ترفندهای عکاسی پرتره، 14 ترفند کاملا کاربردی برای عکاسی پرتره


حتما در اطراف خود افرادی را دیده اید که همیشه با دوربین یا موبایل خود از صحنه های مختلف عکاسی و فیلمبرداری می کنند. این افراد سعی می کنند هر چیزی که به چشم خود و دیگران می رسد را به زیبایی ثبت کنند. عکاسی یکی از کارهایی است که عمدتاً به شکار زیبایی ها و مناظر زیبا می رود و سعی می کند هر چیزی را که مورد توجه مردم قرار می گیرد ثبت کند. اما شاخه ای از عکاسی به نام عکاسی پرتره بسیار جذاب است و طرفداران زیادی دارد و در بسیاری از موارد فرقی نمی کند که شما یک عکاس، آموزش دیده عکاسی باشید یا نه. بلکه این عکس ها آنقدر زیبا هستند که همه را مجذوب خود می کند. اما گرفتن این عکس ها اصولی دارد و امروز می خواهیم در قالب ترفندهای عکاسی پرتره به بررسی برخی از مهم ترین اصول و ترفندهای مورد استفاده برای این نوع عکاسی بپردازیم.

بسیاری از مردم فکر می کنند که گرفتن عکس های خوب نیاز به دوربین های گران قیمت و فوق العاده حرفه ای دارد. این نظریه اشتباه است; قبول دارم که داشتن دوربین کمک زیادی به گرفتن عکس های منحصر به فرد می کند، اما داشتن دوربین همه چیز نیست و شما می توانید بهترین عکس ها را حتی با موبایل بگیرید، البته به شرطی که اصول و ترفندهای لازم برای این کار را بدانید.

عکاسی پرتره چیست؟

قبل از اینکه به معرفی تکنیک های این نوع عکاسی بپردازیم، بهتر است ابتدا توضیح مختصری در مورد این نوع عکاسی داشته باشیم. عکاسی پرتره در واقع شاخه ای از عکاسی است که در آن از چهره یک انسان عکاسی می شود. برای داشتن بهترین عکس های پرتره، باید دائما از خلاقیت خود استفاده کنید تا با استفاده از ترکیب نور و رنگ، پرتره ای با کیفیت بالا داشته باشید. عکاسی پرتره برای گرفتن یک عکس فوری نیست، عکس گرفتن آرام و در بسیاری از موارد نگاه کردن به دوربین است. در گذشته این نوع عکاسی را با نام تک چهره نیز می‌شناختند که به دلیل نامشخص بودن به سرعت جای خود را به پرتره داد.

عکاسی پرتره چیست؟

ترفندهای عکاسی پرتره چیست؟

اکنون که با تعریف این نوع عکاسی آشنا شدید و نحوه انجام آن را فهمیدید، می خواهیم با هم ترفندهایی را بیاموزیم تا عکس های پرتره شما را بهتر و زیباتر از قبل کنیم. گفته می شود این اقلام هم برای دوربین ها و هم برای گوشی های موبایل قابل استفاده هستند. اما برخی از آنها فقط با دوربین امکان پذیر است، اما ما سعی کردیم روش هایی را بررسی کنیم که با آن می توانید حتی با موبایل هم عکس های خوبی بگیرید. برای عکاسی بهتر با موبایل می توانید آموزش گرافیک موبایل و ترفندهای عکاسی حرفه ای با موبایل را مطالعه کنید.

1. استفاده از نور طبیعی

بسیاری از اوقات برای عکاسی پرتره در مکانی مانند خانه، نیازی به استفاده از نورهای آتلیه نیست و همان نور طبیعی که از پنجره داخل ساختمان می تابد، برای گرفتن یک عکس حرفه ای بسیار مناسب است. مدل عکس خود را در زاویه ای از پنجره قرار دهید تا بتوانید از یک بازتابنده سفید یا نقره ای برای سایه انداختن روی صورت او استفاده کنید. البته باید از نورهای دیگری که ممکن است روی صورت سوژه بیفتند نیز آگاه باشید. اگر این چراغ ها سبز باشند، ممکن است سوژه را بیمار نشان دهند. این در حالی است که نوری که هنگام غروب خورشید از خورشید ساطع می شود بسیار گرم و زیبا است.

نورپردازی در عکاسی پرتره

2. تمرکز روی چشم ها را فراموش نکنید

به طور کلی لازم نیست در عکس پرتره مستقیماً به دوربین نگاه کنید و اصطلاحاً Eye Contact ایجاد کنید، اما از آنجایی که چشم ها یکی از زیباترین قسمت های صورت هستند، بهتر است در قسمت های مختلف چهره واضح و تیز باشد. تصویر بهتر است نقطه تمرکز اصلی خود را در عکس همان چشم ها در نظر بگیرید و در حالی که شاتر را تا نیمه فشار داده اید، دوباره کادر را بررسی کنید و عکس خود را بگیرید.

3. استفاده از لنز استاندارد را فراموش نکنید

یکی از ترفندهای عکاسی پرتره با دوربین، استفاده از لنز استاندارد برای عکاسی است. استفاده از لنزهای واید برای زمانی مناسب است که می خواهید منظره ای بزرگ و عریض را ثبت کنید، اما برای عکاسی پرتره اصلا نباید از این نوع لنزها استفاده کنید. استفاده از لنز واید باعث می شود جزئیات صورت سوژه مخدوش شده و فرد داخل تصویر کج به نظر برسد و تصویر آسیب ببیند.

4. پرتره با نور بالا

یکی دیگر از ترفندهای عکاسی پرتره، عکاسی غیرمنطقی و با نور زیاد است که به آن عکاسی با کلید بالا می گویند. در این نوع عکاسی از نور زیادی استفاده می شود و حتی می توانید از نوردهی بیش از حد برای بهبود نور در عکاسی استفاده کنید. در این نوع عکاسی قطعا بهتر است از تصاویر RAW استفاده شود و برای برخی از عکاسی ها تنظیمات مربوط به Exposure در فتوشاپ را تغییر دهید. اگر اطلاعات کافی در مورد فتوشاپ ندارید، می توانید مقاله آموزش فتوشاپ را مطالعه کنید.

در این عکس ها باید از پس زمینه سفید استفاده کنید و اگر جزئیات صورت مشخص نبود مشکلی ندارد و نتایج خوبی برای تصویر ایجاد می شود.

پرتره با نور بالا

5. ISO را افزایش دهید

احتمالا برای شما هم پیش آمده است که وقتی می خواهید از فردی عکس بگیرید، او مدام در حال حرکت است و حالات صورتش را تغییر می دهد و در عکاسی یکی از بدترین چیزهایی که می تواند یک عکس را خراب کند، نیمه پلک زدن صورت یا صورت با آن است. حالت عجیب در چنین شرایطی برای اینکه بتوانید عکس خوبی بگیرید و تغییر موقعیت فرد به تصویر آسیبی نرساند باید از سرعت شاتر بالا استفاده کنید.

با این کار مطمئن خواهید بود که هیچ لرزشی از دستتان نخواهید داشت و می توانید با خیال راحت عکس های پرتره بگیرید. اگر از حالت اولویت دیافراگم استفاده می کنید، می توانید سرعت شاتر را از ISO 100 به ISO 400 افزایش دهید، برای مکان هایی که نور کم است، می توانید این مقدار را به 800، 1600 و در برخی موارد تا 3200 افزایش دهید.

6. از ترکیبات به درستی استفاده کنید

در مورد ترکیب بندی ها، بهتر است حداکثر خلاقیت خود را به کار بگیرید تا بهترین نتیجه را بگیرید. برای بهتر شدن عکس می توانید خیلی خوب زوم کنید و فقط فرد را در کادر قرار دهید و اطراف او را نشان ندهید. با این حال، می توانید با استفاده از نمای اطراف سوژه، عکس زیبایی نیز خلق کنید. مهم نیست که پس زمینه سوژه نمایش داده شود یا نه. در عوض می توانید با تغییر ترکیب بندی، عکس زیبایی بگیرید.

7. تغییر ژست سوژه یکی از ترفندهای عکاسی پرتره است

خیلی اوقات یک تغییر کوچک در ظاهر یک فرد می تواند تاثیر زیادی بر عکس شما داشته باشد. مثلاً اینکه یک نفر می خندد یا نه، ایستاده یا نه و … می تواند حال و هوای عکس را به طور کلی تغییر دهد. یکی از مواردی که در هنگام عکاسی باید به آن توجه داشته باشید این است که از همه سوژه ها عکس بگیرید تا بعداً در انتخاب و ویرایش آزاد باشید و نیازی به ویرایش یک عکس که ممکن است خیلی زیبا نباشد را نداشته باشید.

8. از کودکان عکس پرتره بگیرید

اگر فرزندی در خانه دارید به شما تبریک می گویم زیرا سوژه منحصر به فردی برای گرفتن عکس های عالی دارید که می توانید برای عکاسی از موقعیت های مختلف بگیرید. برای عکس گرفتن از کودکان بهتر است از نور طبیعی استفاده کنید و آنها را نزدیک پنجره قرار دهید و با استفاده از رفلکتور نور بیشتری را به سمت کودک خود هدایت کنید.

عکاسی پرتره از کودکان

هر چه نور بیشتری به سوژه بتابید، به ISO کمتری نیاز است و این باعث زیباتر شدن عکس می شود. بهترین زمان برای عکاسی از کودک زمانی است که از خواب بیدار می شود یا به تازگی غذای خود را خورده است زیرا در این زمان بیشتر هوشیار است.

9. سعی کنید عکس های طبیعی بگیرید

بسیاری از افراد ناخودآگاه جلوی دوربین می ایستند، حالات چهره آنها تغییر می کند و کاملاً مشخص است که عکس گرفته شده از آنها در وضعیت غیرعادی قرار دارد و این باعث می شود عکس کاملا مصنوعی به نظر برسد. این بیشتر زمانی اتفاق می افتد که از یک کودک عکس می گیرید زیرا ممکن است بخواهید او را در یک ژست خاص قرار دهید و این باعث می شود تصویر کاملا مصنوعی به نظر برسد. بنابراین سعی کنید از فردی به عنوان موضوعی استفاده کنید که هر دوی شما با آن راحت باشید. این راحتی می تواند عکس های فوق العاده ای ایجاد کند.

10. احساسات به عکس واکنش نشان می دهند

یکی از ترفندهای عکاسی پرتره عکاسی از احساسات و ثبت لحظات خنده، شادی و غم یک فرد است. سعی کنید عکس هایی با احساسات مصنوعی نگیرید. سعی کنید با سوژه خود در مورد سبک عکسی که قرار است گرفته شود صحبت کنید و چگونه می تواند به شما کمک کند عکسی هنرمندانه و زیبا بگیرید.

عکس پرتره با لبخند

11. پس زمینه عکس را جدی بگیرید

در اکثر عکس‌های پرتره، پس‌زمینه عکس کاملا محو می‌شود تا بیشتر روی خود سوژه متمرکز شود. علاوه بر این، داشتن یک پس زمینه جذاب می تواند کمک بزرگی برای داشتن یک عکس عالی باشد. پس بهتر است یک پس زمینه مناسب انتخاب کنید و در کنار آن سعی کنید دیافراگم، شاتر و با را بر اساس آن تنظیم کنید.

12. ژست خانوادگی برای داشتن یک عکس پرتره زیبا

فرض کنید تعدادی از افراد در یک خانواده یا گروهی از دوستان وجود دارند که می خواهید از آنها یک پرتره گروهی بگیرید. اولین چیزی که در نگاه اول بسیار مشهود است تفاوت اندام و جثه آنهاست. در عکس های دسته جمعی، افرادی که قدشان بلندتر است معمولاً به عقب می روند و کسانی که کوتاه قدتر هستند جلوی تصویر قرار می گیرند. علاوه بر این، رنگ لباس موردی است که می تواند بسیار مورد توجه شما قرار بگیرد و از آن استفاده کنید. ترجیحا افرادی که رنگ لباس دارند را به هم نزدیک نکنید تا مرز بین آنها کاملا مشخص باشد.

عکس پرتره خانوادگی

برای بهتر شدن عکس بهتر است از دوربینی با دیافراگم F/8 و لنز واید استفاده کنید تا همه داخل عکس باشند. اما اگر دست‌هایتان زیاد می‌لرزد و نمی‌توانید با این دیافراگم عکس‌های خوبی بگیرید، توصیه می‌کنم به دوستان یا خانواده بگویید نزدیک یکدیگر بمانند تا مجبور نباشید از این دیافراگم استفاده کنید.

13. تلفن همراه خود را روی حالت پرتره قرار دهید

تا چند سال پیش دوربین های تلفن همراه نمی توانستند تفاوت بین پس زمینه و سوژه را تشخیص دهند و همین امر باعث می شد موهای سوژه در بسیاری از مواقع صاف شود و کیفیت تصویر را به شدت کاهش دهد. اما این مشکل تا حد زیادی در گوشی های هوشمند امروزی حل شده است، اما می توان آن را بهبود بخشید.

با این حال می توانید با موبایل خود عکس های زیبایی بگیرید و فقط کافی است از چند تکنیک عکاسی استفاده کنید و موبایل خود را روی حالت پرتره قرار دهید و در حالت های مختلف عکس بگیرید. در شب می توان با نویز بیشتری با موبایل عکس گرفت، پس باید همه این ها را امتحان کنید

14. تعداد عکس های بالا را بگیرید

شاید دیده باشید که در شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام عکس بسیار زیبایی گذاشته شده است و فرد حاضر در آن عکس بسیار فوق العاده به نظر می رسد. واقعیت این است که عکس از 100 گرفته شده و قرار نیست عکس باشد و همان عکس بهترین عکس موجود است. باید چندین عکس از سوژه خود بگیرید و سعی کنید بهترین را انتخاب کنید. این برای تلفن همراه یا دوربین تفاوتی ندارد و باید سعی کنید تا حد امکان عکس بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

کلام پایانی

امروز در این مقاله سعی کردیم مهم ترین ترفندهای عکاسی پرتره را با هم بررسی کنیم و نحوه گرفتن عکس پرتره با دوربین را به شما آموزش دهیم و این باعث می شود زمانی که می خواهید برای عکاسی پرتره اقدام کنید اطلاعات کافی داشته باشید. در دست بگیرید و با دوربین و موبایل خود بهترین عکس ها را بگیرید. اکنون نوبت شماست که مقاله ما را تا حد امکان تکمیل کنید. اگر چیزی در مورد داشتن یک عکس پرتره خوب می دانید، مایلیم آن را در قسمت نظرات با شما به اشتراک بگذاریم. امیدوارم از خواندن این مقاله لذت برده باشید.