کارهای روزانه را مدیریت کنید / نکات عملی را آموزش دهید


یکی از چیزهایی که امروزه همه با آن دست و پنجه نرم می کنند این است که چگونه به زندگی روزمره خود ادامه دهند و تکالیف خود را به خوبی انجام دهند. با سخت شدن شرایط جامعه، برخی افراد مجبور به داشتن دو یا سه عنوان شغلی می شوند که در کنار سایر وظایف روزمره، ناچار به انجام این فعالیت ها می شوند. خب، همه می دانیم که در ۲۴ ساعت شبانه روز که بخشی از آن به خواب و استراحت اختصاص دارد، بدون برنامه ریزی نمی توان کارهای روزانه را به خوبی مدیریت کرد. پس ما باید نقش مدیر را در کارهای روزمره خود ایفا کنیم. اگر از آن دسته افرادی هستید که زندگی روزمره پرمشغله ای دارید و باید به تمام کارهای روزمره خود رسیدگی کنید، می توانید با دنبال کردن مقاله مدیریت وظایف روزانه، مهارت خود را در این زمینه افزایش دهید. پس با من باشید و بهترین ها را بیاموزید.

آنچه در این مقاله خواهید آموخت:

  • آموزش کاربردی مدیریت وظایف روزانه
  • معرفی ابزارهای مناسب برای مدیریت کارهای روزانه

آموزش کاربردی مدیریت وظایف روزانه

همانطور که در ابتدای مقاله توضیح دادیم برای رسیدن به اهداف خود به طور منظم نیاز به برنامه ریزی منظم داریم. با سردرگمی و فقدان روال درست کاری نمی توان انجام داد. اگر در کوچکترین کارهای روزانه خود منظم باشیم، متوجه خواهید شد که همه چیز به خوبی انجام شده است و حتی زمان بیشتری برای رسیدگی به امور دیگر خواهید داشت. فرقی نمی کند شاغل باشید، دانشجو یا خانه دار. مطمئناً در زندگی روزمره خود تعدادی کار دارید که می توانید زمان بیشتری را به استراحت بگذرانید. در ادامه به بررسی نکات کاربردی مدیریت وظایف روزانه می پردازیم. توصیه می شود یک کاغذ و خودکار یادداشت به همراه داشته باشید و موارد مهمی را که باید در برنامه ریزی خود استفاده کنید یادداشت کنید.

مقاله پیشنهادی فرآیند استخدام موفق خواندن.

آنچه را که از این فرآیند آموخته اید یادداشت کنید.

در ابتدای فرآیند برنامه ریزی، باید بدانید که وظایف شما چیست. حتما زمانی را برای این مرحله در نظر بگیرید و وظایف خود را یادداشت کنید. فرقی نمی کند که کار شما کوچک باشد یا بزرگ یا …، مهم این است که این سایت تمام کارهایی که در ذهن شماست روی یک کاغذ یادداشت کند. توصیه می شود در حین خواندن مقاله مراحل را یادداشت کنید. اگر نمی دانید تکالیف چیست توضیح می دهیم. اگر شاغل هستید، کارهای روزمره، کلاس های زبان یا موسیقی، نظافت شخصی و منزل و … را انجام دهید. همه این موارد را می توان در لیست کارها گنجاند. البته امروزه نرم افزارهای مفید و کاربردی برای برنامه ریزی روزانه معرفی شده است که شما نیز می توانید از این نرم افزار استفاده کنید اما شرایط ایده آل این است که دفتری را برای برنامه ریزی روزانه به کار خود اختصاص دهید. این دفتر می تواند سررسید، برنامه ریز یا چیز دیگری باشد. تجربه نشان داده است که برنامه ریزی و اهداف اگر یادداشت شوند تاثیر بیشتری روی شما خواهند داشت.

وظایف خود را اولویت بندی کنید!

خوب، بعد از اینکه وظایف خود را در دفتر برنامه ریزی نوشتید، اکنون باید وظایف خود را اولویت بندی کنید. اولویت بندی وظایف به شما امکان می دهد وظایف را بهتر انجام دهید. هنگام اولویت بندی، می توانید کار خود را با برچسب های 1 تا 3 نام گذاری کنید که به ترتیب از 1 تا 3 به مهم ترین و کم اهمیت ترین نام گذاری شده اند. این به آنها اجازه می دهد کارهایی را که اولویت فوری دارند و کارهایی که کمترین اولویت را دارند در طول روز انجام دهند.

پس از اولویت بندی، برنامه ریزی کنید.

زمانی که اولویت های خود را مشخص کردید، نوبت به برنامه ریزی بر اساس اولویت ها می رسد. برنامه ریزی می تواند شامل اولویت بندی کارها در وهله اول و انجام آن ها در صبح زود و اولویت بندی کارهایی باشد که در طول هفته پخش می شوند و در اوقات فراغت انجام می شوند. طبق یک مطالعه، یک فرد حدود 21.8 ساعت در هفته را هدر می دهد؟ کارشناسان کم و بیش تحت تأثیر عوامل حواس پرتی قرار می گیرند که در حال حاضر بی ضرر به نظر می رسند اما بعداً منجر به مشکلات اساسی می شوند. این عوامل حواس‌پرتی شامل استفاده از تلفن، برقراری تماس‌های کوتاه، بررسی مداوم شبکه‌های اجتماعی و موارد دیگر است.

هدف!

بهتر است قبل از شروع ماه جدید و در آغاز هفته اول اهداف را تعیین کنید. اهداف ایده آل را تعیین نکنید، معمولاً اهدافی را انتخاب کنید که می توانید در پایان ماه به آنها برسید، در این صورت از عملکرد خود ناامید نخواهید شد. به طور کلی می توانید اهداف خود را به سه دسته کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت تقسیم کنید. بر این اساس می توانید اهداف کوتاه مدت یا میان مدت را در برنامه ریزی ماهانه خود تعیین کنید. هنگام تعیین اهداف با خود مهربان و صادق باشید. شما می توانید یک معلم زبان، یک آشپز ماهر و در طول یک ماه باشید. برای مثال، تنظیم خواب می تواند یک هدف کوتاه مدت باشد.

پیشنهاد می شود فهرست مهارت های شغلی برای استخدام بخوانید.

برای برنامه های خود زمان بندی کنید!

زمانی که اهداف و برنامه های خود را تعیین کردید، زمان تعیین زمانی برای برنامه های خود فرا رسیده است. به عنوان مثال، در طول روز برنامه هایی مانند ورزش، کلاس های زبان، خرید شخصی و روتین های پوستی دارید. خوب، شما باید مشخص کنید که چه زمانی هر یک از این کارها را انجام دهید. به عنوان مثال از ساعت 10 تا 12 صبح ورزش کنید، از ساعت 13 تا 14 روتین پوست، از ساعت 16 تا 18 کلاس زبان و از ساعت 18 تا 21 خرید کنید در این صورت شما تمام کارهای خود را تا آخر شب انجام داده اید. به زمان بندی ایده آل فکر نکنید و ساعت های خاصی را برای جبران خود تعیین کنید. مثلا اگر ساعت 16 تا 18 به کلاس زبان نرسیدید می توانید صبح یا شب این برنامه را جبران کنید که در این صورت احساس بهتری خواهید داشت.

ابزار برنامه ریزی خود را مشخص کنید!

بسته به نوع فعالیتی که انجام می دهید، باید ابزار مناسبی برای مدیریت کارهای روزانه خود داشته باشید. در این زمینه هر فردی بنا به سلیقه و تئوری خود می تواند متفاوت عمل کند. می توانید از اپلیکیشن های موجود در تلفن های همراه یا دفاتر برنامه ریزی خاص مانند برنامه ریزان استفاده کنید. اگر به این ابزارها علاقه ندارید، می توانید یک دفتر کار ساده یا برنامه زمانی مناسب برای برنامه ریزی اختصاص دهید. مهم نیست از چه نوع ابزاری استفاده می کنید، مهم این است که با آن احساس راحتی کنید و بتوانید آن را با خود حمل کنید. بهتر است به جای نوشتن روی برگه های مختلف از دفتر استفاده کنید تا بتوانید عملکرد سالانه خود را بررسی کنید تا نظم بیشتری داشته باشید.

آموزش مدیریت وظایف روزانه

معرفی ابزارهای مناسب برای مدیریت کارهای روزانه

خب تا اینجا سعی کردیم به طور کامل در مورد مدیریت کارهای روزانه با راجب صحبت کنیم و نکات کاربردی به شما بدهیم. در ادامه قصد داریم به ابزارهای مناسب برای مدیریت راجب بپردازیم و چند ابزار آنلاین را به شما معرفی کنیم. پس با من باشید و بهترین ها را بیاموزید.

1. نرم افزار برنامه نویسی Microsoft To Do

یکی از کاربردی ترین و مناسب ترین اپلیکیشن ها در این زمینه Wunderlist نام دارد که در سال 2020 توسط مایکروسافت خریداری شد و در انحصار این شرکت قرار گرفت. بعد از اینکه مایکروسافت مایکروسافت To Do را خرید، علاوه بر داشتن ویژگی های اپلیکیشن Wunderlist، ویژگی های جدیدی نیز به آن اضافه کرد، به همین دلیل است که Wunderlist خود ابزار برنامه نویسی خوبی بود.

پلتفرم Wunderlist بر اساس مفهوم لیست کارهای انجام شده طراحی شده است، اما اکنون می توان کارهای بیشتری با آن انجام داد. اکنون با Microsoft To DO، درست مانند Wunderlist، می توانید پوشه هایی ایجاد کنید و سپس وظایف را دسته بندی کنید. یکی از ویژگی های مثبت این اپلیکیشن این است که می توانید لیست کارها و فعالیت های خود را نیز با دیگران به اشتراک بگذارید و در کارهای گروهی همکاری کنید. حتی می توانید از این برنامه برای برقراری ارتباط با سایر اعضای برنامه برای بهبود کار گروهی استفاده کنید. این برنامه در طول همه‌گیری کرونا، زمانی که شرکت‌ها از راه دور کار می‌کردند، بسیار مؤثر بود زیرا می‌توانستند برنامه‌ریزی کارکنان را کنترل کنند و یک برنامه کلی برای آنها ارائه کنند. Microsoft To Do برای اندروید، iOS، وب و ویندوز در دسترس است.

مقاله پیشنهادی آموزش ارتقاء شغلی خواندن.

ویژگی های این برنامه:

امکان دسته بندی لیست های مختلف کارها، انتخاب رنگ برای هر لیست و اولویت بندی لیست ها بر اساس اهمیت یا زمان

ایجاد وظایف جدید، تعیین ضرب الاجل یا تعیین ضرب الاجل، تنظیم اعلان های یادآور برای هر کار

امکان تکرار یک کار با گزینه تکرار کار

این برنامه همچنین دارای یک ویژگی لیست سطلی جذاب است که در واقع رویاها یا چیزهایی هستند که شما آنها را دست نیافتنی می دانید. همچنین می توانید لیستی از این وظایف را تعریف کنید زیرا ممکن است در آینده ای نه چندان دور به این برنامه ها دسترسی داشته باشید.

2. برنامه برنامه نویسی ToDoist

ToDoist یک نرم افزار مفید برای افرادی است که می خواهند برنامه نویسی درون نرم افزاری داشته باشند. همچنین می توانید از این برنامه به صورت گروهی برای انجام کارهای دورکاری خود استفاده کنید. این برنامه در نسخه های اندروید و iOS قابل استفاده است.

ToDoist از بخش های زیر تشکیل شده است:

مهلت‌ها و یادآوری‌ها: برای اطمینان از اتمام کار، یک مهلت تعیین می‌کنید و کار شما تکمیل می‌شود.

پروژه ها و اهداف: ایجاد و مدیریت پروژه ها با وظایف جانبی، تعیین اهداف و پیگیری پیشرفت.

نکات برجسته: مهمترین کارها را بر اساس اولویت برجسته کنید و آنها را با رنگ برجسته کنید.

گزارش ها: پیشرفت خود را با گزارش ها دنبال کنید و امتیاز کسب کنید تا اهداف Todoist Karma را هدف قرار دهید.

3. برنامه زمانبندی AnyDo

نرم افزار زمان بندی Anydo تقریباً تمام ویژگی هایی را که برای برنامه ریزی و مدیریت برنامه ها نیاز دارید، دارد. این ویژگی ها عبارتند از لیست کارها، مدیریت وظایف، تنظیم یادآوری و غیره. سایر ویژگی ها عبارتند از:

توانایی دسته بندی وظایف و وظایف؛ به عنوان مثال، شخصی، کاری و … و به اشتراک گذاری با دیگران. امکان دسته بندی وظایف بر اساس زمان. ویژگی جدید Anydo Moment به شما امکان می دهد تمام کارهای روزمره را در یک نگاه ببینید، مرور کنید یا به سرعت انتقال دهید. پروژه های بزرگتر را به وظایف فرعی کوچکتر تقسیم کنید و تصویر بهتری دریافت کنید از کارهای عالی خود دیدن کنید.

مقاله پیشنهادی How one یک غریبه را به مشتری تبدیل کنیم؟ خواندن.

آخرین کلمه:

ما سعی کرده ایم به طور کامل در مورد مدیریت کارهای روزمره صحبت کنیم و ویژگی های لازم را بیان کنیم. می دانیم که در دنیای پیچیده امروز داشتن روتین و برنامه ریزی مزیت مهمی است که با کمی تلاش و پشتکار می توانید برنامه خوبی برای خود داشته باشید. حتما از یکی از ابزارها یا دفاتر آنلاین استفاده کنید. توصیه می شود برنامه خود را بنویسید تا نتایج بهتری بگیرید. اگر تجربه ای در مدیریت کارهای روزانه دارید، لطفاً آن را در قسمت نظرات با دوستان برتر خود به اشتراک بگذارید. همچنین می توانید بهترین دوره های آموزشی در ایران را دوست داشته باشید آموزش بازاریابی دیجیتال ، آموزش سئو و در زبان آموز برتر بخوانید. با تشکر از توجه شما.