لیستی از مهمترین خدمات شبکه ای که باید در سال 2022 دریافت کنید


خدمات شبکه مجموعه ای از خدمات است که می توان از آنها برای ایجاد شبکه در یک سازمان و تبادل اطلاعات بین سیستم ها و کارکنان استفاده کرد.

خدمات شبکه مزایای بسیاری دارد که از مهمترین آنها می توان به سرعت بخشیدن به کار، انجام کار هدفمند و افزایش بهره وری کارکنان اشاره کرد.

در گذشته سازمان ها خیلی عقب بودند و به همین دلیل کارها سخت بود. کارمندان مجبور بودند اسناد را بایگانی کنند و هیچ چیز آنلاین وجود نداشت، اما اکنون با ظهور اینترنت و پیشرفت آن، راه های زیادی برای ایجاد یک شبکه برای اتصال رایانه ها به آن و یکپارچه سازی سیستم ها وجود دارد. با استفاده از آنها می توانیم سیستم ها را به شبکه متصل کرده و عملیات یکپارچه سازی را انجام دهیم.

اگر می خواهید در مورد مزایای خدمات شبکه بیشتر بدانید، در اینجا یک مثال آورده شده است:

فرض کنید شما یک چاپگر و 4 کامپیوتر در شرکت خود دارید و می خواهید همه کامپیوترها به آن چاپگر متصل باشند و همه کاربران آن چاپگر بتوانند بدون انجام کار خاصی با همان چاپگر چاپ خود را انجام دهند. کار به راحتی در شبکه پیاده سازی می شود.

مهمترین وظایف خدمات شبکه

ساخت شبکه

برای ساخت شبکه به زیرساخت سخت افزاری و نرم افزاری نیاز داریم که در این قسمت قصد داریم در مورد آن صحبت کنیم.

زیرساخت سخت افزاری به سخت افزاری اطلاق می شود که برای ساخت شبکه استفاده می شود و زیرساخت سخت افزاری به مواردی مانند اینترنت، اینترانت، خطوط مخابراتی و مانند آن اطلاق می شود.

کابل کشی شبکه

اولین کاری که برای راه اندازی شبکه باید انجام داد، کابل کشی شبکه است. در واقع می توان گفت کابل کشی شبکه یکی از مهمترین قسمت های راه اندازی شبکه است که در عین حرفه ای بودن از کارایی و کارایی بالایی نیز برخوردار است.

کابل کشی شبکه فرآیند اتصال کابل های شبکه به تجهیزاتی که دارای پورت شبکه هستند. مهمترین تجهیزاتی که دارای پورت شبکه هستند می توانند کامپیوتر، دوربین مدار بسته و چاپگر باشند.

فرآیند کابل کشی شبکه در واقع دو طرف دارد، یک سر کابل که به تجهیزات وصل می شود و سر دیگر کابل که به سوئیچ متصل است.

در کابل کشی شبکه باید از تجهیزات استاندارد و تایید شده استفاده شود زیرا استفاده از تجهیزات حرفه ای منجر به کیفیت بهتر شبکه و عمر مفید بیشتر شبکه می شود.

مهمترین مواردی که در کابل کشی شبکه بسیار موثر است کیفیت کابل و سایر تجهیزات سخت افزاری است که توسط کارشناسان برای کابل کشی شبکه و کمک نیروی انسانی متخصص توصیه می شود. این عوامل تاثیر بسزایی در کابل کشی شبکه استاندارد دارند.

پوشه ها و فایل های مشترک ایجاد کنید

یکی از بهترین راه ها برای سرعت بخشیدن به فرآیندهای سازمانی و همچنین صرفه جویی در وقت و زمان نیروی انسانی شرکت و همچنین تجهیزات و بودجه سازمان، ایجاد پوشه ها و فایل ها به صورت جمعی است. با استفاده از این روش، می‌توانید پوشه‌ها و فایل‌های رایانه‌هایی را که در یک شبکه فعال هستند، ردیابی و مشاهده کنید.

ایجاد پوشه ها و فایل های مشترک در یک سازمان می تواند مزایای زیادی داشته باشد، اما مهمترین آنها کاهش اتلاف وقت، صرفه جویی در بودجه، یکپارچه سازی تجهیزات سازمانی و سرعت بخشیدن به کارها است.

برای این کار باید کامپیوترها را با استفاده از روش هایی مانند کابل کشی که در مورد آن صحبت کردیم به یک شبکه متصل کنید.

بهتر است بگوییم روش ایجاد فایل ها و پوشه ها با یکدیگر تفاوتی ندارد، اما آنچه مهم است نحوه اشتراک گذاری آنها در شبکه است.

سیستم عامل ویندوز قابلیت های خوبی برای ایجاد پوشه ها و فایل ها به صورت جمعی دارد. البته در ویندوز 10 این قابلیت ها به روزتر و راحت تر شده اند و به همین دلیل پیشنهاد می کنیم از ویندوز 10 برای ساخت پوشه ها استفاده کنید. و فایل ها را به اشتراک بگذارید، اگرچه می توانید همین کار را با ویندوز 10 انجام دهید.

چاپگرها را به اشتراک بگذارید

یکی دیگر از خدمات مهم شبکه اشتراک گذاری چاپگر است. همانطور که در ابتدای مقاله ذکر شد، اشتراک گذاری چاپگر می تواند مزایای زیادی داشته باشد، زیرا داشتن زمان با یک چاپگر در سازمان شما باعث صرفه جویی در هزینه ها و هزینه ها می شود. اتصال آن به شبکه می توانید چاپگرها را به اشتراک بگذارید تا چندین رایانه به یک چاپگر متصل شوند و همه کاربران بتوانند با آن چاپ کنند.

در گذشته پرینترها امکانات کمتری داشتند، اما در حال حاضر چاپگرهای نسل بعدی به ویژگی هایی مانند Wi-Fi مجهز شده اند که می توان آنها را با Wi-Fi در شبکه به اشتراک گذاشت.

برای اشتراک‌گذاری چاپگرها، باید یک سری تنظیمات و رایانه‌های لازم برای اشتراک‌گذاری چاپگرها را انجام دهید. در فرآیند به اشتراک گذاری چاپگر، می توانید چاپگر را به جای یک کامپیوتر به چند کامپیوتر متصل کرده و چاپ کنید.

اینترنت را در سازمان ایجاد کنید

استقرار اینترنت در سازمان مهمترین رکن برای بقای یک شرکت است زیرا در نبود اینترنت می توان گفت که هیچ کاری ساخته نیست.

اینترنت را می توان شاهراه اصلی دانست که هر کسب و کاری به آن نیاز دارد.

به همین دلیل ایجاد شبکه از طریق اینترنت مهمترین رکن در راه اندازی شبکه در سازمان است و در واقع می توان از اینترنت به عنوان زیرساخت اصلی راه اندازی شبکه و پیشبرد اهداف شرکت نام برد.

راه اندازی اینترنت در سازمان ها و روش های مختلفی وجود دارد که به 6 راه حل اصلی تقسیم کرده ایم که در این قسمت به توضیح همه آنها می پردازیم.

با مودم LTE اینترنت برقرار کنید

مودم های LTE نسل جدیدی از مودم هایی هستند که با سیم کارت کار می کنند و به آنها مودم سیم کارت می گویند. استفاده از این مودم ها ساده است و کافی است یک سیم کارت را در موقعیت مورد نیاز قرار داده و سپس اینترنت را در سازمان خود فعال کنید.

برخی از مودم ها به سفارش اپراتورها ساخته می شوند و بنابراین به جز سیم کارت همان اپراتور با سیم کارت های دیگر کار نمی کنند. اما برخی دیگر مانند مودم های D LINK با سیم کارت های مختلف کار می کنند. یکی از مزایای مودم های LTE این است که معمولاً کوچک و قابل حمل هستند.

با مودم روتر ADSL اینترنت برقرار کنید

این نوع مودم با استفاده از تلفن ثابت کار می کند و می توانید از آن برای دسترسی به اینترنت استفاده کنید. نکته مهم در این مودم ها قیمت مناسب تر آنها نسبت به مودم های نسل جدید LTE است. در صورت داشتن حساب تلفن ثابت پیشنهاد می کنیم از این روش برای ایجاد و توزیع اینترنت در سازمان استفاده کنید.

راه اندازی اینترنت رادیویی

راه اندازی اینترنت رادیویی بی سیم یکی از مقرون به صرفه ترین راه های ایجاد و توزیع اینترنت در سازمان ها است. همچنین این روش نسبت به روش های دیگر مانند اینترنت بسیار ایمن تر است. با راه اندازی اینترنت رادیویی، مجبور نیستید به اپراتورهای مخابراتی وابسته باشید. علاوه بر این، اینترنت رادیویی دارای پهنای باند اختصاصی و سرعت بالایی است که باعث تسریع عملکرد و بهره وری در سازمان خواهد شد.

با استفاده از راه اندازی اینترنت رادیویی می توانید هر نوع داده ای را که می توان به پروتکل IP تبدیل کرد را در این بستر انتقال داد. توزیع اینترنت رادیویی بسیار ارزان تر از روش های دیگر است.

ایجاد اینترنت فیبر نوری

این سرویس فقط توسط سازمان مخابرات ارائه می شود و برای راه اندازی آن باید به شعب نزدیک سازمان مخابرات کشور نزدیک منزل یا شرکت خود مراجعه کنید. این سرویس در همه مکان ها ارائه نمی شود و با مراجعه به سازمان مخابرات محل سکونت یا کار خود می توانید از پشتیبانی مخابراتی راه اندازی این نوع اینترنت اطمینان حاصل کنید.

اگر به دنبال ارسال اینترنت از مرکز مخابرات به مکان هایی با مسافت طولانی هستید، استفاده از این روش کارآمدتر از راه اندازی اینترنت با استفاده از کابل های مسی است. علاوه بر این می توان از این روش برای کاهش نویز، افزایش امنیت شبکه و افزایش پهنای باند استفاده کرد. خط تلفن دیجیتال سایفون و تلویزیون اینترنتی نیز از طریق بستر فیبر نوری قابل انتقال هستند.

چگونه می توانیم برای شعب مختلف یک سازمان در یک شبکه بستر ارتباطی ایجاد کنیم؟

بسیاری از سازمان ها و شرکت ها شعبه های متعددی دارند و بنابراین نیاز به یکپارچه سازی با ایجاد شبکه دارند.

به این ترتیب، هر شعبه ای نیازی به انجام کارهای خاصی ندارد. شما می توانید یک سیستم را در تمام شاخه های سازمان خود یکپارچه کنید. برای ایجاد کانال های ارتباطی بین دو شعبه یا حتی چندین شعبه می توان از ترفندهای مختلفی برای انجام عملیات ادغام استفاده کرد.

اولین کاری که می توانید انجام دهید راه اندازی یک شبکه کابلی است. راه اندازی شبکه کابلی در ابتدای این مقاله توضیح داده شده است. راه اندازی شبکه کابلی یکی از مهمترین و اصلی ترین راه های ایجاد ارتباط بین دو شعبه یک سازمان است.

برای ساخت شبکه کابلی باید از کابل و فیبر نوری استفاده کرد. این نوع محلول به دلیل مشکلاتی مانند آب و هوا یا مشکلات آب و هوای بد، از سرعت خوردگی پایین و عمر طولانی برخوردار است.

در حالی که راه اندازی یک شبکه کابلی به دلیل هزینه اولیه خرید و سیم کشی شبکه احتمالاً روش گران تری است، می توانید مطمئن باشید که پایداری بالاتر سرعت و پهنای باند بیشتری را فراهم می کند.

مورد دومی که می خواهیم به آن اشاره کنیم و می توان آن را ساده ترین راه حل برای ایجاد کانال ارتباطی بین چند شعبه دانست، استفاده از اینترنت است. البته اینترنت مورد استفاده تمامی کاربران در سراسر جهان است و با توجه به رویکرد عمومی آن، احتمال نفوذ حفره های امنیتی و نفوذ هکرها به شبکه ایجاد شده برای شما زیاد است.

به همین دلیل، پیشنهاد می کنیم از اینترنت به عنوان اولویت اول خود استفاده نکنید، زیرا مانند برخی از روش ها امن نیست. در صورت بروز مشکلات ناخواسته می توانید از اینترنت استفاده کنید اما بهتر است مهم ترین اولویت شما راه اندازی شبکه با استفاده از کابل باشد.

راه حل سومی که برای برقراری ارتباط بین شاخه های مختلف سازمان می خواهیم در مورد آن صحبت کنیم استفاده از راه حل اینترنتی است. اینترنت مخابرات در برقراری ارتباط بین شعب سازمان موثر است.

این راهکار توسط مخابرات جمهوری اسلامی ارائه شده و می تواند بستر ارتباطی شعب مختلف یک شرکت را بر روی الیاف مس و سایر موارد ایجاد کند. البته این روش هزینه های زیادی مانند هزینه اشتراک ماهانه مخابرات دارد، بنابراین یکی از بهترین گزینه ها نیست. بنابراین یکی از بهترین راه حل ها برای ارتباط بین شعب نیست. پیشنهاد می کنیم برای اتصال شعب از روش های شبکه بی سیم و کابل کشی شبکه استفاده کنید.

شبکه های بی سیم بسازید

آخرین چیزی که می خواهم در مورد آن صحبت کنم ساخت شبکه های بی سیم است. شبکه های بی سیم یکی از بهترین راه ها برای اتصال شاخه های مختلف سازمان هستند. زیرا ضمن کاهش هزینه ها، مزایای بسیار دیگری نیز دارند. برای ساخت شبکه بی سیم می توان از Wi-Fi استفاده کرد. وی به کاهش قابل توجه هزینه ها و مقرون به صرفه بودن راه اندازی اشاره کرد.

قابل ذکر است که با توجه به پیشرفت در صنعت شبکه، اکثر سیستم های فروخته شده در حال حاضر از فناوری LAN بی سیم استفاده می کنند که ساخت شبکه های بی سیم را آسان می کند.