آموزش خلاقیت + بررسی 14 تکنیک مهم


امروز در این سری از مقالات برتر قصد داریم در مورد یک نکته مهم و کاربردی که این روزها بسیار محبوب شده است با راجب صحبت کنیم. این کلمه چیزی جز خلاقیت نیست! بارها و بارها در رسانه‌های اجتماعی و در زندگی روزمره، باید با عبارت خلاقیت برخورد کنیم. سوالی که مطرح می شود این است که آیا خلاقیت ارثی است یا اکتسابی؟ معنا و مفهوم خلاقیت چیست و در زندگی چه می کند؟ می دانیم که در زندگی روزمره دیگر نمی توان طبق قوانین و مقرراتی که همه می گذرانند پیش رفت و برای اینکه پیشرفت چشمگیری داشته باشید و با سایر افراد جامعه متفاوت باشید، واقعاً به خلاقیت نیاز دارید. سپس با زبان آموز برتر همراه باشید تا در مورد آموزش افزایش خلاقیت توضیحاتی کاربردی و مفصل ارائه کنیم. برای حمایت از دانش آموز برتر می توانید پست های ما را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

آنچه در این مقاله خواهید آموخت:

  • خلاقیت چیست؟
  • یاد بگیرید خلاقیت را افزایش دهید

خلاقیت چیست؟

قبل از اینکه به جزئیات بیشتر بپردازیم، می خواهم معنی و مفهوم خلاقیت را توضیح دهم تا همه متوجه شوند که در آینده قرار است روی چه چیزی کار کنیم.

خلاقیت مهارتی است که به شما کمک می کند راه حلی خلاقانه پیدا کنید. در واقع، اگر مشکلی به یک روش حل شود، می توانید در مورد آن خلاق و مبتکر باشید تا راه حل دیگری را پیدا کنید که برای آن موضوع بهتر و راحت تر باشد. خلاقیت در برخی افراد ارثی و در برخی اکتسابی است که با روش هایی و گذراندن یک سری دوره ها می توانند خلاقیت خود را پرورش دهند. راه‌های افزایش خلاقیت عموماً روش‌هایی هستند که تفکر خلاق و ایده‌پردازی را به شما آموزش می‌دهند، با یادگیری این‌ها توانایی حل مشکلات را یاد می‌گیرید و می‌توانید در مسائل به خوبی عمل کنید. خلاقیت معمولاً از ابتدای دبستان به طرق مختلف به کودکان آموزش داده می شود.

مقاله پیشنهادی اصول و فنون مذاکره خواندن.

یاد بگیرید خلاقیت را افزایش دهید

در این بخش، می‌خواهیم بررسی کنیم که چگونه می‌توانیم خلاقیت را پرورش دهیم تا از آن در زندگی و کار خود استفاده کنیم.

1. اعتماد به نفس خود را افزایش دهید!

یکی از مهمترین کارهایی که می توانید برای بهبود خلاقیت خود انجام دهید، ایجاد اعتماد به نفس است. در واقع، اگر اعتماد به نفس نداشته باشید و نتوانید در ملاء عام از حقوق خود دفاع کنید، مطمئناً نمی توانید در پرورش خلاقیت به خوبی عمل کنید. وقتی روی خلاقیت خود کار می کنید، همیشه باید بتوانید در مورد موضوعات کاربردی خود ایده های خلاقانه ارائه دهید و حتی این ایده ها ممکن است خام باشند و مردم به شما واکنش نشان دهند که اگر اعتماد به نفس نداشته باشید، مطمئنا نمی توانید ادامه دهید. مسیر پرورش خلاقیت را در پیش بگیرید. شما باید باور داشته باشید که می توانید ایده های نابی ارائه دهید و اگر ایده های شما خوب نباشد مشکلی نیست زیرا راه را برای پرورش ایده های بهتر هموار می کند.

2. افزایش خلاقیت نیاز به زمان دارد.

این که بنشینید و در زمان های خاصی به طور نامنظم به خلاقیت فکر کنید، مطمئناً نمی توانید این را در خود پرورش دهید، زیرا برای کسب هر استعدادی باید برای آن وقت بگذارید. فقط باید با کمکی که به دیگران می کنید تبعیض آمیزتر باشید. مثل زمانی که می خواهید رانندگی یاد بگیرید، زمان می گذرانید و در زمان های مختلف تمرین می کنید که این نیاز به خلاقیت دارد.

افزایش خلاقیت

3. برای پرورش خلاقیت به دنبال الهام باشید!

برای اینکه بتوانید خلاقیت را در خود پرورش دهید، باید بتوانید به دنبال یک فضا و ایده الهام بخش برای خود باشید تا بتوانید خلاقیت را از آن ایده پرورش دهید. در واقع خلاقیت به یکباره به وجود نمی آید و باید زمینه های شکل گیری خلاقیت را در خود فراهم کنید. هر فردی با توجه به فعالیت خود از موضوع خاصی الهام می گیرد، به عنوان مثال می توانید به موسیقی گوش دهید، از موزه ها دیدن کنید، به تئاتر بروید، به طبیعت سفر کنید و … انواع روش ها.

4. ریسک پذیر باشید!

یکی از چیزهایی که باید در خود تقویت کنید این است که ریسک کنید. حال ریسک پذیری چه ربطی به افزایش خلاقیت دارد؟ زمانی که در مسیر خلاقیت قرار می گیرید ممکن است یک سری ایده های جدید به ذهنتان خطور کند که انجام کارها خطرناک است، یعنی ممکن است خوب از آب در نیاید یا حتی مشکل ایجاد کند، پس باید روحیه خود را حفظ کنید. خطر. بتوانید این شرایط را به خوبی پشت سر بگذارید و از ادامه راه خود دست نکشید.

مقاله آموزشی پیشنهادی کارهای روزانه را مدیریت کنید خواندن.

5. خودتان را به چالش بکشید!

بله، درست شنیدید، خودتان را به چالش بکشید. فکر نکنید همیشه بدون هیچ مشکلی در مسیری هموار حرکت خواهید کرد. گاهی اوقات جاده زندگی شما را به مسیرهای پر پیچ و خم می کشاند که اگر به چالش نکشید نمی توانید به خوبی از آنها عبور کنید. پس خودتان را به چالش بکشید تا خلاقیت خود را افزایش دهید. کارهای جدید را امتحان کنید و کارهایی را انجام دهید که تا به حال انجام نداده اید. در این مسیر جدید از ایده های جدید کمک بگیرید و در صورت لزوم درباره آن مطالعه کنید تا بتوانید ایده های خوبی داشته باشید. چالش اول یا دوم ممکن است برای شما سخت باشد، اما با تجربه ای که به دست آورده اید می توانید به خوبی از پس همه چالش ها برآیید. به خاطر داشته باشید که با انجام کارهای تکراری نمی توانید جایگاه واقعی خود را پیدا کنید و افراد موفق کسانی هستند که مدام خود را به چالش می کشند.

6. تمرینات ورزشی از جمله یوگا داشته باشید!

با پرورش ذهن خود باید هر از گاهی استراحت کنید و در عین حال تمرکز خود را افزایش دهید. ورزش ابزاری است که این امکان را برای شما فراهم می کند. یوگا یکی از بهترین این ورزش هاست. یوگا با تمرکزی که روی ذهن انسان ایجاد می‌کند، روشی عالی برای تقویت مهارت انجام کارهای خلاقانه با پاک کردن تضادها از ذهن است. تضادها و ناهماهنگی های فکری از طریق این ورزش به کانون و هماهنگی تبدیل می شود. حالا اگر یوگا بلد نیستید می توانید ورزش های دیگر را انجام دهید. هدف این است که تمرکز کنید و ذهن خود را برای پذیرش چالش های جدید آماده کنید.

7. آموزش افزایش خلاقیت با تکنیک گلوله برفی

تکنیک گلوله برفی یا گلوله برفی یکی از راه‌های افزایش خلاقیت است که ممکن است درباره آن شنیده باشید. در حین تمرکز بر روی یک پروژه، ممکن است به یک ایده عالی برسید که برای آن پروژه مناسب نباشد. در این صورت تنها کاری که باید انجام دهید این است که ایده خود را یادداشت کرده و در پروژه های کاری آینده از آن استفاده کنید که در این صورت از تکنیک گلوله برفی استفاده کرده اید.

8. با ترفند شش کلاه افزایش خلاقیت را بیاموزید

یکی از راه های خوب برای افزایش خلاقیت، تکنیک شش کلاه است. شش کلاه یعنی بررسی یک مشکل از شش طرف. با استفاده از این تکنیک می توانید ایده های خلاقانه تری تولید کنید. این شش کلاه به صورت زیر بیان می شود:

کلاه سیاه: از زوایای منفی استفاده کنید. کدام یک از موارد زیر در راه حل پیشنهادی کار نمی کند؟
کلاه آبی: با ذهن باز فکر کنید. بهترین راه حل برای یک راه حل جامع چیست؟
کلاه سبز: خلاقانه فکر کنید. چند ایده جایگزین چیست؟
کلاه قرمز: از نظر احساسی به موقعیت نگاه کنید. احساسات شما به شما چه می گویند؟
کلاه سفید: واقع بینانه به وضعیت نگاه کنید. حقایق چیست؟
کلاه زرد: از زاویه مثبت استفاده کنید. کدام یک از موارد زیر در راه حل پیشنهادی کار می کند؟

در پاسخ به هر یک از موارد فوق، می توانید به خوبی عمل کنید و ایده های خلاقانه زیادی به دست آورید.

مقاله پیشنهادی راهنمای انتخاب نام تجاری خواندن.

9. از نمودارهای جریان استفاده کنید! (نمودار جریان)

فلوچارت یکی از روش هایی است که برنامه نویسان در کدهای خود از آن استفاده می کنند. همچنین می توانید از نمودارهای جریان در مسیر خلاقانه خود استفاده کنید. یک مسیر کلی از ابتدا تا انتهای مسیر پروژه خود ترسیم کنید تا با دانستن چالش های کل مسیر، ایده های خلاقانه ای داشته باشید.

10. راه حل های مختلف را در نظر بگیرید!

گاهی ممکن است یک پروژه راه حلی ارائه دهد، اما راه حل های مختلفی برای آن در نظر بگیرید و همه راه حل ها را ارزیابی کنید، سپس سعی کنید مشکل را به بهترین شکل ممکن حل کنید. این باعث می شود در طوفان فکری خلاقیت بیشتری داشته باشید و تمام جنبه های یک مسیر را بسنجید و سپس بهترین را انتخاب کنید.

11. از شکست نترسید!

متأسفانه افراد زیادی را در طول زندگی خود می بینید که متأسفانه از ترس شکست و استرس اصلاً کسب و کاری راه نمی اندازند. چنین افرادی در ابتدای راه تسلیم می شوند. در آموزش خلاقیت، متأسفانه، این موضوع را به عنوان یک موضوع می بینیم، بنابراین توصیه می شود ترس از شکست را کنار بگذارید. درست است که پیروزی برای مردم شیرین است و طبیعت انسان می خواهد پیروز و موفق شود، اما در نظر داشته باشید که می توانید از هر شکست تجربه ای کسب کنید که در نهایت در پروژه های آینده با قدرت عمل کنید. پس هرگز از شکست نه تنها در آموزش برای افزایش خلاقیت بلکه در طول زندگی در ابتدای هر کاری نترسید.

12. در پرورش خلاقیت، افکار منفی را از خود دور کنید!

متأسفانه عده ای هستند که در طول مسیر به خصلت های منفی و اتفاقات منفی فکر می کنند و این طرز تفکر برای آنها حائل عمل می کند و فقط انرژی آنها را می گیرد. سعی کنید در طول پروژه خود به ویژگی های مثبت به نام خدا فکر کنید و از همه افراد و برنامه هایی که به شما انرژی منفی می دهند دوری کنید. این انرژی ها و افکار منفی نه تنها بر پروژه بلکه بر زندگی شخصی شما نیز تاثیر می گذارد و متاسفانه آرامش را از شما سلب می کند، پس سعی کنید از افکار منفی دوری کنید.

13. خواب کافی داشته باشید!

بله درست خواندید خواب کافی یکی از عوامل تمرین برای افزایش خلاقیت است. زیرا اگر ذهن خسته ای داشته باشید، نمی توانید ایده پردازی کنید. برای غلبه بر چالش های این معضل، باید خواب کافی داشته باشید تا ذهن آماده پردازش و ایده دادن باشد.

مقاله پیشنهادی فهرست مهارت های شغلی خواندن.

خلاقیت
خلاقیت

14. نقشه ذهنی بکشید!

نقشه ذهنی یک راه عالی برای اتصال ایده ها و پاسخ به سوالات احتمالی در آینده است. نحوه کار با نقشه ذهنی به این صورت است که موضوع پروژه اصلی را به عنوان موضوع مرکزی در نقشه ذهنی ترسیم می کنیم. سپس اصطلاحات، ویژگی ها و ایده های مرتبط را در اطراف آن می نویسیم و آنها را با خطوطی به هم وصل می کنیم. هر یک از ایده هایی که به عنوان کلمات مرکزی بعدی ثبت می شوند، قابلیت اتصال به مجموعه ای از ایده ها و اصطلاحات را دارند و ادامه این روند باعث ایجاد طوفان فکری کتبی می شود. نقشه حاصل به دلیل شباهت آن به شاخه های درخت به درخت ایده نیز معروف است.

آخرین کلمه:

ما سعی کرده ایم به طور کامل در مورد آموزش خلاقیت صحبت کنیم و ایده های کاربردی به شما بدهیم. اما مهم ترین چیزی که می خواهیم به شما یادآوری کنیم این است که از شر ترس خلاص شوید و فقط به هدف نهایی خود فکر کنید. با در نظر گرفتن هدف خود می توانید ایده های نابی داشته باشید و آنها را عملی کنید. اگر تجربه ای در آموزش افزایش خلاقیت یا راه حل اثبات شده دارید، لطفاً آن را در قسمت نظرات با بهترین دوستان خود به اشتراک بگذارید. همچنین می توانید بهترین دوره های آموزشی در ایران را دوست داشته باشید آموزش بازاریابی دیجیتال ، آموزش سئو و در زبان آموز برتر بخوانید. با تشکر از توجه شما.