چگونه از هک شدن سایت جلوگیری کنیم؟


همیشه در هر کسب و کاری چه آنلاین و چه آفلاین باید بتوانیم امنیت مجموعه خود را تامین و حفظ کنیم. فرض کنید شما صاحب یک کسب و کار آفلاین مانند یک فروشگاه هستید، وظیفه دارید بتوانید امنیت فروشگاه خود را حفظ کنید، به عنوان مثال از دوربین های مدار بسته قدرتمند، نگهبانان، سیستم های امنیتی و … استفاده می کنید.

همانطور که از فروشگاه خود در برابر سرقت و سرقت محافظت می کنید، باید از هک شدن وب سایت خود و نفوذ افراد غریبه نیز جلوگیری کنید. جلوگیری از نفوذ وب سایت ها بسیار مهم است.

شما از کالاهای خود در فروشگاه های خود در برابر سرقت محافظت می کنید. این محافظت در وب سایت ها کمی متفاوت است. شما نیازی به محافظت از کالاهای فیزیکی ندارید، اما در سایت های خود اطلاعات مشتری که از اهمیت بالایی برخوردار است، اطلاعات انبار و موجودی، موجودی و…. یکی در وب سایت شما وجود دارد که دسترسی به هر یک از آنها به مجموعه شما آسیب می رساند.

حتی ممکن است کد سایت شما را دستکاری کنند و اطلاعاتی را اضافه یا کم کنند. به عنوان مثال، XSS یک حمله است که کد مخرب جاوا اسکریپت را به سایت شما اضافه می کند که در مرورگر کاربر اجرا می شود.

معنای محافظت از وب سایت ها با فروشگاه هایی که در مورد آنها صحبت کردیم متفاوت است، سپس می خواهیم در مورد نحوه جلوگیری از هک شدن صحبت کنیم؟ چه کسی مسئول این حفاظت است؟ آیا برای این منظور باید جدایی استخدام کنیم؟ آیا به ابزار خاصی نیاز دارید؟ آیا ما باید برای این حفاظت هزینه کنیم؟ به تمام سوالات احتمالی شما در این زمینه در مقاله، چگونه می توانیم از هک شدن سایت جلوگیری کنیم؟ پاسخ می دهیم پس با دانش آموز برتر همراه باشید.

آنچه در این مقاله خواهید آموخت:

  • چگونه از هک شدن سایت جلوگیری کنیم؟
  • راه های جلوگیری از هک شدن سایت
  • چه کسی مسئول حفظ امنیت سایت است؟

چگونه از هک شدن سایت جلوگیری کنیم؟

افرادی هستند که می خواهند با هک کردن سایت شما به اطلاعات شما دسترسی پیدا کنند که به آن هک می گویند. این عمل کاملاً مجرمانه است و افراد به محض اینکه این هکر مرتکب اعمال غیرقانونی می شوند انجام می دهند و در صورت شناسایی جریمه می شوند.

یک هکر به طور غیرقانونی وارد سایت شما می شود، اطلاعات شما را می دزدد و حتی ممکن است شروع به ارسال برخی مطالب ناپسند برای زیر سوال بردن اعتبار شما کند. به محض اینکه هک شدید، اولین کاری که باید انجام دهید هک کردن شبکه های اجتماعی یا از طریق آن است بازاریابی پیامکی مشتریان خود را از هک شدن مطلع کنید. این وظیفه شماست که اطلاع رسانی کنید.

با اطلاع رسانی به آنها از انجام کارهای بد هکرها جلوگیری می کنید زیرا مشتریان و جامعه هدف متوجه می شوند که کنترل وب سایت از دسترس شما خارج است و دیگر به این افراد اعتماد نخواهند کرد.

وقتی سایت شما هک می شود از کنترل شما خارج می شود. هکرها می توانند به کل سایت، سرور، ساختار سایت و موارد دیگر دسترسی پیدا کنند.

طبق آمار بررسی شده در آمریکا هر 40 ثانیه یک وب سایت هک و مورد حمله قرار می گیرد. این آمار کاملاً چشمگیر است، بنابراین باید در این مورد بسیار مراقب باشید و به حفظ سایت خود توجه کنید.

هک سایت

راه های جلوگیری از هک شدن سایت

در این قسمت می خواهیم روش های مهم برای جلوگیری از هک شدن سایت را بررسی کنیم. با انجام یکی از روش های زیر می توانید سایت خود را حفظ کنید.

1. از گواهی امنیتی HTTPS استفاده کنید:

حتما یک گواهی معتبر HTTPS برای سایت خود دریافت کنید. این روش یکی از روش های مهم امنیت وب سایت است که باید آن را رعایت کنید. حتی یکی از فاکتورهای مهم سئو و گوگل است. استفاده از پروتکل امنیتی ربطی به نوع وب سایت ندارد، فکر نکنید که وب سایت خبری دارید و نیازی به استفاده از SSL ندارید، هر وب سایتی با این مشکل چه فروشگاهی و چه خبری نیاز به این گواهی امنیتی دارد. گواهی SSL نشان می دهد که انتقال اطلاعات بین سرور و سایت امن و رمزگذاری شده است و این امر مانع از دسترسی هکر به اطلاعات و کاربران شما می شود. به عنوان مثال، زمانی که کاربری می خواهد وارد درگاه پرداخت شود، اطلاعات او محافظت می شود و در اختیار هکر قرار نمی گیرد.

اگر وقتی کاربران سایت شما را در کروم یا هر مرورگر دیگری باز می کنند از گواهی امنیتی استفاده نکنید، با عبارت “این سایت امن نیست” مواجه می شوند که چیز خوبی نیست.

شما می توانید این گواهینامه های امنیتی را از خدمات میزبانی خریداری کنید. بسیاری از این خدمات پس از خرید هاست این گواهینامه SSL را به صورت رایگان ارائه می کنند.

همچنین اگر سایت شما وردپرس است، می توانید یک گواهینامه SSL خوب را از مخزن افزونه های امنیتی وردپرس دانلود کرده و در سایت اجرا کنید. توجه داشته باشید که این افزونه ها را باید از مراکز معتبر دانلود کنید.

مقاله پیشنهادی گواهی SSL چیست؟ خواندن.

2. مدیر باید رمز عبور مناسب را تنظیم کند:

یکی از راه هایی که هکرها برای نفوذ به سایت شما پیدا می کنند، ورود به سیستم با استفاده از رمزهای عبور ساده ادمین هاست. اگر سایت شما چندین ادمین دارد، سعی کنید از مدیران خود بخواهید رمزهای عبور قوی و غیرقابل پیش بینی را به عنوان رمز عبور انتخاب کنند. اگر رمز عبور شما ساده باشد به راحتی توسط هکرها رمزگشایی می شود و به سایت شما دسترسی پیدا می کنند.

رمزهای عبور خود را در فواصل زمانی معین تغییر دهید. حتما شماره موبایل و تاریخ تولید و نام و فایل را برای رمزهای عبور خود وارد کنید. همیشه سعی کنید ترکیب اعداد و حروف را انتخاب کنید زیرا هک کردن این روش نسبت به کدی که فقط اعداد دارد کمی سخت تر و وقت گیرتر است و این امر باعث حفظ امنیت سایت شما می شود.

علاوه بر ادمین ها، کاربران نیز باید رمز عبور قوی انتخاب کنند. می‌توانید به‌صورت برنامه‌نویسی از کاربر بخواهید که در هنگام رمزگذاری رمز عبور قوی انتخاب کند.

گواهی امنیتی SSL
گواهی امنیتی SSL

3. افزونه های امنیتی

اگر سایت شما وردپرس است، به راحتی می توانید از تعدادی افزونه امنیتی مفید استفاده کنید. با نصب این افزونه ها می توانید امنیت سایت خود را تا حد زیادی حفظ کنید. یکی از افزونه های خوب و کاربردی در زمینه امنیت وب سایت افزونه امنیت iThemes است. این افزونه کل سایت شما را اسکن می کند و در صورت وجود خطر امنیتی به شما اطلاع می دهد. می توانید از نمونه های مختلفی از پلاگین های امنیتی استفاده کنید.

پیشنهاد می شود آموزش وردپرس بهترین دانش آموز را بخوانید.

کافیست از این افزونه ها استفاده کنید، اول از همه افزونه ها را از منابع معتبر دانلود کنید تا آلوده نشوند و سایت شما را آلوده نکنند و ثانیا از یک افزونه امنیتی استفاده کنید زیرا ممکن است این افزونه ها در استفاده تداخل داشته باشند و مشکل ایجاد کنند. پس حتما از یک افزونه جامع و کامل استفاده کنید.

4. سایت خود را به روز نگه دارید.

یکی از مهم ترین مواردی که می تواند باعث هک شدن سایت شما شود این است که سایت خود را به روز نگه ندارید. شما باید افزونه ها و وردپرس خود را به طور منظم بررسی کنید. اگر افزونه های شما نسخه های قدیمی تر هستند، سعی کنید آنها را به روز نگه دارید. زیرا وقتی افزونه ها به روز می شوند، باگ ها و مشکلات خود را برطرف می کنند. اگر از نسخه های قدیمی استفاده می کنید، هکرها می توانند از طریق این باگ ها نفوذ کرده و وارد سایت شما شوند.

به روز رسانی سایت مهمترین مسئله است استاد وب یا از پشتیبان سایت خود بخواهید این کار را انجام دهد.

5. پشتیبان گیری منظم داشته باشید.

داشتن یک نسخه پشتیبان به طور منظم مانع از هک شدن شما نمی شود، اما به شما کمک می کند که اگر سایت شما هک شد، بتوانید آن را با تمام اطلاعاتی که نیاز دارید بازیابی کنید. شما باید برای پشتیبان گیری خود برنامه ریزی کنید و در فواصل زمانی معین از اطلاعات سایت خود نسخه پشتیبان تهیه کنید.

مطمئن شوید که داده های پشتیبان را در رایانه شخصی خود ذخیره کرده و به آنها اهمیت می دهید.

رمز عبور صحیح را انتخاب کنید
رمز عبور صحیح را انتخاب کنید

6. آی پی های مشکوک را ردیابی کنید.

اگر ورود مشکوکی به سایت از طریق چندین IP مختلف دارید، حتماً این IP ها را ردیابی کنید و اگر رفتارهای ورود آنها مشکوک بود، از طریق سرویس های میزبانی آنها را مسدود کنید.

7. برای ورود ادمین ها از احراز هویت دو مرحله ای استفاده کنید.

برای کار سخت می توانید از احراز هویت دو مرحله ای استفاده کنید تا امنیت سایت خود را تا 99 درصد افزایش دهید تا هکرها نتوانند از طریق ادمین ها به سایت شما دسترسی پیدا کنند. افزونه های زیادی وجود دارند که می توانند در این زمینه به شما کمک کنند. به این صورت که ادمین پس از وارد کردن رمز عبور خود و گذراندن مرحله اول باید کدی که به ایمیل یا تلفن همراه خود ایمیل شده را در این قسمت وارد کند تا وارد سایت شوند. تشخیص عدد دوم برای یک هکر بسیار سخت است و کشف این کد زمان زیادی می برد. خوبی این قسمت این است که این کدها 2 دقیقه اعتبار دارند و هکرها زمان زیادی برای شناسایی کد ندارند زیرا اگر کد شناسایی شود نامعتبر خواهد بود.

چه کسی مسئول حفظ امنیت سایت است؟

اساساً ابتدا باید از مدیر وب سایت خود بخواهید تا مشکلات امنیتی را برطرف کند. افزونه های امنیتی نصب شده و تمامی افزونه های دیگر به روز می شوند، پس از دریافت سایت از طراح، پس از استخدام پشتیبانی سایت با وب مستر، می توانید این امنیت را برقرار کنید.

اگر به طراحی سایت علاقه دارید پیشنهاد می شود آموزش طراحی سایت بهترین دانش آموز را بخوانید.

پشتیبان گیری دائمی بر عهده این افراد است و حتما گزارش پشتیبان را بخواهید. به پشتیبان یادآوری کنید که سایت را به روز نگه دارد و در صورت نیاز افزونه ها را به روز کند.

پشتیبان گواهی امنیتی باید بررسی کند که این گواهی همیشه معتبر است. IP ها و ایمیل های اسپم را شناسایی کنید یا آنها را مسدود کنید.

به طور کلی رعایت مجموعه نکات فوق به عهده مدیر وب سایت و با پشتیبانی سایت می باشد.

آخرین کلمه:

ما سعی کرده ایم نکات کاربردی را به طور کامل توضیح دهیم و به شما در جلوگیری از هک شدن سایت کمک کنیم. در توضیح این سوال که چگونه از هک شدن سایت جلوگیری کنیم؟ شما به راحتی می توانید از سایت خود در برابر هکرها محافظت کنید. سعی کنید تمام نکات را اجرا کنید و آنها را دنبال کنید.

شرکت های هاست معتبر را دریافت کنید تا در صورت نیاز بتوانید از آنها پشتیبانی دریافت کنید.

پشتیبان روزانه کری را فراموش نکنید. در صورت مشاهده هر گونه خطا یا هشدار در سایت حتما به طراح سایت اطلاع دهید و این موضوع را جدی بگیرید. سعی کنید هر چند وقت یکبار تست امنیتی سایت خود را انجام دهید تا از ایمن بودن آن مطمئن شوید. از مدیران بخواهید رمزهای عبور معتبر وارد کنند.

اگر اطلاعاتی در مورد هک و جلوگیری از آن دارید حتما در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید تا از تجربیات شما استفاده کنیم. با تشکر از توجه شما به زبان آموز برتر.