به خطر بیندازید.

ایمن سازی سایت + تمام ترفندهایی که باید بدانید

  • فایروال وردپرس را برای سیستم نصب کنید: یکی از بهترین مکانیزم هایی که علاوه بر سایت، سیستم عامل شما را نیز ایمن می کند، نصب فایروال است، اما بیشترین سوالاتی که پرسیده می شود این است که چگونه کار می کند؟ توجه داشته باشید که وقتی فایروال را نصب می کنید مانند یک آنتی ویروس قدرتمند عمل می کند (تنها تفاوت این است که از تهدیدات سایبری جلوگیری می کند) و اگر با تهدیدی مواجه شدید که از آن بی خبرید، این فایروال نیز یک اعلان Will و خواهد برای شما ارسال می کند. به شما اطلاع دهد (یکی از مهم ترین موارد در مورد فایروال ها این است که با به روز رسانی های جدید وردپرس، افراد می توانند آن را به سایت خود اضافه کنند تا از هر گونه حملات ویروسی، بدافزار، حملات هکرها و غیره محافظت کنند.)

ایمن سازی سایت + تمام ترفندهایی که باید بدانید

  • تغییرات URL: اگر می خواهید باهوش و بی خیال امنیت سایت خود باشید، پیشنهاد می کنیم URL را تغییر دهید. تغییر URL به این معنی است که وقتی آدرس خاصی را برای ورود به پنل کاربری خود وارد می کنید و می خواهید اطلاعات خاصی را در آنجا وارد کنید (از جمله رمز عبور و …) بهتر است آدرس آن را تغییر دهید زیرا آدرس آن برای کل سایت است. یکسان بود (به جز سایت هایی که تغییراتی ایجاد کرده اند) پیشوند URL شما wp-login.php یا wp-admin که در اکثر موارد برای همه سایت ها یکسان خواهد بود، بهتر است آن را تغییر دهید و هکرها مثلا ir را تغییر دهند. /wp-login.php در انتهای پیشوند آن (wp-login.php) و هر چیزی را که دوست دارید انتخاب کنید و تغییرات را اعمال کنید.
  • غیرفعال کردن ویرایش فایل: اگر سایت شما وردپرس است، بهتر است پسوند داخلی File Editing را غیرفعال کنید، اما چرا؟ زیرا با این افزونه می توانید تمامی فایل های php را ویرایش کرده و در آن ها تغییراتی ایجاد کنید، اما اگر افراد سودجو با این ویرایشگر به سایت شما دسترسی پیدا کنند می توانند ساختار و عملکرد و تنظیمات سایت شما و تمامی بخش های Change را مختل کنند و این قطعا به ضرر شما خواهد بود. اما توجه داشته باشید که می توانید این افزونه را بدون دسترسی به آن داشته باشید. کافیست به wp-config.php define (کد) بروید (‘DISALLOW_FILE_EDIT’, true); وارد شوید، اکنون عملیات انجام شده است و می توانید با خیالی آسوده تمام کارهای خود را انجام دهید.

ایمن سازی سایت + تمام ترفندهایی که باید بدانید

آیا نصب نرم افزار برای ایمن سازی سایت ها مشکلی ندارد؟

قطعا خیر، توجه داشته باشید که در برخی از بازارهای نرم افزاری این قول به کاربران داده شده و نرم افزارهایی نیز در این زمینه طراحی شده اند، اما هیچ کدام موثر واقع نمی شوند. پیشنهاد ما به شما این است که به هیچ وجه اینگونه نرم افزارها را دانلود نکنید و با ترفندهایی که در قسمت بالا برای شما ذکر کرده ایم آنها را اجرا کنید و نتیجه بگیرید. (بعضی از نرم افزارها پرداخت درون برنامه ای هم دارند اما هیچ عملیاتی نمی توانند انجام دهند و صرفا برای سودجویی و کلاهبرداری ساخته می شوند، اگر می خواهید آنها را دانلود کنید بهتر است این عملیات را از سایت هایی انجام دهید که اعتبار زیادی دارند)

سخنان پایانی:

امیدواریم از این مقاله از سایت برترین زبان آموز نهایت استفاده را برده باشید. توجه داشته باشید که اگر نوتیفیکیشنی برای شما ظاهر شد و حاوی لینک های مشکوک بود، به هیچ وجه آن را باز نکنید.